Morele

( ilość produktów: 2 )

morela drzewka owocowe i krzewy

Morele są cudownymi owocami, których smak zna niemal każdy. Egzotyczne drzewo owocowe dobrze radzi sobie w polskich warunkach, dlatego ich uprawa jest coraz bardziej powszechna. Choć większość ceni roślinę przede wszystkim z uwagi na smaczne i bardzo zdrowe owoce, to jednak nie można zapomnieć, że kwitnące drzewo moreli stanowi istną ucztę dla zmysłów. Jej uwodzicielskie kwiaty rozsiewają po całym ogrodzie fantastyczny aromat, a ich powabny kształt przywodzi na myśl zjawiskowe kwiatostany wiśni. Delikatne, białe płatki kwiatów wypełnione są różowymi środkami, które swą filigranową prezentacją kojarzą się z miękkimi poduszkami. Morelowy sad jest więc rozkoszą dla wzroku i węchu, później zaś również dla smaku.

Powab i czar kwiatów moreli

Morele przybyły do Europy z dalekich zakątków Azji. Patrząc na kwitnące drzewo owocowe możemy się domyślić, że jest rdzennym mieszkańcem tego kontynentu, ponieważ właśnie z tych terenów pochodzą najpiękniejsze rośliny. Choć uprawa moreli w Polsce jest coraz powszechniejsza, to jednak jest to dość kłopotliwe drzewo owocowe. Jego pąki kwiatowe, które przekształcają się w pyszne owoce, pojawiają się dość wcześnie, dlatego narażone są na wczesnowiosenne przymrozki. Ciepłolubna roślina często nie radzi sobie z kaprysami polskiej pogody, stąd też nierzadko zdarza się, że morela obradza w znikome ilości owoców bądź wcale. Drzewo owocowe jest dość wysokie, potrafi urastać nawet do 8 metrów. Roślina dość mocno się rozgałęzia, dlatego niekiedy konieczne jest jej przerzedzanie. Pędy formują się w rozłożystą koronę, bogato uzupełnioną przez liście i przepiękne kwiaty. Liście moreli są dość okazałe, duże i jajowate, o mocno zielonej barwie i pikowanych brzegach. Pojawiają się na gałęziach później niż kwiaty, uzupełniając sobą ich czarowną prezentację. Pierwsze pąki kwiatowe moreli pojawiają się już na początku kwietnia, dlatego właśnie tak łatwo mogą być uszkodzone przez wiosenne przymrozki. Kwiaty są bardzo delikatne, w barwie najczęściej białej, choć zdarzają się też delikatnie różowe. Zbudowane są z pięciu okrągłych płatków, które zjawiskowo wyglądają i przepięknie pachną. Owoce moreli występują w odmianach wczesnych i późnych. Najwcześniejsze obradzają już w lipcu, późne nawet w końcu sierpnia. Są to kuliste pestkowce, o delikatnym i słodkim miąższu. Występują w różnym odcieniu pomarańczy, od jasnego po intensywny, często oblewają się też różowym rumieńcem. Morele można z powodzeniem spożywać na surowo, świetnie sprawdzają się też w roli przetworów, takich jak dżemy, galaretki i soki. Ze względu na piękny zapach, olejki pozyskiwane z drzewa owocowego wykorzystywane są w przemyśle perfumeryjnym.

Egzotyczna dekoracja i smak moreli

Największym problemem w uprawie moreli nie są jej wymagania, a wrażliwość na przymrozki. I nie chodzi tu o czułość samego drzewa owocowego, które wykazuje dużą tolerancję na niskie temperatury, ale delikatnych pąków kwiatowych, które pojawiają się podczas niestabilnej temperatury. Mimo wszystko, morele są coraz częściej hodowane w ogrodach i sadach.

  • Uprawa i pielęgnacja

Morelę należy posadzić na jak najbardziej słonecznym miejscu, które będzie też osłonięte od zimnych wiatrów. Dzięki temu drzewo zaowocuje obficiej, a same owoce będą smaczniejsze. Ma to też znaczenie dla jej pąków, które na pełnym ciepła stanowisku mają szansę przetrwać, w razie kwietniowych przymrozków. Uprawa drzewa owocowego udaje się najlepiej na glebach żyznych i próchniczych, których odczyn będzie lekko kwaśny bądź zbliżony do obojętnego. Roślina potrzebuje też stałej wilgotności podłoża, jednak nadmiar wody może powodować choroby. Ważnym zabiegiem w hodowli moreli jest cięcie. Polega ono na skróceniu wszystkich pędów do długości 50 cm. Poza tym należy usunąć te, które zostały uszkodzone przez wiatr lub choroby. Takie zabiegi należy powtarzać przez pierwsze cztery lata od posadzenia, później coroczne cięcie nie jest konieczne. O ile kwiaty moreli są niezwykle czułe na temperatury, tak samo drzewo owocowe jest w stanie znieść nawet duże mrozy, przez co jego zabezpieczenie na zimę nie jest konieczne.

Zaufane Opinie IdoSell
4.78 / 5.00 166 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-15
Jestem zadowolona z realizacji mojego zamowienia
2024-05-14
Jestem zadowolony z obsługi i zamówionych produktów. Jedynie na co zwróciłem uwagę to rozbieżność dotyczącą kosztów przesyłki. Polecam firmę.
pixel