Porzeczka czerwona

( ilość produktów: 1 )

Porzeczka czerwona jest najbardziej znaną spośród wszystkich odmian tej rośliny. Jak sama nazwa wskazuje, jej owoce, zebrane w obfite grona, charakteryzuje czerwony kolor. W smaku jest dość kwaśna, z tego względu jej uprawa nie jest już tak powszechna jak niegdyś. Porzeczka czerwona może stanowić też atrakcyjną dekorację ogrodową, a jej jagody są cennym źródłem wielu witamin.

Obfite, czerwone grona porzeczki czerwonej

Porzeczka czerwona pochodzi z Europy Zachodniej i jest pierwszą znaną odmianą tego krzewu. Początki jej spopularyzowanej przez Belgów uprawy sięgają końca XV wieku. Niegdyś w Polsce porzeczka czerwona była gościem niemal każdego ogródka działkowego. Dziś, kiedy uprawa innych, egzotycznych krzewów owocowych została rozprzestrzeniona, porzeczka czerwona straciła na znaczeniu. Co prawda kwaśna w smaku, jest jednak kopalnią wielu witamin, a przetwory z niej wykonane charakteryzuje cudowny smak. Krzew liściasty nie urasta wyższy niż metr do półtora. Zakwita na przełomie kwietnia i maja, a jego kwiaty cechują się największą dekoracyjnością spośród wszystkich odmian rośliny. Są one niepozorne, w kolorze żółtym lub zbliżonym do czerwonego, przybierając formę nieco fantazyjnych dzwonków. Owoce porzeczki czerwonej dojrzewają pod koniec lipca lub wraz z początkiem sierpnia, a z jednego krzewu można zebrać aż 4 kg jagód.

  • Cięcie

Każda z odmian porzeczki wymaga odmiennego cięcia. Ważny przy uprawie porzeczki czerwonej jest fakt, że owocuje ona na pędach dwu lub trzyletnich. Pierwsze cięcie krzewu owocowego należy wykonać zimą, w trzecim roku od posadzenia. Wtedy to skracamy każdy pęd tak, by pozostało na nim 5 pączków. W kolejnych latach należy skracać nowo wyrosłe gałązki do 3 – 5 pąków. Takie zabiegi zagwarantują obfite owocowanie porzeczki czerwonej.

Zaufane Opinie IdoSell
4.79 / 5.00 180 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-24
Przesyłka doszła szybko, była bardzo dobrze zabezpieczona, polecam
2024-05-21
Wszystko dobrze, profesjonalna obsluga
pixel