Amorfa

( ilość produktów: 1 )

Amorfa sadzenie uprawa zastosowania

Amorfa (Amorpha) bywa niesłusznie nazywana indygowcem, mimo iż obie rośliny są ze sobą spokrewnione. Rodzaj ten, należący do rodziny bobowatych, obejmuje 18 gatunków, a wszystkie z nich wywodzą się z kontynentu amerykańskiego (południowa Kanada, Stany Zjednoczone i północny Meksyk). W krajach anglojęzycznych istnieje określenie „false indigo bush”, co w wolnym tłumaczeniu oznacza „fałszywy krzew indygo”. Jest tak, ponieważ amorfa zawiera barwnik indygo, jednakże jedynie w śladowych ilościach, wykorzystywanie w tym celu tej rośliny jest nieopłacalne. W Polsce sporadycznie można spotkać dziko rosnącą amorfę krzewiastą. Amorfa osiąga 5-6 m wysokości, jej pierzastozłożone liście dorastają 10-25 cm długości i złożone są z nieparzystej ilości (9-21) niewielkich, eliptycznych bądź owalnych listków. Kwiatostany tej rośliny, pod postacią kłosa złożonego z wielu malutkich kwiatków, są niezwykle ozdobne i pojawiają się od maja do czerwca.

Amorfa – odmiany

Jedynym gatunkiem tej rośliny uprawianym w Polsce jest amorfa krzewiasta (Amorpha fruticosa), nazywana również amorfą drzewiastą lub zwyczajną. Jej kwiaty są czerwonofioletowe i wydzielają niezbyt przyjemny zapach. Owocami amorfy są niepękające, wygięte strąki, zawierające najczęściej jedno nasiono, pojawiające się późnym latem bądź wczesną jesienią.

Amorfa – uprawa, wymagania, pielęgnacja

Ponieważ amorfa jest rośliną o wysokiej tolerancji wobec różnych warunków środowiskowych, czasami określa się ją jako gatunek inwazyjny – szybko się rozprzestrzenia, zdarzają jej się „ucieczki” z upraw. Lubi środowisko wilgotne, ale radzi sobie nawet na suchych, piaszczystych, kamiennych i niezbyt żyznych podłożach. Preferuje podłoże o odczynie zasadowym (pH 7-8, 5) i słoneczne stanowiska. Jest odporna na niskie temperatury, silny wiatr i suszę. Doskonale znosi wysokie zasolenie i zanieczyszczenie powietrza. Przycinanie amorfy przeprowadzamy zaraz po zakończeniu przez nią kwitnienia, ponieważ kwitnie ona na tegorocznych pędach. Od czasu do czasu warto zasilić ją nawozem mineralnym wieloskładnikowym lub kompostem.

Amorfa – sadzenie

Ponieważ amorfa nie jest rośliną wymagającą, przy wyborze stanowiska można bez przeszkód kierować się przede wszystkim jej walorami ozdobnymi. Aby pięknie rosła i kwitła, warto zapewnić jej średniożyzne podłoże. Wykopujemy dołek o średnicy dwukrotnie większej, niż wynosi średnica bryły korzeniowej. Przed umieszczeniem sadzonki w dołku pozbywamy się suchych, starych i uszkodzonych fragmentów rośliny. Po zadołowaniu przysypujemy ją świeżą ziemią, ugniatamy i solidnie podlewamy.

Amorfa – zastosowanie

Roślina ta jest chętnie wykorzystywana w ogrodach, znajduje także zastosowanie w zieleni miejskiej, rosnąc na trawnikach, skwerach i w parkach. Bywa sadzona jako nieformowany żywopłot, a nawet używana do tworzenia suchych bukietów. Z powodu jej rozbudowanego systemu korzeniowego stanowi ochronę przed erozją i wzmacnia brzegów stawów, rzek itp. Wiadomo ponadto, iż ekstrakty z tej rośliny zawierają substancje owadobójcze i odstraszające owady, dlatego polecana jest jako naturalny „odstraszacz” szkodników. Usuwa z powietrza metale ciężkie.

Zaufane Opinie IdoSell
4.79 / 5.00 175 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-21
Super zapakowane Super szybko jestem zadowolony rośliny zdrowe pozdrawiam obsługę 5/5
2024-05-21
Wszystko dobrze, profesjonalna obsluga
pixel