Modrzew japoński

( ilość produktów: 4 )

modrzew japoński wymagania pielęgnacja

Modrzew japoński (Larix kaempferi (Lambert) Carriere) to roślina naturalnie występująca w górach wulkanicznych na wysokościach 1200-2000 m n. p.m. na wyspie Honsiu w Japonii. Rośnie szybko nawet do 45 metrów wysokości i charakteryzuje się szaro- lub niebieskawozielonymi igłami, jesienią zmieniającymi barwę na złocistożółtą i opadającymi zimą. Szyszki tej rośliny przypominają małe różyczki.

Modrzew japoński – odmiany

Jedną z najpowszechniejszych odmian modrzewia japońskiego jest „Diana” charakteryzująca się poskręcanymi pędami i wysokości do 15 m. „Stiff Weeper” ma pędy zwisające, zwarty pokrój i niebieskozielone igły. Popularna jest także karłowata odmiana „Blue Dwarf” osiągająca maksymalnie do 1 m wysokości. Płożąca „Pendula” stosowana jest do kompozycji ogrodowych z innymi iglakami płożącymi lub roślinami kobiercowymi.

Modrzew japoński – uprawa, wymagania, pielęgnacja

Uprawia modrzewia japońskiego nie należy do najtrudniejszych. Najważniejszym jest dobrać mu odpowiednie stanowisko (słoneczne lub lekko zacienione) i glebę (żyzną, przepuszczalną, utrzymującą wilgoć i o odczynie lekko kwaśnym). Roślina ta wymaga sporej ilości wilgoci w powietrzu. Roślina ta jest podatna na opadzinę igieł, objawiającą się ich opadaniem i zahamowaniem wzrostu. Wśród szkodników chętnie atakujących modrzew japoński wyróżniamy ochojnik świerkowo-modrzewiowy – aby je zwalczyć, wystarczy jedynie spryskać całą roślinę preparatem na mszyce. Rośliny te są bardzo odporne na niskie temperatury. 3 razy do roku, w okresie od marca do lipca, warto zasilić roślinę nawozem specjalistycznym przeznaczonym dla iglaków. Nie róbmy tego później, ponieważ pobudza to modrzew do wzrostu, przez co nie będzie przygotowany do zimy i łatwiej ulegnie przemarznięciu.

Modrzew japoński – sadzenie

Wybierając stanowisko pod uprawę modrzewia japońskiego, warto wybrać takie słoneczne i przestrzenne. Powinno być ono również solidnie odchwaszczone, w szczególności z perzu, powoju i skrzypu. Najkorzystniej jest sadzić tę roślinę jesienią – zaczynają one okres wegetacji bardzo wcześnie. Dołek powinien być wystarczająco duży, aby pomieścić całą bryłę korzeniową i wzruszony, aby ułatwić ukorzenianie się. Jak najszybciej po wyjęciu sadzonki z pojemnika umieszczamy w dołku, ponieważ nawet kilkuminutowe działanie słońca i wiatru wystarczy, aby unicestwić włośniki i chłonące części korzenia – pamiętajmy jednak o 15-30-minutowym namaczaniu. Przestrzeń dookoła warto wyściółkować rozdrobnioną korą, co chroni przed przesuszeniem, zachwaszczeniem i zamarzaniem gleby.

Modrzew japoński – zastosowanie

Ponieważ modrzew japoński jest odporniejszy na zanieczyszczenia powietrza niż gatunki europejskie, z powodzeniem wykorzystuje się go w nasadzeniach miejskich oraz do zagospodarowania przestrzeni publicznej. Doskonale prezentuje się pojedynczo w dużych ogrodach i parkach. Z racji, iż roślina ta dobrze znosi przycinanie, można ją uformować w żywopłot. Niższe odmiany modrzewia japońskiego warto sadzić w ogródkach skalnych, orientalnych i wrzosowiskowych, natomiast te karłowate nadają się do hodowli w doniczkach.

pixel