Wierzba - sadzonki, odmiany, uprawa.

( ilość produktów: 7 )

wierzba

Wierzby najczęściej kojarzone są przez nas z pięknymi, rosłymi drzewami. Niemniej warto pamiętać, iż wierzba to nie tylko drzewa - to także krzewy lub płożące krzewinki.

Łącznie znane nam jest ponad 400 gatunków tej niezwykłej rośliny (w Polsce rośnie ich ok. 30 gatunków). Wierzby to rośliny okrytonasienne naczyniowe, posiadają sezonowe ulistnienie, dwupienne i zazwyczaj sterczące, owadopylne kwiaty, zaś liście są piłkowane, lancetowate, wąskie i najczęściej posiadają krótkie ogonki z gruczołkami. Najbardziej znane gatunki wierzb to: wierzba alpejska, wierzba fińska, wierzba biała, wierzba borówkolistna, wierzba iwa, wierzba krucha, wierzba lapońska, wierzba płacząca, wierzba siwa, wierzba płożąca, wierzba zielna, wierzba uszata czy wierzba śląska (na terenie Polski pod ścisłą ochroną występują wierzba borówkolistna i lapońska).

Wierzby posiadają całą paletę cech, które wykorzystywane bywają w najróżniejszy sposób.

Jednym z najpowszechniejszych zastosowań tej pięknej rośliny to wykorzystywanie jej jako rośliny ozdobnej w naszych ogrodach. Zarówno ze względu na piękne kwiaty, charyzmatyczne liście i nietypową formę, wierzby stanowią doskonałą ozdobę. Ponadto do konstelacji wielu pozytywnych właściwości i cech tej rośliny zaliczyć możemy jej miododajność, korę zawierającą kwas salicylowy (doskonały środek dezynfekujący), szybkość rośnięcia dzięki czemu mogą tworzyć świetny materiał opałowy, elastyczne i silne gałązki słuszne do wykorzystywania m. in. w wikliniarstwie, wykorzystywane bywają jako rośliny tzw. pionierskie, doskonałe przy zagospodarowaniu nieużytków ziemskich i w celu zapobieżenia erozji gleb czy nawet służą jako biologiczne oczyszczalnie wody i ścieków, bowiem mają zdolność pochłaniania metali ciężkich i niebezpiecznych dla ludzkich organizmów, tj. ołowiu i kadmu.

Niezwykłą cechą wierzb jest także ich dwupienność, czyli na jednym osobniku rośliny występują kwiaty "męskie" (ozdobne), zaś na drugim żeńskie. Wierzby są także roślinami światłolubnymi - wszystkie wierzby. Niemniej pomimo wspólnego mianownika jakim jest światłolubność, wierzby mogą się różnić względem preferencji glebowych. Najczęściej wykorzystywane gleby do uprawy wierzb powinny być suche, piaszczyste, urodzajne - niemniej zawsze cechujące się odpowiednią wilgotnością, którą wierzby bardzo lubią.

Uprawa i pielęgnacja

Wierzby są stosunkowo łatwe i przyjemne w uprawie - nie wymagają szczególnej troski i pielęgnacji. Zaś jej estetyczne walory, nietypowe kształty i charyzmatyczne formy pozwalają urozmaicać ogrody w najróżniejszy sposób, dzięki czemu stanowią one popularną formę ozdobnictwa ogrodowego w naszym kraju. Ponadto w porównaniu do innych drzew wierzby rosną stosunkowo szybko, poprzez co nie będziemy musieli czekać długimi latami na ujrzenie naszych cudownych roślin w pełnej okazałości. Wszystkich zainteresowanych posadzeniem w swoim ogrodzie wierzb zachęcam do przeanalizowania gatunków odpowiednich dla indywidualnych potrzeb. Wierzby posiadają paletę pozytywnych właściwości zdrowotnych i cechują się różnorodną estetyką, zatem wybór powinien być odpowiednio przemyślany i przeanalizowany. 

