Jałowiec

( ilość produktów: 104 )

jałowiec drzewa iglaste i krzewy

Jałowce to jedne z najbardziej popularnych iglaków, które sadzone są w ogrodach. Rośliny występują pod postacią krzewów i drzew iglastych, pojawiają się również w formie roślin płożących, dzięki czemu można z nich utworzyć w ogrodzie istny, intensywnie zielony, dywan. Jałowce prezentują się też w mnogości zielonych odcieni, które stanowić mogą przepiękne tło dla innych kwiatów ogrodowych. Atrakcyjność jałowców potęguje też fakt, że ich igły nie zawsze występują w zielonym kolorze, ale także w odcieniu niebieskiego, żółtego i popielatego. Do posadzenia iglaków w ogrodzie zachęcają również dekoracyjne owoce, które podkreślają kolor gałązek całej rośliny, doskonale się z nimi komponując.

Intrygujące odmiany jałowców

Jałowiec pochodzi z terenów Europy Środkowej i należy do rodziny roślin cyprysowatych. Jest to roślina iglasta, która występuje w różnych formach: jako krzewy i drzewa iglaste, a także rośliny płożące. Jałowce występują w wielu gatunkach, choć w Polsce, w stanie naturalnym, spotkać można dwie jego odmiany: jałowiec pospolity i jałowiec sabiński. Iglaki są też odporne na mróz i mało wymagające w uprawie, dzięki czemu są dość popularną rośliną ogrodową. Kolejnym walorem jałowców są ich zimozielone igliwia i dekoracyjne, drobne owoce. Jałowce wypuszczają na końcu swoich gałązek drobne kwiaty, które zebrane są w okazałe kwiatostany. Najwyższe odmiany drzew iglastych osiągają 40 metrów wysokości, dlatego dobrze prezentują się jako solitery. Igły jałowców, ułożone krzyżowo, są łuskowate, sztywne i kujące, posiadając przy tym intensywnie zielony odcień. Jałowiec posiada więcej zastosowań niż dekoracyjne. Jego szyszkojagody wykorzystywane były już od czasów staropolskich w celach medycznych. Wytwarza się nich olejki jałowcowe, które pomagają przy wielu schorzeniach. Zawarte w nim substancje mają cechy bakteriobójcze, szczególnie skuteczne w razie zapaleń pęcherza moczowego, jest też pomocny przy bólach reumatycznych, wspomaga także pracę wątroby. Większość doskonale zna też smak jałowca, umiejętnie stosowanego przez nasze prababcie jako aromatyczna przyprawa, w większości, mięsnych potraw i różnego rodzaju kiszonek.

Jałowiec w ogrodzie i na talerzu

Jałowiec jest łatwym w uprawie iglakiem, dlatego polecany jest też początkującym ogrodnikom. Poradzą sobie w niemal każdych warunkach, stanowiąc doskonałą dekorację ogrodu.

  • Uprawa i pielęgnacja

Jałowce preferują słoneczne stanowiska i wystarcza im średniej jakości gleba, która może być nawet piaszczysta. Należy jednak uważać na krzewy iglaste, które się płożą, ponieważ bardzo szybko się rozrastają i dlatego trzeba zapewnić im odpowiednio dużą do tego powierzchnię. W innym wypadku jałowiec rozprzestrzeni się również na teren, którego z założenia nie powinien zajmować, co może skutkować zagłuszeniem innych roślin. Iglaki są też wyjątkowo trwałe, potrafią znieść nawet nieprzystępne warunki, jakimi są przymrozki, niewystarczająca ilość wody, zanieczyszczone powietrze i ogólny, nie zawsze przystępny, miejski klimat. Jak każda inna roślina jałowiec najpełniej rozwinie się, kiedy odpowiednio się nim zajmuje, niemniej zniesie również chwilowe zaniedbanie ze strony ogrodnika.

pixel