Dzielżan

( ilość produktów: 3 )

dzielżan odmiany wymagania pielęgnacja

Dzielżan już od pierwszych dni lata pięknie zdobi zarówno ogrody, jak i rabaty oraz zielone tereny miejskie swoimi kolorowymi kwiatami o różnych barwach. Uwielbiane są przez ogrodników angielskich, aczkolwiek w Polsce zyskują coraz większą popularność.

Dzielżan - odmiany, charakterystyka

Wśród dzielżanów znajduje się około 40 różnych gatunków, jednak w uprawach przeważnie wybierane są tylko cztery: dzielżan amarum, dzielżan jesienny, dzielżan mieszaniec, a także dzielżan ogrodowy.Dzielżan amarum jest rośliną jednoroczną, która osiąga maksymalną wysokość od 60 do 90 cm. Posiada sztywne i cienkie pędy oraz wzniesiony pokrój, a dodatkowo igiełkowe i pierzaste liście. Kwiaty pojawiają się w okresie między czerwcem a sierpniem, posiadając koszyczkowe kwiatostany wraz z silnie wypiętrzonym środkiem oraz płatkami, które zwieszają się ku dołowi. Bardzo często ta odmiana charakteryzuje się barwą kwiatów w odcieniach żółtego oraz pomarańczowego. Jest to odmiana bez szczególnych i skomplikowanych wymagań dotyczących uprawy. Najlepszym stanowiskiem jest słoneczne o każdego rodzaju glebie. Dobrze znoszą przejściowe susze. Dzielżany ogrodowe i jesienne są znacznie bardziej popularne, aniżeli dzielżan amarum. Rośliny te osiągają wysokość do 150 centymetrów, posiadając wzniesiony pokrój oraz rozgałęzione i sztywne pędy. Posiadają także lacetowate liście oraz koszyczkowe kwiatostany wraz z wypukłymi środkami i lekko opadającymi na dół płatkami. Okres kwitnienia pojawia się późnym latem lub jesienią.

Dzielżan – uprawa,, wymagania, sadzenie i pielęgnacja.

Odmian dzielżanu jest znacznie więcej i dzięki bogatemu rynkowi ogrodniczemu, każdy miłośnik ogrodów może znaleźć coś dla siebie. Rośliny nadają się do uprawy w każdym ogrodzie, ponieważ nie wymagają skomplikowanej pielęgnacji. Są niezwykle atrakcyjne oraz łatwe w utrzymaniu. Urosną na każdej glebie ogrodowej, w stanowisku słonecznym oraz niezbyt suchym. Ze względu na swój silny wzrost, zaleca się by je często nawozić kompostem lub odżywkami. Jeśli uprawiana jest wysoka odmiana, należy im zapewnić podpory, aby ich pędy nie zagięły się pod ciężarem kwiatostanów lub przy silniejszych podmuchach wiatru. Wykazują się także mrozoodpornością, dlatego nie ma konieczności okrywania i ochrony na okres zimowy.

Dzielżan - zastosowanie

Dzielżany wieloletnie bylinowe prezentują się doskonale sadzone w grupach lub w towarzystwie innych kwiatów jesiennych i letnich, takich jak astry, jeżówki, czy też złocienie. Dzielżany mają tendencję do ogołacania z liści dolnych pędów, dlatego polecane jest sadzenie ich wraz z niższymi kwiatami, aby ukryć nagie pędy. W przypadku, gdy uprawiane są wysokie gatunki, które nie są przeznaczone na kwiaty cięte, warto podczas okresu późno wiosennego skracać pędy. Dzięki temu zabiegowi zakwitną w późniejszym terminie, ale będą niższe, nie będą potrzebować żadnych podpórek oraz będą przede wszystkim bardziej rozkrzewione.

Zaufane Opinie IdoSell
4.79 / 5.00 177 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-20
Szybka dostawa, rosliny jak zwykle doskonale zabezpieczone.
2024-05-17
Wszystko super, sprawnie i szybko. Piękne rośliny.
pixel