Kalaminta
Kalaminta to kępkowa bylina zielna, która osiąga nawet do 50 centymetrów wysokości i mniej więcej tyle samo szerokości. Wytwarza silne, mocno rozgałęzione pędy, które z czasem drewnieją od dołu. Liście kalaminty są żywo-zielone, małe, podłużno-eliptyczne, ząbkowane i delikatnie owłosione. Kwiatostany są w kształcie cylindrycznym z kwiatami zebranymi w obfite pęczki. Kwiatki są drobne, liczne, a ich kolor zależy od odmiany. Okres kwitnienia przypada na połowę czerwca i trwa aż do końca października. W warunkach naturalnych można ją spotkać na południu Europy i w północnej Turcji. Zazwyczaj porasta kamieniste, suche miejsca.
Kalaminta - odmiany
Najpopularniejsze odmiany:
- "Blue Cloud" – kwiaty jasnoniebieskie;
- "Marvalette Blue" – niebiesko-fioletowe kwiaty;
- "Kreideweiss" – białe kwiaty.
Wymagania, uprawa i pielęgnacja
Kalaminta jest mało wymagającą rośliną, jeżeli chodzi o warunki uprawy, z tego względu jest idealna nawet dla początkujących ogrodników. Najbardziej zjawiskowo kwitnie na stanowiskach mocno słonecznych, jednak jeżeli jest hodowana do celów zielarskich, najkorzystniej umieścić ją w ogrodowym półcieniu. Lubi żyzną, dobrze przepuszczalną glebę, niezbyt wilgotną, najlepiej lekko wapienną. Jeżeli chodzi o odmianę średnią - nie potrzebuje wyjątkowo żyznej gleby, poradzi sobie w niemal każdych warunkach. Bylina ta jest bardzo wytrzymała na warunki atmosferyczne, a odpowiednio zakorzeniona bez problemu przetrwa niejedną suszę. Dodatkowo, jest dość mocno odporna na choroby i pasożyty. Nie wymaga przenoszenia na zimę, jednak najbezpieczniej okrywać ją na ten czas, szczególnie, jeżeli jest uprawiana na terenach Mazur i Suwałk. Każdego roku wiosną należy ją przyciąć i lekko uformować. Warto także usuwać przekwitłe kwiatostany, aby zapobiec marnowaniu energii przez roślinę i przedłużyć okres kwitnienia.
Zastosowanie i sadzenie
Najczęściej spotkamy ją w ogródkach skalnych, jednak równie świetnie sprawdzi się w ogródku przydomowym, w rabacie, w towarzystwie róż. Polecana również w ogródku ziołowym, gdzie najlepiej rozwija się w towarzystwie innych ziół jak rozmaryn i tymianek. Można z powodzeniem uprawiać ją w dużych donicach na tarasach i balkonach. Najkorzystniej wysadzać Kalamintę w kwietniu, z gotowych sadzonek dostępnych w sklepach ogrodniczych. Co kilka lat, jesienią można podzielić dorodną roślinę i rozsadzić w nowe miejsca, lub pojemniki. Możliwe jest również rozmnażanie rośliny poprzez szczepki, które pobieramy z podstaw łodygi, a także wysiew nasion pod szkłem.
Ciekawostki na temat kalaminty:
- wydziela bardzo przyjemny miętowy zapach;
- często jest mylona z kocimiętką;
- jest rośliną miododajną, bardzo chętnie odwiedzaną przez owady zapylające;
- jelenie jej nie lubią;
- jest znaną przyprawą do zup, sosów;
- we Włoszech produkowany jest wyjątkowy ser z kalamintą;
- Drżączka otrzymała status “Byliny Roku 2021”. Została wybrana przez członków amerykańskiego stowarzyszenia branżowego.
