Wiąz

( ilość produktów: 1 )

wiąz odmiany uprawa sadzenie pielęgnacja cena

Wiąz jest zaliczany do grona najpiękniejszych europejskich drzew liściastych. Występuje w wielu gatunkach i niegdyś był bardzo powszechną rośliną, która z sukcesem zdobiła nasz kontynent. Niestety, wiązy zostały w dużej liczbie pokonane przez groźną dla nich chorobę holenderską. Mimo to obecnie są dość często spotykane, a o ich popularności decyduje bardzo ładny pokrój i dekoracyjność zielonych, nieco nietypowych liści. Ze względu na swój wzrost i bujną, rozłożystą koronę, drzewa liściaste stanowią majestatyczną ozdobę, która świetnie sprawdza się także w dużych ogrodach.

Niezłomne drzewo liściaste - wiąz

Nie do końca znane jest pochodzenie wiązu. Wiadomo jednak, że jest drzewem europejskim i zamieszkuje jej część środkową, wschodnią i południowo-wschodnią. Można spotkać go też w zachodnich rejonach kontynentu, jednak jest to rzadkość, a w Anglii nie występuje w ogóle. Zaletą drzewa liściastego jest przede wszystkim dekoracyjność, choć niekiedy jego drewno wykorzystywane jest w przemyśle meblarskim i budownictwie wodnym. Wiąz jest dość wysokim drzewem, które potrafi urosnąć aż do 40 metrów wysokości. Posiada do tego rozłożystą, zaokrągloną koronę, którą gęsto obrastają liście. Jego pień jest gruby i prosty, pokryty jasną, brązowoszarą korą, która pęka wraz z upływem lat.

Drzewo liściaste ma bardzo grube, nieregularnie powyginane konary, które wraz z licznymi, prostymi gałązkami tworzą zwarty układ. Są one masowo obrośnięte przez atrakcyjne liście. Mają one eliptyczny lub odwrotnie jajowaty kształt, a ich brzegi są podwójnie piłkowane, zaostrzone na końcu. Na atrakcyjność liści wiązów w dużej części wpływa ich asymetryczność u nasady. Ich blaszka wierzchnia jest intensywnie zielona i gładka, spodnia zaś delikatnie omszona. Pojawiają się na drzewie na przełomie kwietnia i maja, a możemy je podziwiać niekiedy nawet do listopada. Wraz z nadejściem jesieni przebarwiają się na złociście żółty, czasem nieco ciemniejszy kolor. Wiązy są niezwykle malowniczymi drzewami liściastymi, które pięknie ozdabiają każdą przestrzeń. Dlatego tak często można trafić na nie w parkach i innych zielonych przestrzeniach miejskich.

Piękne kształty i kolory wiązu

Wiązy w stanie naturalnym niezwykle często można napotkać w lasach, gdzie rosną w towarzystwie topoli i wierzb. Lubią także porastać górskie tereny, gdzie można na nie trafić nad potokami. Drzewa liściaste mają dość spore wymagania glebowe, które należy spełnić, jeżeli chcemy wzbogacić nimi swój ogród.

  • Uprawa, sadzenie i pielęgnacja

Wiąz dobrze rośnie zarówno na słonecznym, jak i nieco zacienionym stanowisku. Warto jednak postarać się o miejsce jak najbardziej słoneczne, dzięki któremu w lecie drzewo będzie rzucało na ogród duży cień. Najważniejsze dla rośliny jest zapewnienie odpowiednich warunków glebowych, dzięki którym wiąz będzie pięknie rósł. Drzewo liściaste wymaga żyznej i głęboko uprawianej ziemi, która będzie stale wilgotna. Co prawda dzięki swojemu rozległemu systemowi korzeniowemu poradzi sobie również z suszą, jednak przedłużająca się posucha może uszkodzić roślinę. Dobrze rośnie na brzegach zbiorników wodnych, więc o ile posiadamy taki w ogrodzie, warto pomyśleć o zasadzeniu na jego obrzeżu wiązu. Drzewo liściaste doskonale znosi zanieczyszczenia powietrza, jest też mrozoodporne, więc idealnie nadaje się do dekorowania zielonych przestrzeni miejskich. Ewentualnym kłopotem mogą być mszyce, które lubią atakować liście wiązów. W takim wypadku warto zaopatrzyć się w opryski, a zaatakowane liście usunąć.

Zaufane Opinie IdoSell
4.79 / 5.00 175 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-20
Zamówienie zgodne z opisem i kolorem. Piękne i spore sadzonki, mogłoby być jedynie trochę taniej.
2024-05-20
Szybka dostawa, rosliny jak zwykle doskonale zabezpieczone.
pixel