Rozularia

( ilość produktów: 1 )

rozularia wymagania zastosowanie sadzenie

Rozularia – rodzaj roślin należący do rodziny gruboszowatych, rząd skalnikowców. Obejmuje co najmniej 31 gatunków występujących naturalnie w Etiopii, Afryce Północnej, na Krecie, w Turcji, Azji Środkowej oraz w Himalajach. Bylina zielna, wieloletnia. Rozularia jest rośliną, która rośnie w małych rozetkach z płaskozielonymi, soczystymi liśćmi. W zależności od odmiany liście mają czerwone, fioletowe lub żółte brzegi, które mogą być pokryte drobnymi włoskami, zwanymi rzęskami. Obecność tych małych włosków pomaga roślinie wychwytywać wodę i składniki odżywcze oraz transportować je do strefy korzeni. Osiąga do 10, maksymalnie 20 cm wysokości. Kwitnie w okresie wiosny i w środku lata. Kwiaty są małe, w kształcie rurki lub lejka na wysokich łodygach, które wyrastają ze środka rozety. Te kwiaty mogą być białe, żółte, różowe lub fioletowe, a nawet mogą być różnorodne w zależności od odmian. Po zakwitnięciu rozeta rozularii pozostaje żywa i może produkować więcej kwiatów.

Rozularia - odmiany


Rozularia złocista – bylina ogrodowa spokrewniona z rojnikiem, osiągająca do 10 cm wysokości, sadzona w ogrodach skalnych. Tworzy miękkoowłosione, oliwkowozielone rozety lancetowatych liści. Kwiaty wyrastają latem z najstarszych rozet, osadzone na krótkich pędach (10 cm wysokości) w luźnych kwiatostanach, są jasnożółte. Bardzo dobra zimotrwałość.

Rozularia płaskolistna – osiąga do 10 cm, maksymalnie kilkunastu cm wysokości. Ciekawy kolor liści w rozetowym kształcie. W okresie kwitnienia ponad roślina pojawiają się kwiaty w kolorze białym. Roślina bardzo wytrzymała – może wytrzymać kilka miesięcy suszy. Cechuje się również mrozoodpornością, jest w stanie przetrwać przy -23 stopniach Celsjusza.

Uprawa

Rozularia uprawiana jest jako roślina ozdobna. Wymagania względem jej uprawy są podobne jak do innych sukulentów: to miejsce pełne słońca (ewentualnie lekki półcień)i ze suchą glebą, najlepiej piaszczysto-gliniastą o odczynie obojętnym o obniżonej wilgotności. Gleba musi być dobrze przepuszczalna, ponieważ zbyt duża wilgotność może roślinę zabić. Aby usunąć martwe kwiaty, wystarczy przyciąć łodygi kwitowe z powrotem do rozety.

Zastosowanie, sadzenie


Rozularia jest ważnym żywicielem larwalnym motyla środkowoazjatyckiego Parnassius apollonius. Wiele gatunków rozularii używanych było w medycynie tradycyjnej. Najczęściej rozularia rozmnażana jest przez podział małych rozetkowych szczepów, które wytwarza wokół głównej lub „matki” rozety. Aby ją w te sposób rozmnożyć, należy delikatnie usunąć szczepy od rośliny matecznej, upewniając się, ze jej własne korzenie pozostały nienaruszone. Następnie te szczepy posadzić w ogrodzie w odpowiednim pod względem wymogów miejscu lub w pojemniku: z mieszanką piaszczystej gleby albo ziemią doniczkową dla kaktusów. Miejscem idealnym dla sadzenia rozularii – ze względu na dostęp do słońca – są słoneczne ogrody skalne, skarpy, alpinaria, a także murki skalne czy też kolekcje zawierające rośliny górskie.

Zaufane Opinie IdoSell
4.75 / 5.00 102 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-23
Jedna z roślin dotarła połamana. Zamówienie złożone przez stronę było gorzej zabezpieczone, niż kiedy zamawiałam przez Allegro.
2024-04-16
bardzo udane zakupy
pixel