Aronia

( ilość produktów: 1 )

aronia drzewka owocowe i krzewy

Aronia to krzew, który niegdyś cieszył się ogromnym powodzeniem, które później zmalało. Obecnie jednak wraca do łask i coraz częściej można go spotkać w przydomowych lub działkowych ogrodach i sadach. Dawniej aronia uprawiana była przede wszystkim ze względu na zdrowe owoce, z których sporządza się pyszne przetwory. Dziś odkryte zostały również niezaprzeczalne walory zdobnicze rośliny, które przejawiają się przede wszystkim w plastycznych, mieniących się jesienią pomarańczową i czerwoną barwą liściach. Na uwagę zasługują również same owoce aronii, które poza tym, że stanowią idealny składnik soków i dżemów, pięknie prezentują się na krzewie.

Pyszna i zdrowa, granatowa aronia

Aronia to średniej wysokości, maksymalnie 3 metrowy krzew liściasty, wywodzący się z terenów Ameryki Północnej. Roślina posiada dość rozłożysty pokrój, który formują gęsto obsadzone liście. To one stanowią o największej dekoracyjności aronii. Są dość duże, szerokie i owalne, a ich brzegi ząbkowane. Ich powierzchnia pokryta jest delikatnym meszkiem i ciemnozielonym, bardzo intensywnym kolorem. Jesienią, za sprawą liści aronii, cały ogród przemienia się w rewię barw. Soczyste pomarańcze i krwiste czerwienie, z dodatkiem intensywnie granatowych, owocowych korali – istna magia. Na uwagę zasługują również kwiaty krzewu liściastego. Nie są one zjawiskowo piękne, niemniej posiadają swoje walory. Aronia zakwita w maju, wypuszczając wtedy niewielkie, białe kwiaty o pięciu płatkach. Są one zebrane w nieduże, ale gęsto osadzone na gałęziach baldachogrona. To z nich jesienią powstają owoce, które zwieszają się z gałęzi rośliny. Wraz z pojawieniem się granatowych jagód, następuje okres największej dekoracyjności krzewu liściastego. Owoce przybierają ciemnogranatową, niemal czarną barwę, która niesamowicie komponuje się z pomarańczowymi i czerwonymi liśćmi. Aronia nadaje wtedy malowniczego i bajkowego klimatu wszystkim przestrzeniom w których gości. Ze względu na swoje niewielkie wymagania odnośnie stanowiska i gleby, bardzo często można spotkać ją zdobiącą przestrzeń miejską. Nie można zapomnieć o właściwościach owoców rośliny. Nie do końca nadają się do spożycia prosto z krzaka, ponieważ odznaczają się dość gorzko-kwaśnym smakiem. Nie oznacza to, że nie da się ich wykorzystać w inny sposób, a bogactwo minerałów, jakie w sobie zawierają, tylko do tego zachęca. Aronia jest skuteczna przede wszystkim w przypadku nadciśnienia tętniczego, ponieważ pomaga usunąć z organizmu zalegające złogi cholesterolu. Zapobiega także pękaniu naczyń krwionośnych i wspomaga cały układ krążenia. Ze względu na zdrowotne cechy owoców krzewu liściastego, których lista jest jeszcze długa, warto przygotować z nich różnego rodzaju przetwory, do których też świetnie się nadają. Z aronii przygotowuje się przede wszystkim soki, dżemy i konfitury, nierzadko także napoje alkoholowe. Sok z nieprzetworzonych owoców, ze względu na swój intensywny kolor, jest też idealnym barwnikiem spożywczym. Ciekawostką jest też to, że Polska jest jednym z największych producentów aronii na świecie, z czego większość zbiorów przeznaczana jest na eksport.

Malowniczy jesienny krajobraz aronii

Aronia obecnie uprawiana jest w ogrodach przede wszystkim ze względu na niesamowite piękno, jakim czaruje jesienną porą. Często zapomina się, jak cenne są owoce krzewu liściastego. Warto zasilić swój ogród tą wyjątkową rośliną nie tylko z uwagi na wymienione przymioty, ale też niezwykłą łatwość jej uprawy.

Uprawa i pielęgnacja

Aronia najpiękniej rozwija się na słonecznych stanowiskach, choć nie przeszkadza jej też półcień. Nie jest wybredna w stosunku do rodzaju gleby na której rośnie, przyjmując się jednakowo dobrze na każdej. Jeżeli jednak chcemy dopieścić swój krzew liściasty i zapewnić mu najlepsze dla niego warunki, to warto zasadzić go w żyznej, próchniczej i przepuszczalnej ziemi, która będzie stale wilgotna. Największego nawodnienia aronia potrzebuje w okresie jesiennym, kiedy jej owoce dojrzewają. Sadząc roślinę, należy zapewnić jej co najmniej 1,5 metra przestrzeni, aby mogła się rozwinąć. Aronia jest też w pełni mrozoodporna, dlatego nie trzeba okrywać jej przed nadejściem zimy.

Zaufane Opinie IdoSell
4.79 / 5.00 175 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-21
Super zapakowane Super szybko jestem zadowolony rośliny zdrowe pozdrawiam obsługę 5/5
2024-05-21
Obsługa zamówienia bardzo profesjonalna, Produkt dobrze opakowany i zabezpieczony. Polecam
pixel