Zawilec

( ilość produktów: 15 )

zawilec odmiany uprawa sadzenie pielęgnacja

Zawilec, zwany inaczej anemonem, to drobny, delikatny kwiat, który doskonale dekoruje ogrody, a szczególnie urokliwie prezentuje się na skalniakach. Ten kwiat ogrodowy rośnie nie tylko w Polsce, a na niektóre z jego licznych gatunków nałożona jest ochrona. Zawilec zdobi nie tylko przydomowe ogrody. Często można go spotkać w różnego rodzaju parkach i lasach, jak również podczas górskich wycieczek, gdzie rośnie dziko. Zawilec to kwiat ogrodowy, który idealnie sprawdzi się w ogrodach stylizowanych na minimalizm.

Nienachalny urok zawilców

Zawilec, tytułowany też anemonem, to skromny kwiat, który posiada bardzo bogatą historię i symbolikę. Jego nazwa anemon z grackiego oznacza kwiat wiatru, ponieważ zawilec pod jego wpływem rozchyla swe płatki, które ulatują wraz z jego podmuchami. Zawilec posiada wyjątkowo kruche kwiatostany, stąd też jest symbolem nietrwałości i ulotności, a także utraconej miłości. Zawilec odegrał także znamienną rolę w lecznictwie ludowym. Tworzono z niego maści, które stosowano na różne dolegliwości, między innymi bóle zębów czy choroby reumatyczne. Zawilec znalazł swoje zastosowanie również w weterynarii. Ten kwiat ogrodowy należy do rodziny jaskrowatych. W zależności od gatunku zawilec kwitnie od marca do jesieni. Nie jest rośliną wymagającą w uprawie i opiece, dlatego doskonale przyjmie się w każdym ogrodzie. Najpowszechniejszym kolorem zawilców jest biały, jednak występują w dużo szerszej gamie kolorów, takich jak żółty, róż, czerwień, fiolet, a nawet niebieski. W ogrodzie zawilce świetnie upiększają rabaty i skalniaki.

Minimalizm i delikatność zawilców

Zawilce, pomimo swego skromnego piękna, nieczęsto można spotkać w ogrodach. Nie są to okazałe, wysokie kwiaty, dlatego najpiękniej prezentują się w niewielkich, uroczych ogródkach. Zawilce kwitną bardzo obficie, a dodatkowo są wyjątkowo proste w uprawie, dlatego warto pokusić się o stworzenie dla nich minimalistycznej przestrzeni, którą w pełni upiększą.

Uprawa

Najbardziej cenią sobie półcień, jednak ze względu na swoje niewielkie wymagania jednakowo dobrze zakwitną na słonecznej przestrzeni. Jak większość kwiatów ogrodowych zawilce lubią wilgoć, dlatego należy zwrócić szczególną uwagę na ich odpowiednie nawodnienie. Zawilce nie mają wymagań odnoście odczynu gleby, dlatego nie potrzeba jej zakwaszać ani zobojętniać. Warto natomiast zadbać o próchniczą ziemię pod sadzenie zawilców, ponieważ ich płytki system korzeniowy uniemożliwia pobieranie z niej składników odżywczych. Stąd też dobrym rozwiązaniem będzie zakupienie nawozu organicznego, którym można wzbogacić glebę pod zawilce. Stanie się wtedy bardziej chłonna i będzie lepiej magazynować wodę.

Pielęgnacja

Zawilce najlepiej kwitną w grupach, jednak przy sadzeniu trzeba pamiętać o zachowaniu dla nich przestrzeni, ponieważ bujnie się rozrastają. Przed zasadzeniem tych kwiatów ogrodowych należy dokładnie odchwaścić teren, aby chwasty nie zabierały zawilcom światła i składników odżywczych. Ze względu na potrzebę stałej wilgotności podłoża, należy zawilce wyściółkować, co ograniczy parowanie wody. Wyłożona ściółka będzie dodatkowo chronić kwiaty ogrodowe przed przemarzaniem zimą.

pixel