Stokrotka

( ilość produktów: 1 )

stokrotka

Stokrotka, kwitnie już od marca na łąkach oraz na poboczach dróg. Inne jej nazwy, to: stokrotka trwała, stokrotka pospolita, stokrotka łąkowa.

Stokrotka pospolita, łac. Belleris perennis to niska bylina. Liście tworzą przyziemną rozetę, z której potem wyrasta pęd kwiatowy i którego wysokość dochodzi do 15 cm. Stokrotka pospolita kwitnie w środowisku naturalnym od kwietnia do czerwca. Przy uprawie w domu w płaskich naczyniach oraz doniczkach, może zakwitnąć już w marcu. Kwiaty mają formę koszyczków. U odmian dziko rosnących kwiaty są w środku żółte, na brzegach białe lub różowe. Odmiany szlachetne mają często pełne kwiaty oraz kolorowe odcienie od białego i różowego, aż po ciemnoczerwony.

Stokrotka odmiany

Belleris perennis należy do rodziny astrowatych i jest potomkiem naszej zwyczajnej, dziko rosnącej stokrotki pospolitej. Hodowcy uszlachetniający rośliny zajmowali się przede wszystkim powiększeniem rośliny oraz osiągnięciem większej rozmaitości form i kolorów kwiatów. Wynikiem są piękne rośliny z dużymi, częściowo pełnymi kwiatami o barwach od białej poprzez różową, aż po ciemnoczerwoną. Łacińska nazwa rośliny (bellis) określa ją jako piękną. Stokrotki w pełni kwitną od wczesnej wiosny aż do czerwca. Najpiękniejsze odmiany stokrotki, to chociażby stokrotka Purpurowy płaszcz. Posiada gęste, pełne, ciemnoczerwone kwiaty. Jest bezpłodna i rozmnaża się ją przez podział. Oto kilka odmian rozmnażających się z nasion: stokrotka Beate ma wielkie kwiaty w kolorze czerwonym oraz białym. Stokrotka Buttons jest nową, szlachetną odmianą z białymi, różowymi lub czerwonymi kwiatami. Stokrotka Pomponette ma 3-centymetrowe, kuliste koszyczki i kwitnie w rozmaitych kolorach. Stokrotka Ruby ma kwiaty czerwone lub białe z igiełkowatymi listkami. Odmiana ta ma także pełne kwiaty.

Stokrotka zastosowanie

Stokrotki są odpowiednie do ozdobnych naczyń kwiatowych oraz skrzynek balkonowych (jako stokrotka doniczkowa). Ładnie wygląda też posadzona stokrotka w domu na oknie. Na balkony i tarasy przeznaczone są jej szlachetne odmiany, o większych i pełniejszych kwiatach. Stokrotka w ogrodzie szczególnie pięknie prezentuje się posadzona razem z innymi różnokolorowymi, wiosennymi kwiatami na jednym klombie. Świetnie wyglądają również na rabatach, jak i w formie kwiatów ciętych (jako stokrotka bukietowa).

Stokrotka wymagania, podlewanie, przycinanie, rozmnażanie

Stokrotka obficie kwitnie w świetle oraz na słońcu. W nocy oraz podczas deszczu kwiaty się zamykają. Czuje się dobrze w temperaturach około 10-15 stopni, nie przynoszą jej szkody także temperatury wyższe. W czasie mrozu należy kwiaty przykryć. W miejscach słonecznych należy stokrotki regularnie podlewać, a także raz lub dwa razy w ciągu wiosny nawozić. Gdy na liściach pojawiają się plamki, jest to choroba grzybowa rośliny objawiająca się okrągłymi lub nieregularnymi brązowymi plamami. Na plamistość liści należy zastosować fungicyd. Stokrotki można przesadzać kiedykolwiek. Potrzebują wilgotnej ziemi, bogatej w substancje odżywcze. Stokrotek się nie przycina. Stokrotki możemy rozmnażać na dwa sposoby. Niektóre gatunki – z kwiatami pełnymi – są bepłodne. Nie można ich więc rozmnażać z nasion, tylko przez podział. Odmiany wielokwiatowe rozmnażają się z nasion. Nasiona wysiewamy w czerwcu lub lipcu do skrzynek z ziemią, przykrytą cienką warstwą piasku. Stokrotki są bylinami uprawianymi najczęściej jako rośliny dwuletnie. Po dwóch latach bowiem, kwiaty stają się małe, a ich pełność się redukuje.

pixel