Miłorząb

( ilość produktów: 1 )

Miłorząb sadzonki pielęgnacja wymagania

Miłorząb (łac. Ginko) jest to gatunek drzewa należący do rodziny miłorzębowatych. W przyrodzie występuje naturalnie na obszarze południowo – wschodnich Chin. Miłorząb uznawany jest za jedno z najstarszych drzew na świecie. Jest jedynym liściastym drzewem, które jest nagozalążkowe.

Miłorząb - Charakterystyka

Jego wysokość zależy od gatunku, ale może osiągnąć nawet 40 metrów ( gdy rośnie w środowisku naturalnym). W Europie jego wysokość zazwyczaj nie sięga około 25 metrów. Należy on do gatunku zagrożonego wyginięciem na stanowiskach naturalnych. Młode osobniki są pokroju stożkowatego, z wiekiem przybierają bardziej rozłożysty kształt. Liście posiadają wachlarzowaty kształt oraz widlaste unerwienie. Nie mają prostych brzegów tylko pofalowane. Liście są sezonowe i układają się równolegle na pędach. Mają zielony kolor, który zmieniają jesienią na żółto – złoty i opadają zaraz po pierwszych przymrozkach. Miłorząb posiada popękany szarobrunatny pień. Kwiaty dzielimy na żeńskie i męskie. Żeńskie rosną w kątach liści na długiej szypułce, natomiast męskie przybierają postać tzw. kotków. Nie zawsze miłorząb osiąga tak duże rozmiary. Są gatunki, które przybierają postać krzewu, którego wysokość nie przekracza 3 metry ( takie odmiany to np. Troll czy Tubifolia. Owoce tego drzewa przypominają kształtem kulistą śliwkę i posiadają barwę żółtą.

Miłorząb - Odmiany

Do najpopularniejszych odmian miłorzębu należą:

 •  miłorząb Beijing Gold
 •  miłorząb Jehosaphat
 •  miłorząb Korinek
 •  miłorząb Mariken
 •  miłorząb Menhir
 •  miłorząb Praga
 •  miłorząb Pragensis
 •  miłorząb Saratoga
 •  miłorząb Tremonia
 •  miłorząb Troll
 •  miłorząb Variegata

Miłorząb - Sadzenie, wymagania i pielęgnacja

Miłorząb to drzewo bardzo łatwe w uprawie. Preferuje glebę żyzną o odczynie lekko kwaśnym lub kwaśnym, ale na innej także będzie dobrze rósł. Lubi wilgotne podłoże oraz dobrze nasłonecznione stanowisko. Jest rośliną mrozoodporną, jednakże młode osobniki wymagają zabezpieczenia na zimę. Nie wymaga nawożenia. Młode drzewka należy regularnie plewić, żeby chwasty nie zabierały cennych składników odżywczych. Można poddać go przycięciu, ale nie jest ono wymagane. Miłorząb jest dość odporny na choroby i ataki ze strony szkodników. Jedyne co musimy mu zapewnić to obfite nawodnienie w upalne dni. Jest odporny na zanieczyszczenia powietrza, dlatego dobrze rośnie także w przestrzeniach miejskich. Miłorząb można sadzić zarówno jesienią jak i wiosną.

Miłorząb - Zastosowanie

Drzewo to ma niezwykłe walory dekoracyjne. Świetnie będzie prezentowało się w ogrodzie każdego rodzaju. Owoce jak i liście są niezwykle atrakcyjne wizualnie. Miłorząb wykazuje także działania lecznicze. Wyciąg z liści miłorzębu stosowany jest jako składnik w kosmetyce do pielęgnacji skóry naczyniowej. Zawiera też duże ilości flawonoidów, które hamują procesy starzenia się skóry. Miłorząb ma też właściwości łagodzenia objawów menopauzy. Dobrze wpływa też na pamięć, koncentrację, ciśnienie krwi oraz poziom cholesterolu.

Zaufane Opinie IdoSell
4.78 / 5.00 166 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-16
Polecam , bardzo ładne i duże sadzonki. Zapakowane bardzo starannie.
2024-05-15
Profesjonalnie zapakowane kwiaty .
pixel