Jodła

( ilość produktów: 2 )

jodła drzewa iglaste i krzewy

Jodła to piękne i majestatyczne, wiecznie zielone drzewo iglaste, które w Polsce cieszy się dużą popularnością, ponieważ posiada wiele zastosowań w ogrodzie. Ponadto przyozdobione drzewo iglaste często wykorzystywane jest jako dekoracja świąteczna podczas świąt Bożego Narodzenia. Niższe odmiany jodły można także z powodzeniem sadzić w pojemnikach, gdzie przez cały rok przyozdabiają balkony i tarasy. Dzięki wielości odmian drzewek i krzewów iglastych, można utworzyć z nich w ogrodzie ciekawe kompozycje, świetnie nadają się również na żywopłoty.

Wszechstronne zastosowanie jodly

Jodła należy do rodziny sosnowatych i pochodzi z terenów Ameryki Północnej. Drewno drzewa iglastego jest dość lekkie, dlatego znajdowało i wciąż odnajduje swoje zastosowanie w stolarstwie i budownictwie, pozyskiwany jest także z niego papier. Drewno jodły jest również idealnym materiałem na zabawki dla dzieci i pudła instrumentów muzycznych. W czasach starożytnych z drzewa iglastego Grecy tworzyli wiosła, a Rzymianie sporządzali z niego tabliczki do pisania, ponieważ drewno to jest też wyjątkowo miękkie. Legenda głosi, że podczas wojny trojańskiej historyczny koń trojański wykonany był przez Greków z drewna jodłowego. Drzewa iglaste można różnorodnie wykorzystać w ogrodzie. Ze względu na liczne odmiany, z których niektóre urastają do wręcz monumentalnych rozmiarów, można zasadzać je jako solitery. Jodły z powodzeniem mogą też stanowić piękne tło dla kwiatów ogrodowych, a także można je sadzić w grupach, w celu utworzenia żywopłotu. Kora drzewa iglastego jest gładka, o jasnoszarym odcieniu. Igły na gałęziach jodły są gęsto osadzone i spłaszczone. Drzewo iglaste obradza w szyszki, które, inaczej niż u większości iglaków, wznoszą się pionowo, a ich kształt jest cylindryczny.

Drzewka iglaste w domu i na balkonie

Jodła nie należy do najmniej wymagających iglaków, jednak zapewniając jej odpowiednie warunki i spełniając wymagania, można cieszyć się uspokajającym, zielonym kolorem i piękną, żywiczną wonią cały rok.

  • Uprawa i pielęgnacja

Jodły mają podobne preferencje jak cyprysiki. Nie są zbyt tolerancyjne względem zanieczyszczonego powietrza, ponieważ są to drzewa stricte górskie i taki klimat jest dla nich najbardziej odpowiedni. Drzewa iglaste nie znoszą także suszy i upałów, i choć mrozoodporne, to nadmierne przymrozki mogą im zaszkodzić. Jodły najlepiej przyjmą się na stanowiskach umiarkowanie nasłonecznionych, należy także zadbać o nienadmierne, lecz stałe nawadnianie roślin. Drzewa iglaste wymagają kwaśnych, ciężkich gleb, które ponadto są zasobne w składniki pokarmowe. Najlepiej sadzić jodły w okresie dla nich wegetatywnym, czyli wczesną wiosną lub jesienią. Pierwszym krokiem, który trzeba wykonać przed posadzenie jodeł, to dokładne oczyszczenie stanowiska z chwastów i wykopanie dwukrotnie większego dołka niż bryła korzeniowa rośliny. Można na jego dno wsypać niewielką ilość nawozu, przeznaczonego dla roślin iglastych. Po zasypaniu dołka należy obficie podlać go wodą, następnie warto wyściółkować przestrzeń wokół rośliny. Jodła nie wymaga cięcia, ale, jak w przypadku każdej rośliny, należy wiosną usunąć uszkodzone i przemarznięte pędy. Wtedy też można przycinać drzewa iglaste, by nadać im odpowiedniego kształtu – tyczy się to przede wszystkim jodeł, które rosną w roli żywopłotu.

Zaufane Opinie IdoSell
4.80 / 5.00 225 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-19
Dobrej jakości sadzonki, wszystkie się przyjęły.
2024-06-19
Wszystko ok
pixel