Floks

( ilość produktów: 6 )

floks odmiany uprawa sadzenie pielęgnacja

Floksy to niezwykłe, estetyczne kwiaty ogrodowe, które mimo swej niesamowitej urody nie goszczą w zbyt wielu polskich ogrodach. Byliny te stanowią przepiękne dopełnienie każdego miejsca, szczególnie nastrojowo prezentując się na tle innych kwiatów. Niesamowicie intensywny i promienisty kolor floksów akcentuje piękno całego ogrodu. Floksy wiechowate nadają się również na kwiaty cięte, a ich mocny, zniewalający zapach długo utrzymuje się w pomieszczeniu, rozsiewając aurę przyjemności.

Czarowna woń i piękno odmian floksów

Floksy pochodzą z Ameryki Północnej i są znane w ponad 60 różnych odmianach. Ten kwiat ogrodowy jest dość wymagający i kłopotliwy w uprawie, dlatego nie często można go spotkać w polskich ogrodach. Wdzięczna nazwa floksów pochodzi od łacińskiego słowa phlox, co oznacza płomień. Nawiązuje ona do koloru bylin, który jest wyjątkowo jaskrawy i intensywny. Floks wiechowaty to dość wysoka roślina, która uzyskuje od 40 do nawet 150 cm wysokości. Te kwiaty ogrodowe tworzą zwarte, gęste kępy, które potrafią osiągać nawet 100 cm średnicy. Floksy mają długie, lancetowate liście, które odznaczają się intensywnym, ciemnozielonym kolorem. Byliny te kwitną w różnym czasie i można podzielić je na wcześnie i późno kwitnące. Pierwsze zakwitają już w czerwcu, a ich urodą można się napawać do września, drugie natomiast w lipcu, ciesząc oko aż do października. Floksy charakteryzują się nie tylko pięknymi kwiatostanami o jaskrawo-płomiennych kolorach bieli, różu, czerwieni, niebieskiego i fioletu, ale także intensywnym i przyjemnym zapachem. Floksy wiechowate są niesamowicie piękne i ozdobne, a ich kwiaty dodatkowo są jadalne i mają słodkawy smak. Ich płatki stanowią częstą dekoracje i dopełnienie potraw w ekskluzywnych restauracjach.

Płomienne byliny w ogrodzie

Floksy to dość wymagające i trudne kwiaty, zarówno w uprawie jak i pielęgnacji. Należy poświecić tym bylinom dość dużo czasu, który w całości wynagrodzą bujnym rozkwitem niesamowitych kwiatów.

  • Uprawa

Floksy wiechowate to kwiaty, które najszybciej rozkwitają za dnia. Dlatego najkorzystniej uprawiać je w lecie, gdzie dzień trwa 16 godzin. Floksy potrzebują wilgoci, dlatego należy pamiętać o systematycznym nawadnianiu kwiatów ogrodowych. Byliny te wymagają dobrze przepuszczalnej, lekko kwaśnej i bogatej w składniki mineralne gleb. Przed posadzeniem floksów wiechowatych należy spulchnić glebę i wymieszać z kompostem. Te kwiaty ogrodowe bardzo lubią słońce, dlatego należy zadbać o dobrze nasłonecznione stanowisko. W cieniu kwitną zdecydowanie mniej efektownie.

  • Pielęgnacja

Floksy wiechowate zakwitają w lecie, dlatego należy regularnie je nawadniać, aby nie przeschły. Nie można dopuścić do przeschnięcia gleby, ponieważ kwiaty ogrodowe podupadną i nie będzie można ich później już odratować. Następnie trzeba floksy wyściółkować korą. Byliny w okresie kwitnienia powinno się systematycznie nawozić nawozem do bylin rabatowych. Kiedy floksy przekwitną należy przyciąć łodygi nad kwiatostanem, co pobudzi byliny do ponownego zakwitnięcia. Jesienią trzeba ściąć nisko nad ziemią. Zabieg ten ochroni rośliny przed przemarzaniem zimą. Floksy wiechowate są podatne na choroby, dlatego należy systematycznie sprawdzać ich liście.

Zaufane Opinie IdoSell
4.79 / 5.00 177 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-21
Wszystko dobrze, profesjonalna obsluga
2024-05-17
Sadzonka zdrowa, żywa, bovto nie jest takie oczywiste przy zakupach internetowych
pixel