Najpopularniejsze odmiany wierzb

Wierzby są roślinami, które występują w wielu odmianach, różniących się kształtem, kolorem liści, a także wielkością. Poniżej przedstawiam kilka popularnych odmian wierzb, które są cenione w ogrodnictwie:

  1. Wierzba płacząca (Salix babylonica) - charakteryzuje się zwisającymi gałęziami, co nadaje jej wyjątkowy, płaczący wygląd. Jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych odmian wierzb.
  2. Wierzba krucha (Salix fragilis) - odmiana ta ma łamliwe pędy, które łatwo się łamią i ukorzeniają, co sprzyja łatwemu rozmnażaniu.
  3. Wierzba purpurowa (Salix purpurea) - znana z purpurowego zabarwienia liści, co nadaje jej intensywny kolor. Jest często wykorzystywana dla efektu kolorystycznego w ogrodach.
  4. Wierzba biała (Salix alba) - odmiana ta ma białą korek i jasne liście. Jest szeroko stosowana do osłony przeciwwietrznej.
  5. Wierzba mandżurska (Salix matsudana) - posiada charakterystyczne, długie pędy i okrągłą koronę. Jest popularna ze względu na szybki wzrost.
  6. Wierzba długoogoniasta (Salix acutifolia) - znana jest z długich, wąskich liści, które nadają jej elegancki wygląd.
  7. Wierzba kilmowa (Salix caprea) - jest gatunkiem rozgałęzionym o jasnozielonych liściach, a w okresie wiosennym rozwijają się na nim ozdobne kotki.
  8. Wierzba japońska 'Hakuro Nishiki' (Salix integra) - charakteryzuje się pięknymi, białoróżowymi liśćmi z ciekawym wzorem, co sprawia, że jest popularna w ogrodach ozdobnych.

Odmiany wierzb różnią się w swoich cechach, co sprawia, że są wszechstronnym wyborem dla różnych preferencji ogrodników.

Wierzba japońska, ozdoba każdego ogrodu, to roślina nie tylko atrakcyjna wizualnie, ale także pełniąca funkcję rośliny miododajnej, przyciągając pszczoły i inne owady zapylające. Wymaga stanowiska słonecznego i wilgotnego, dlatego najlepiej rozwija się w obszarach o ekspozycji słonecznej i glebie dobrze nawodnionej. W ogrodach przydomowych wierzba japońska może stanowić piękny element krajobrazu, jednak warto pamiętać, że roślina ta może wymagać regularnego podlewania, szczególnie w okresach suszy, aby utrzymać optymalne warunki wzrostu. Dzięki swojemu eleganckiemu pokrojowi i łagodnym liściom, wierzba japońska stanowi doskonały wybór do aranżacji ogrodów, nadając im urok i harmonię.

Wierzby ozdobne są niezwykle popularne w ogrodach dzięki swojemu atrakcyjnemu wyglądowi i łatwości pielęgnacji. Są także znane z tego, że są mrozoodporne, co czyni je trwałymi ozdobami ogrodów w różnych klimatach. Pędy wierzb, charakteryzujące się unikalnym spiralnym wzorem, mogą poskręcać się w dekoracyjny sposób, co dodaje im urokliwego wyglądu.

Rośliny te, o rozłożystym pokroju, są zazwyczaj łatwe do formowania i przycinania. Przycinanie wierzby ozdobnej pozwala nadawać jej pożądany kształt i utrzymać elegancki wygląd w ogrodzie. Sadzimy je w przydomowych ogrodach, pędy z kotkami ładnie będą się prezentować w kompozycjach florystycznych.

Wierzby ozdobne mają również zdolność do regeneracji po silnym przycięciu, co sprawia, że są elastycznymi roślinami do kształtowania według preferencji ogrodnika. Sadzonki wierzby bardzo łatwo się ukorzenia. 

Warto pamiętać, że wierzby ozdobne, podobnie jak wiele roślin ozdobnych, mogą wymagać regularnego podlewania, szczególnie w okresach suszy, aby utrzymać ich kondycję i zdrowy wzrost. Dlatego odpowiednia opieka i regularne nawadnianie przyczyniają się do utrzymania pięknego wyglądu wierzb ozdobnych w ogrodzie. szk oferuje wiele odmian wierzby do twojego ogrodu.

Zaufane Opinie IdoSell
4.75 / 5.00 102 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-18
Bardzo kompetentna obsług, szybka wysyłka. Polecam
2024-04-17
Przepiękne i duża ilość w jednej doniczce. Polecam z całego serca.
pixel