Żagwin

( ilość produktów: 6 )

żagwin

Żagwin ogrodowy to piękna, wiosenna bylina uprawiana często w ogródkach skalnych i na murkach. Posadzony w skrzynce na balkonie lub w miskach na tarasie tworzy gęste poduszki kwiatów.

Pędy żagwinu tworzą niską, gęstą darń. Kobierzec ten osiąga do 10-15 centymetrów wysokości. Listki są drobne, eliptyczne. Żagwin kwitnie w bardzo wielu kolorach, występuje m.in. żagwin biały, żagwin różowy, żagwin czerwony, żagwin fioletowy i żagwin niebieski. Żagwin kwitnie wiosną, w przybliżeniu od połowy kwietnia do końca maja. Po ładnym lecie może ponownie zakwitnąć jesienią.

Żagwin odmiany

Uprawiane obecnie odmiany żagwinu są mieszańcami, uzyskanymi w wyniku krzyżowania gatunków pochodzących z Europy Południowej i Azji Mniejszej. Dawniej uprawiano rośliny o kwiatach w odcieniach koloru niebieskiego. Obecnie można kupić mieszańce kwitnące także w innych barwach. Szczególnie lubianymi odmianami jest żagwin Dr Mules (o fioletowych kwiatach) i żagwin Neuling (o kwiatach nieco jaśniejszych). Oprócz odmian o kwiatach pojedynczych, istnieją także odmiany pełnokwiatowe. W środowisku naturalnym żagwiny rosną w górach od Sycylii aż po Persję. Niektóre z nich zadomowiły się także w zachodniej Europie. Egzemplarze kupowane w kwiaciarni nie są nigdy czystymi odmianami, lecz hybrydami. W drodze uszlachetniania z gatunków wyjściowych uzyskano mieszańce o zdecydowanie ładniejszych kwiatach w różnych kolorach. Można powiedzieć, że w odróżnieniu od odmian kwitnących na czerwono lub różowo, odmiany tworzące niebieskie kwiaty są zazwyczaj odporniejsze i żyją dłużej. Inne odmiany żagwinu, to chociażby: żagwin Agnette, żagwin Argenteovariegata, żagwin Audrey Blue Shades, żagwin Blaumeise, żagwin Blue Emperor, żagwin Cascade Red (Aubrieta Cascade Purple), żagwin drobny Kitte, żagwin Hamburger Stadtpark, żagwin Hendersonii, żagwin Red Carpet, żagwin Royal Blue, żagwin Royal Red, żagwin Royal Violet, żagwin zwyczajny, żagwin ogrodowy.

Żagwin uprawa, przycinanie, rozmnażanie

Wymaga słonecznego stanowiska. W ogrodzie przezimują bez problemów. Przy uprawie w skrzynce lub doniczce korzenie należy w zimie chronić przed zamarznięciem – okryć słomą lub styropianem. Rośliny najlepiej rozwijają się w suchej ziemi. Podlewa się je małą ilością wody i umiarkowanie nawozi – i to tylko w okresie wzrostu. Przy uprawie w doniczce żagwinowi odpowiada zwykła ziemia doniczkowa z większą zawartością wapna. To samo odnosi się do okazów uprawianych w ogrodzie. Jeśli chodzi o przycinanie żagwinu, to odcina się tylko zwiędłe i obumarłe części rośliny. Najłatwiej rozmnażać roślinę przez podział kęp, ale możliwe jest także rozmnażanie z sadzonek. Żagwin rozrasta się bardzo szybko. Najlepiej prezentuje się, gdy ma do dyspozycji dużo przestrzeni dla długich pędów z uroczymi kwiatami. Żagwin w ogrodzie radzi sobie dobrze i choruje bardzo rzadko. Przy uprawie w doniczce lub skrzynce narażony jest jednak na szereg czynników, takich jak nieodpowiednia uprawa lub szkodniki żerujące na innych roślinach. Na przykład na żagwinie mogą pojawić się mszyce. Żerują w koloniach na szczytach pędów i pąkach. Zwalczenie ich jest dość łatwe. Najpierw należy spróbować spłukać mszyce strumieniem wody. Jeśli jednak metoda ta zawiedzie, szkodniki trzeba potraktować środkiem chemicznym – standardowym insektycydem. Gdy rośliny nie kwitną lub gdy tworzą małą liczbę kwiatów, przyczyną jest zazwyczaj nieodpowiednie stanowisko lub źle dobrana gleba. Gdy pędy i liście są zwiędłe, przyczyna tkwi w zbyt skąpym podlewaniu rośliny. Chociaż żagwin nie wymaga dużych ilości wody, nie można jednak zupełnie zapomnieć o podlewaniu.

Żagwin zastosowanie

Żagwin możemy sadzić nie tylko w ogrodzie, ale również na balkonie. Żagwin wraz z gęsiówką i goryczką to najważniejsze rośliny doskonale nadające się do obsadzania ogródków skalnych, murków, skarp i rabat. Tworzą na nich gęste kobierce, które kwitną wiosną, latem zaś kipią świeżą zielenią. Żagwin ładnie wygląda w sąsiedztwie dzwonka alpejskiego, w towarzystwie smagliczki, płomyka szydlastego i ubiorka. Szczególnie piękny jest, gdy jego łodygi zwisają swobodnie w dół ze ścian. Jako roślina ogrodowa żagwin nie stwarza w uprawie większych problemów. W skrzynkach lub doniczkach uprawa jest trudniejsza.

Żagwin – jak sadzić, kiedy sadzić ?

Żagwin jest rośliną wieloletnią. Sadzi się ją w połowie marca lub na jesieni – od początku września do końca października. Okazy do uprawy w skrzynkach na balkonie lub tarasie najlepiej sadzić na wiosnę, ale niezbyt blisko siebie, gdyż rozrastają się bardzo szybko. Po posadzeniu należy je starannie podlać.

pixel