Sosna wejmutka
Sosna wejmutka (Pinus strobus) jest również nazywana sosną amerykańską, gdyż jej naturalnym siedliskiem jest północny i wschodni obszar Ameryki Północnej (Kanada, USA). Jej nazwa gatunkowa powstała na cześć lorda Weymoutha, siedemnastowiecznego angielskiego podróżnika i odkrywcę obszarów znajdujących się obecnie w stanie Maine w Stanach Zjednoczonych. Należy do rodziny sosnowatych oraz osiąga 30-67 m wysokości i 100-180 cm średnicy pnia. Igły sosny amerykańskiej są aromatyczne, niebieskozielone i dorastają 6-10 cm długości. Dożywają 200 lat, znane są przypadki okazów w wieku 450 lat.
Sosna wejmutka – odmiany
Wśród ciekawych odmian sosny amerykańskiej wyróżniamy zwaną płaczącą sosną „Pendulę”, charakteryzującą się ścielącymi się po ziemi pędami. Karłowata „Louie” dorasta maksymalnie 10 m wysokości i zachwyca miękkimi, złocistymi igłami. „Tiny Curls” odznacza się kulistym pokrojem oraz srebrzysto-zielonymi igłami, skręceniem nadającymi roślinie puszystości. Nie można zapomnieć o „Torulosie” o efektownych, skręconych igłach z białymi paskami, doskonale widocznymi na tle srebrzysto-zielonego tła.
Sosna wejmutka – uprawa, wymagania, pielęgnacja
Sosna wejmutka nie należy do roślin szczególnie wymagających. Toleruje stanowiska zarówno słoneczne, jak i półcieniste. Podłoże pod jej uprawę powinno być żyzne i o lekko kwaśnym odczynie pH. Gleba bardziej zasadowa powoduje żółknięcie i zamieranie rośliny. Niskie temperatury otoczenia nie są dla niej szkodliwe, jest jednak wrażliwa na zanieczyszczenia powietrza. Zdarza się, że bywa atakowana przez rdzę wejmutkowo-porzeczkową, objawiającą się początkowo żółtymi plamami na igłach, a następnie żółtopomarańczowymi przebarwieniami u nasady igieł i nabrzmiałą korą. Poza tym sosna wejmutka nie wymaga szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych – podlewamy przede wszystkim młode okazy niedługo po posadzeniu. Na przełomie marca i kwietnia możemy roślinę przyciąć.
Sosna wejmutka – sadzenie
Sadzenie sosny wejmutki najlepiej jest przeprowadzić od marca do maja lub od sierpnia do października. Wybieramy odpowiednie stanowisko, mając na uwadze wymagania uprawowe rośliny i wykopujemy tam dołek dostosowany do wielkości sadzonki. Wzruszamy glebę na dnie i ściankach, co umożliwi sośnie lepiej się zakorzenić. Bryłę korzeniową sadzonki namaczamy przez 15-30 minut, po czym umieszczamy w dołku tak, aby szyjka korzeniowa znajdowała się na poziomie gruntu. Zasypujemy dołek, ugniatamy. Warto dookoła dołka uformować pewnego rodzaju misę, która zapobiegnie „uciekaniu” wody, a także wyściółkować podłoże zapobiegając zachwaszczeniu i utracie wilgoci. Świeżo posadzoną roślinę solidnie podlewamy, co powtarzamy systematycznie aż do pojawienia się pierwszych mrozów.
Sosna wejmutka – zastosowanie
Sosna amerykańska doskonale prezentuje się w towarzystwie innych iglaków, takich jak sosna limba, kosodrzewina czy sosna czarna. Dobrze się sprawuje zarówno w niewielkich, jak i przestronnych ogrodach, może być także sadzona pojedynczo. Nadaje się również na drzewko bożonarodzeniowe. Sosna wejmutka jest czasami wykorzystywana do tworzenia bonsai.