Zawilec - odmiany, uprawa, sadzonki

( ilość produktów: 4 )

zawilec odmiany uprawa sadzenie pielęgnacja

Minimalizm i delikatność zawilców

Zawilce, pomimo swego skromnego piękna, nieczęsto można spotkać w ogrodach. Nie są to okazałe, wysokie kwiaty, dlatego najpiękniej prezentują się w niewielkich, uroczych ogródkach. Zawilce kwitną bardzo obficie, a dodatkowo są wyjątkowo proste w uprawie, dlatego warto pokusić się o stworzenie dla nich minimalistycznej przestrzeni, którą w pełni upiększą.

Zawilec, zwany inaczej anemonem, to drobny, delikatny kwiat, który doskonale dekoruje ogrody, a szczególnie urokliwie prezentuje się na skalniakach. Ten kwiat ogrodowy rośnie nie tylko w Polsce, a na niektóre z jego licznych gatunków nałożona jest ochrona. Zawilec zdobi nie tylko przydomowe ogrody. Często można go spotkać w różnego rodzaju parkach i lasach, jak również podczas górskich wycieczek, gdzie rośnie dziko. Zawilec to kwiat ogrodowy, który idealnie sprawdzi się w ogrodach stylizowanych na minimalizm.

Nienachalny urok zawilców

Zawilec, tytułowany też anemonem, to skromny kwiat, który posiada bardzo bogatą historię i symbolikę. Jego nazwa anemon z grackiego oznacza kwiat wiatru, ponieważ zawilec pod jego wpływem rozchyla swe płatki, które ulatują wraz z jego podmuchami. Zawilec posiada wyjątkowo kruche kwiatostany, stąd też jest symbolem nietrwałości i ulotności, a także utraconej miłości. Zawilec odegrał także znamienną rolę w lecznictwie ludowym. Tworzono z niego maści, które stosowano na różne dolegliwości, między innymi bóle zębów czy choroby reumatyczne. Zawilec znalazł swoje zastosowanie również w weterynarii. Ten kwiat ogrodowy należy do rodziny jaskrowatych. W zależności od gatunku zawilec kwitnie od marca do jesieni. Nie jest rośliną wymagającą w uprawie i opiece, dlatego doskonale przyjmie się w każdym ogrodzie. Najpowszechniejszym kolorem zawilców jest biały, jednak występują w dużo szerszej gamie kolorów, takich jak żółty, róż, czerwień, fiolet, a nawet niebieski. W ogrodzie zawilce świetnie upiększają rabaty i skalniaki.

Uprawa

Zawilce najbardziej preferują sobie półcień, jednak ze względu na swoje niewielkie wymagania jednakowo dobrze zakwitną na słonecznej przestrzeni. Jak większość kwiatów ogrodowych zawilce lubią wilgoć, dlatego należy zwrócić szczególną uwagę na ich odpowiednie nawodnienie. Zawilce nie mają wymagań odnoście odczynu gleby, dlatego nie potrzeba jej zakwaszać ani zobojętniać. Warto natomiast zadbać o próchniczą ziemię pod sadzenie zawilców, ponieważ ich płytki system korzeniowy uniemożliwia pobieranie z niej składników odżywczych. Stąd też dobrym rozwiązaniem będzie zakupienie nawozu organicznego, którym można wzbogacić glebę pod zawilce. Stanie się wtedy bardziej chłonna i będzie lepiej magazynować wodę.

Pielęgnacja

Zawilce najlepiej kwitną w grupach, jednak przy sadzeniu trzeba pamiętać o zachowaniu dla nich przestrzeni, ponieważ bujnie się rozrastają. Przed zasadzeniem tych kwiatów ogrodowych należy dokładnie odchwaścić teren, aby chwasty nie zabierały zawilcom światła i składników odżywczych. Ze względu na potrzebę stałej wilgotności podłoża, należy zawilce wyściółkować, co ograniczy parowanie wody. Wyłożona ściółka będzie dodatkowo chronić kwiaty ogrodowe przed przemarzaniem zimą.

