Dodaj produkty podając kody
Lipa
( ilość produktów: 2 )Lipa (łac. Tilia) jest to drzewo długowieczne należące do rodziny ślazowatych. Występuje w środowisku naturalnym na półkuli północnej w strefie umiarkowanej. Wyróżniamy około 30 gatunków lipy.
Lipa - charakterystyka
Drzewo to powiada stosunkowo niski pień. Czasem u jego podstawy mogą występować odrosty. Starsze okazy posiadają bardzo gruby pień. Kora jest barwy ciemnoszarej lub szarobrunatnej, podłużnie popękana. Liście są pojedyncze i mają sercowaty kształt oraz brzegi delikatnie karbowane. Bardzo często zdarza się, że połówki liści nie są symetryczne względem siebie. Okres kwitnienia przypada na lipiec. Kwiaty są koloru żółtego lub co rzadko się zdarza białego. Kwiatostany wydzielają silny miodowy zapach. Zbioru kwiatostanów dokonuje się w słoneczne, suche dni, a następnie suszy w miejscach zacienionych. Lipa jest długowiecznym drzewem, żyje nawet kilkaset lat i może osiągnąć około 30 metrów wysokości. Kwiatostany lipy są bardzo cenne, bo posiadają właściwości lecznicze. Zawierają one takie substancje jak : flawonoidy, garbniki, terpeny, fitosterole, pektyny, olejki eteryczne, kwasy organiczne, sole mineralne i witaminy C oraz PP. Miesiąc lipiec swoją nazwę zawdzięcza właśnie temu drzewu. W tym miesiącu bowiem lipa pięknie kwitnie. Drzewo to masowo oblatują pszczoły ze względu na cenny nektar.
Lipa - Odmiany
Do najbardziej znanych odmian lipy należą:
- lipa drobnolistna
- lipa amerykańska
- lipa holenderska
- lipa japońska
- lipa wonna
- lipa krymska
- lipa mongolska
- lipa srebrzysta
Lipa - Sadzenie, wymagania i pielęgnacja
Nie jest to drzewo wymagające w hodowli. Dobrze rośnie na żyznych, delikatnie wilgotnych glebach. Bardzo lubi miejsca dobrze nasłonecznione, ale toleruje również półcień. Jest to roślina mrozoodporna, nie wymaga zabezpieczania na zimę. Lipa jest dość odporna na choroby, aczkolwiek może zostać zaatakowana głównie przez przędziorki lub mszyce.
Lipa - Zastosowanie
Lipa to piękne długowieczne drzewo, które pięknie wygląda w każdym dużym ogrodzie. Sadzi się ją także w parkach, przy ulicach czy na osiedlach jako roślinę ozdobną. Miód lipowy jest bardzo ceniony zarówno przez pszczelarzy jaki i konsumentów. Drzewo to posiada również właściwości lecznicze. Napary z kwiatostanu lipy są bardzo przydatne podczas przeziębienia lub grypy. Wykazują duże działanie napotne. Takie działanie możemy także uzyskać podczas kąpieli z dodatkiem takiego naparu. Lipa wykazuje także inne właściwości takie jak : przeciwzapalne, wykrztuśne, odkażające, uspokajające czy osłaniające. Działanie uspokajające posiadają olejki eteryczne z tego drzewa. Z drewna lipowego pozyskuje się węgiel leczniczy stosowany w leczeniu niestrawności, zatruć czy biegunek. Napar lipy stosuje się też do robienia okładów podczas np. zapalenia spojówek. Stosowanie naparu zewnętrznie na skórę działa łagodząco na podrażnienia, hamuje rogowacenie naskórka. Drewno lipowe jest dość miękkie, dlatego znalazło swoje zastosowanie w rzeźbiarstwie. Wyrabia się z niego również niektóre instrumenty muzyczne.