Czereśnie

( ilość produktów: 7 )

czereśnia drzewka owocowe i krzewy

Czereśnie to wyśmienite owoce, których smak uwielbia niemal każdy. Niestety, ich czarem można cieszyć się stosunkowo krótko, gdyż są owocami sezonowymi. Słodkie, krwistoczerwone, zwisające z gałęzi grona są nie tylko wybornym przysmakiem, ale także nieziemską dekoracją w ogrodach i sadach. Przed pojawieniem się owoców, czereśnia dumnie króluje w pełnej krzewów i drzew owocowych przestrzeni, obwieszając się czarownymi, białymi bądź delikatnie różowymi kwiatami, zebranymi w niewielkie grona.

Czereśnie, czyli czerwone łakocie

Czereśniedrzewami owocowymi, które pochodzą z Turcji. Ich nazwa wywodzi się od położonego tam starożytnego miasta Cerasus, skąd roślina została wywieziona do zachodniej Europy, przez rzymskiego cesarza Lukullusa. Całe drzewo liściaste jest bardzo dekoracyjne, od pnia, przez liście i kwiaty, aż po owoce. Jest dość okazałą rośliną, potrafiącą urosnąć nawet do 20 metrów. Czereśnia posiada strzelisty pień i bujną, rozłożystą koronę. Jej kora posiada piękny, czerwonobrązowy kolor. Drewno odznacza się także dużą twardością, z tego względu wykorzystywane jest w meblarstwie. Jej liście posiadają eliptyczny lub jajowaty kształt, przy czym są podwójnie piłkowane. Wyróżniają się także wyrazistym, zielony kolorem, a od spodu pokrywa je delikatny mech. Kiedy czereśnia zakwitnie, całe drzewo owocowe przemienia się w niezwykłą, kwiatową ozdobę, która wygląda jak wprost z Kraju Kwitnącej Wiśni. W zależności od odmiany drzewa owocowego, kwiaty zbierają się na gałęziach w mniejsze lub większe grona. Jednak, bez względu na gatunek, jednakowo gęsto pokrywają koronę rośliny. Kwiaty czereśni odznaczają się przyjemnym, kuszącym zapachem, a ich kolor jest nienachlanie piękny, biały bądź lekko różowy. Owoce drzewa liściastego zaczynają pojawiać się dość wcześnie, niekiedy wraz z nadejściem maja. Większość odmian dojrzewa na początku lipca, choć istnieją też czereśnie, które są gotowe do zbiorów w sierpniu. Są one okrągłe i jędrne, zazwyczaj w mocnym, czerwonym, często niemal czarnym kolorze, niekiedy też żółtym. Owoce czereśni są nie tylko wybornym przysmakiem, za którym większość wprost przepada, ale są także niesamowicie zdrowe. Już w starożytności odkryto ich zalety w walce z chorobami stawów i zapaleniami. W medycynie ludowej czereśnia również znalazła swoje zastosowanie. Napar z jej kwiatów stosowano jako środek napotny przy chorobach układu oddechowego. Czereśnia stymuluje pracę tarczycy i wspomaga odchudzanie, jest też doskonałym składnikiem różnego rodzaju przetworów. Uwielbiana przez ludzi, jest też przysmakiem ptaków, od których należy chronić drzewo owocowe.

Ogród pełen orientalnych kwiatów czereśni, spiżarnia pełna zdrowia

Czereśnie są dość powszechnym gościem ogrodów i sadów. Są doceniane nie tylko ze względu na przepyszne owoce o leczniczych właściwościach, ale także ze względu na przepiękną, szczególnie urodziwą wiosną prezentację.

  • Uprawa

Czereśnia wymaga słonecznego i ciepłego stanowiska, dzięki któremu owoce pięknie dojrzewają. Gleba bezwzględnie musi być żyzna oraz zasobna w składniki pokarmowe. Drzewo owocowe nie jest szczególnie odporne na mróz, dlatego powinno się je zasadzać w miejscach osłoniętych od wiatrów i zimowego chłodu. Warto też pokusić się o wzbogacenie ziemi pod czereśnie o wapń, gdyż rośliny mają na niego zwiększone zapotrzebowanie. Najważniejsze dla rozwoju rośliny są pierwsze lata od zasadzenia. Z tego powodu do przygotowanego pod czereśnie dołka należy dodać przefermentowany obornik. Dzięki temu roślina będzie miała dostęp do większej ilości składników pokarmowych, co wpłynie na jej prawidłowy rozwój.

  • Pielęgnacja

Czereśnia owocuje przeważnie na starszych pędach. Młode sadzonki po posadzeniu należy przyciąć do 80 cm wysokości, a ich rozgałęzione pędy skrócić do 1/3 długości. Taki zabieg pobudzi drzewo owocowe do rozwoju. W drugim i trzecim roku od zasadzenia czereśni, należy przyciąć jej pionowe pędy, co zachęci roślinę do wypuszczenia bujnej korony i spotęguje owocowanie. Zabieg najlepiej przeprowadzać w lecie, po zbiorach owoców. Czereśnie są dość kapryśnymi roślinami i choć pierwszych plonów można spodziewać się w 2 – 3 lata po posadzeniu, to drzewo wydaje owoce dość nieregularnie. Należy także pamiętać, że są one przysmakiem ptaków, w szczególności gawronów i szpaków, które warto odstraszać.

Zaufane Opinie IdoSell
4.81 / 5.00 220 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-20
Paczka idealnie dotarła. Roślina nie uszkodzona. Szybka i profesjonalna obsługa.
2024-06-07
Zamówienie zgodne z opisem. Dostawa bardzo szybka. Zapakowane wzorowo. Obsługa telefoniczna bardzo miła . Jedynie brak oznaczeń na roślinach co to jest. Na 5 tylko jedna miała nazwę. Dlatego odjęłam gwiazdkę.
pixel