Popularne odmiany zawilca

Zawilec ogrodowy, zawilec żółty, zawilec grecki, zawilec wieńcowy, 

Zawilec Anemone to różnorodna grupa roślin z rodziny jaskrowatych (Ranunculaceae), obejmująca wiele gatunków i odmian. Są to rośliny ozdobne, znane z pięknych, kolorowych kwiatów, które kwitną latem i jesienią. Oto kilka popularnych odmian zawilca Anemone:

  1. Zawilec japoński - odmiany tego gatunku są bardzo popularne w ogrodach. Zawilec Honorine Jobert - jedna z najbardziej znanych odmian, o dużych, białych kwiatach.
  2. Zawilec japońsko-białoruski - zawilec September Charm - posiada różowe kwiaty i kwitnie jesienią. Zawilec Hadspen Abundance - charakteryzuje się obfitym kwitnieniem i fioletowymi kwiatami.
  3. Zawilec owłosiony - zawilec Robustissima - ma intensywnie różowe kwiaty i jest odporny na mróz. Zawielc Serenade - odmiana o białych kwiatach z różowym środkiem.
  4. Zawilec kanadyjski - gatunek ten ma białe kwiatuszki i jest znany ze swojej zwiewnej urody. W uprawie często spotykane są odmiany związane z tym gatunkiem.
  5. Zawilec leśny - posiada białe kwiaty o delikatnym zapachu. Popularne odmiany to m.in. Zawilec Madonna czy Zawilec Flore Pleno (podwójne kwiaty).
  6. Zawilec królewski - gatunek ten pochodzi z obszarów śródziemnomorskich. Odmiany różnią się kolorami kwiatów, takimi jak czerwony, różowy, fioletowy i biały.
  7. Zawilec leśny - gatunek ten występuje w Europie. Odmiany różnią się kształtem liści i barwą kwiatuszków.
  8. Zawilec miękki - odmiany tego gatunku mają delikatne, pastelowe kwiaty. Zawilec White Splendour - odmiana o białych kwiatach. Zawilec Blue Shades - odmiana o niebieskawych kwiatach.
  9. Zawilec chiński - gatunek ten pochodzi z Chin i posiada fioletowe kwiaty. Zawilec Grace - odmiana o intensywnie fioletowych kwiatach.

Odmiany zawilców Anemone oferują różnorodność kształtów i kolorów, co pozwala ogrodnikom dostosować je do różnych kompozycji ogrodowych. Czas kwitnienia i preferowane warunki wzrostu mogą się różnić w zależności od gatunku i odmiany, dlatego warto wybierać rośliny odpowiednie dla konkretnego stanowiska i klimatu.

Zawilec kwitnie wczesną wiosną, tworząc piękne, tworząc ogród z białymi i różowymi kwiatami, niektóre odmiany to rośliny okrywowe. Roślina preferuje wilgotne, pół cieniste stanowiska, gdzie temperatura jest umiarkowana. Sadzonki zawilca należy posadzić na głębokości kilku centymetrów w dobrze drenującej ziemi kwitnie wiosną. Zawilec kwitnie w większych grupach, tworząc malownicze dywany kwiatowe. Kwiaty zawilca są pojedyncze, ale tworzą spektakularne krajobrazy wiosną. Zawilec preferuje wilgotne gleby i częste podlewanie. Cebulki kwiatów zawilca rozmnażają się poprzez kłącza. Należy sadzić zawilec na głębokość około 5 cm. Zawilec okrywowy może osiągnąć nawet 15 centymetrów wysokości.  Spotyka się różne odmiany zawilca o okwiatach w różnych kolorach. Bylinowe zawilce mają bulwy, które należy odpowiednio zdrenować. Zawilec ma wyjątkowo piękne kwiaty w upalne dni.

Zaufane Opinie IdoSell
4.78 / 5.00 165 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-17
Wszystko super, sprawnie i szybko. Piękne rośliny.
2024-05-16
Polecam , bardzo ładne i duże sadzonki. Zapakowane bardzo starannie.
pixel