Żylistek

( ilość produktów: 10 )

żylistek drzewa liściaste i krzewy

Żylistek to niewielkich rozmiarów krzew liściasty, który idealnie wkomponowuje się w każde miejsce ogrodu. Najczęściej przyjmuje formę dużej, kwiecistej kuli, która napełnia przestrzenie czarownym urokiem. Jego niewielkich rozmiarów kwiaty swą cudowną urodą przywodzą na myśl obrazy z najpiękniejszych i najbardziej malowniczych baśni. Żylistek idealnie uzupełnia każdy ogród, nie zaburzając przy tym estetyki innych obecnych w nim roślin. Krzew liściasty zakwita w obfitość subtelnych kolorem i kształtem kwiatów, dlatego jest tak pożądaną i coraz częściej spotykaną ozdobą zielonych terenów.

Kwiecisto-liściaste kule żylistków

Żylistek jest kolejnym przedstawicielem dalekowschodniej roślinności, pochodzi bowiem z Japonii, gdzie uprawiany jest w dużej liczbie. Krzewy liściaste są niewielkie, osiągają wysokość od 0,5 do 2 metrów i około metra szerokości. Dzięki temu w ogrodzie tworzy liściasto-kwiecistą kulę, która pięknie uzupełnia każdą przestrzeń. Gęsty pokrój żylistków tworzą sztywne, wyprostowane i rozgałęzione pędy, które w górnych partiach malowniczo się przewieszają. Pokrywa je cienka, brązowa i z czasem łuszcząca się korowina, która pięknie kontrastuje z głęboką zielenią liści. Liście żylistków są sezonowe i wraz z kwiatami stanowią niesamowicie piękną dekorację krzewu liściastego. Obrastają one pędy rośliny w mnogości i są przy tym dość duże. Kształtem jajowate, o piłkowanych brzegach, odznaczają się intensywnie zielonym kolorem, a ich wierzchnia blaszka pokryta jest delikatnym meszkiem. W maju na krzewie liściastym pojawiają się kwiaty, które są zdecydowanie największą jego ozdobą. Utrzymują się do późnego lipca, czarując cały ogród swym niesamowitym kształtem i magicznymi barwami. Kwiaty tworzą liczne, gęste, zwisające kwiatostany. Każdy z nich składa się z wielu niewielkich, pięknych kwiatów, które swym kształtem przypominają dzwoneczki lub gwiazdki. Ich kolor jest biały lub różowy, bardzo delikatny, czasem nawet płatki kwiatów występują w dwóch barwach. Żylistki są wspaniałą dekoracją do niewielkich ogrodów, gdzie doskonale wpasowują się w tło dla innych roślin ozdobnych.

Subtelnej barwy, magiczne gwiazdki żylistka

Żylistki są wdzięcznymi roślinami, które nie tylko pięknie prezentują się w każdej zielonej przestrzeni, ale też nie wymagają zbyt absorbującej pielęgnacji. Ich uroczy, kulisty pokrój zachwyca coraz więcej osób, którzy z zamiłowaniem zasadzają go w swych ogrodach, których urodę w pełni podkreślają.

  • Uprawa i pielęgnacja

Żylistki najbardziej lubią stanowiska słoneczne, choć bardzo dobrze radzą sobie również w niewielkim cieniu, który nie zaszkodzi ich pełnemu rozkwitowi. Krzewy liściaste potrzebują gleb przeciętnych i umiarkowanie wilgotnych, które warto wzbogacić dobrze przerobionym kompostem. Nie radzą sobie z suszą, dlatego należy pilnować, by rośliny miały stale wilgotne podłoże. Żylistki nie są w pełni odporne na mróz, dlatego powinno się ściółkować grunt wokół nich i osłaniać je przed nadejściem zimy. Krzewy liściaste bardzo dobrze się regenerują, stąd poradzą sobie z ewentualnymi przemarznięciami. Ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest przycinanie roślin. Należy przeprowadzać je w kwietniu. Wtedy też usuwa się żylistkom przemarznięte i uszkodzone pędy, a także nieco przycina się te zbyt mocno pokładające. Nie jest konieczne wykonywanie zabiegu co rok, a jedynie w razie konieczności.

Zaufane Opinie IdoSell
4.79 / 5.00 180 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-21
Zamówione rośliny przyszły w bardzo dobrej kondycji i bardzo szybko. Jestem zadowolona z zakupu.
2024-05-21
Obsługa zamówienia bardzo profesjonalna, Produkt dobrze opakowany i zabezpieczony. Polecam
pixel