Jabłoń

( ilość produktów: 19 )

jabłoń drzewka owocowe i krzewy

Jabłoń to niepodważalnie jedno z najpopularniejszych w Polsce drzew owocowych. Soczyste, słodko-kwaśne, twarde i zarumienione jabłka to owoce, które nierozerwalnie przywodzą na myśl naszą ojczyznę. Jabłoń występuje w mnogości odmian i niemal każdy pasjonat ogrodnictwa posiada choć jedno drzewko w swoim ogrodzie. Uprawia się je przede wszystkim ze względu na smakowite owoce, stanowiące częsty dodatek do potraw i deserów, o przetworach nie wspominając. Któż z nas jest w stanie oprzeć się pachnącej, wyjętej wprost z piekarnika szarlotce lub powiedzieć ,,nie” naleśnikom, na których rozsmarowany jest jabłkowy dżem? Zanim jednak jabłka rozgoszczą się na gałęziach, roślina olśniewa pięknem swoich niebywale wonnych kwiatów, doskonale harmonizujących z liśćmi, które obrastają koronę drzewa.

Jabłoni o uniwersalnych owocach

Jabłoń to europejskie drzewo owocowe i trudno się dziwić, że przywodzi na myśl Polskę. To ona jest przodującym producentem jabłek, które w innych rejonach Europy cieszą się nie mniejszym powodzeniem. Owoce eksportowane są zazwyczaj w formie przetworzonej, by łatwo sporządzać z nich soki, dżemy i konfitury do pieczonych mięs. Jabłko, o czym większość doskonale wie, to w kulturze chrześcijańskiej zakazany owoc, którego zerwanie i skosztowanie miało spowodować wygnanie z Raju Adama i Ewy, a także obarczyć ludzkości grzechem pierworodnym. Zupełnie odwrotną symbolikę posiada owoc w kulturze greckiej i mitologii celtyckiej. W obu przypadkach przypisywano mu pozytywne cechy, a zjedzenie jabłka miało czynić ludzi nieśmiertelnymi. Jabłoń to zróżnicowane pod względem wysokości drzewa, niekiedy osiągające nawet 12 metrów. Posiada przy tym płytki, choć bardzo rozłożysty system korzeniowy. Liście drzewa owocowego są dość duże, pikowane, z ostrym zakończeniem. Występują w różnych tonach zieleni, co uzależnione jest od odmiany. Pojawiają się równocześnie z kwiatami, dzięki czemu roślina zyskuje na atrakcyjności. Zakwitają na wiosnę i trzeba przyznać, że choć są niewielkie, to jednak nader urodziwe. Obrastają gałązki gęstymi skupiskami, nadając roślinie filigranowego wdzięku. Kwiaty drzewa liściastego składają się z pięciu płatków, a ich obfitość sprawia, że niemal zatapiają roślinę morzem bieli bądź odcieni różu. Nikt nie zaprzeczy, że kwitnąca jabłoń to fenomenalny akcent piękna w każdym ogrodzie. Jabłka dojrzewają w różnym czasie, co uzależnione jest od odmiany. Niektóre z nich są gotowe do zbiorów już w lipcu i sierpniu, inne zaś dojrzewają jesienią. Smak owoców także jest zróżnicowany, dlatego każdy jest w stanie wybrać taki, który będzie odpowiadał mu najbardziej. Okrągłe i rumiane, świetnie smakują na surowo i przetworzone. Jabłka posiadają niezliczone zastosowanie w sztuce kulinarnej, nie tylko tej na słodko. Dżemy, konfitury, soki, kompoty, dodatki do pieczonych mięs – któż nie zna klasycznej kaczki lub gęsi z jabłkami? Owoce są też bogate w witaminy, szczególnie polecane osobom dbającym o linię.

Bogactwo uroku jabłoni i skarbnica witamin w ogrodzie

Jabłonie są wdzięcznymi drzewami owocowymi, które dobrze rosną i owocują niemal w każdych warunkach. Dlatego też są stałym bywalcem większości sadów i ogrodów.

  • Uprawa i pielęgnacja

Jabłonie najpiękniej rosną na słonecznych, ewentualnie półcienistych stanowiskach. Im więcej ciepła, tym owoce będą dorodniejsze, a na tym każdemu ogrodnikowi zależy. Nie posiadają wygórowanych wymagań glebowych, najważniejsze jest, aby ziemia była bogata w kompost. Dołek, w którym umieścimy drzewo owocowe, musi być dwukrotnie większy niż jego bryła korzeniowa. Owocowanie rozpoczyna się dopiero w szóstym roku od momentu zasadzenia. Jabłonie przycina się dwa razy w roku, to znaczy latem i zimą. Zabiegi te pobudzają roślinę do rozwoju. Wtedy to należy wycinać uszkodzone i stare pędy, a latem dodatkowo skrócić młode gałązki do 10 cm długości.

Zaufane Opinie IdoSell
4.81 / 5.00 203 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-05
szybko i bardzo sprawnie, dobra komunikacja
2024-06-03
Ok
pixel