Bluszcz - odmiany, uprawa, pielęgnacja

( ilość produktów: 7 )

bluszcz sadzenie uprawa odmiany pielęgnacja

Bluszcz to w Polsce jedyna roślina, która jest przedstawicielem rodziny araliowatych. Pnącze to jest uprawiane zarówno w domowych donicach, jak i ogrodach. Poza tym można go spotkać w parkach lub lasach, gdzie objęty jest ochroną gatunkową. Bluszcz dodaje niewymownej tajemniczości każdej przestrzeni w której się znajduje. To wiecznozielone pnącze szczególnie zjawiskowo wygląda wijąc się po murach, ścianach i ogrodzeniach, przenosząc swą obecnością w świat magii i fantazji. Bluszcz to nie tylko fascynująca pnącze, ale także roślina o bogatej symbolice.

Wyjątkowo czepne pnącza bluszczu

Łacińska nazwa dla bluszczu pospolitego to hedera helix, co dosłownie oznacza skręcony czepiec. Jest to bardzo trafna nazwa dla tej rośliny, ponieważ bluszcz pospolity czepia się każdego podłoża, które jest mu dostępne i wije się po nim, przyjmując jego kształt. Pnącze to jest znane już od starożytności, gdzie znalazło swoje zastosowanie nie tylko jako krzew ozdobny, ale także roślina pełna symbolicznych znaczeń. Motyw bluszczu można odnaleźć zarówno w greckiej i rzymskiej mitologii, jak również w kulturze starożytnego Egiptu. Ze względu na swoje wiecznozielone, pnące się ku górze liście, bluszcz jest symbolem wierności, trwałości życia, a nawet nieśmiertelności. Z tego też powodu wieńce z bluszczu wręczane były w Grecji nowożeńcom. Zapoczątkowany w starożytności zwyczaj dekorowania bluszczem miejsc pochówku obecny jest do dziś. Pnącze to obecne jest na cmentarzach, jako symbol nieśmiertelnej duszy. Bluszcz jest rośliną wyjątkową, ponieważ choć w całości trujący, to wykorzystywany jest zarówno w lecznictwie jak i kosmetyce. Posiada właściwości przeciwzapalne i przeciwkaszlowe, a w pielęgnacji bluszcz stosowany jest do zwalczania cellulitu.

Dekoracyjny i praktyczny bluszcz pospolity - sadzenie

Bluszcz pospolity jest pnączem, którego uprawa i pielęgnacja jest nieskomplikowana zarówno w domowym zaciszu jak i ogrodzie. Bluszcz to niezwykła roślina, która nie tylko nadaje enigmatycznego wyrazu ogrodom i mieszkaniom, ale także posiada właściwości oczyszczające powietrze, wchłaniając zanieczyszczenia.

Bluszcz pospolity odmiany

 

Bluszcz pospolity (Hedera helix) to roślina o wielu odmianach, które różnią się kształtem liści, barwą czy wzrostem. Oto kilka popularnych odmian bluszczu pospolitego:

  1. Hedera helix 'Hibernica - 

    charakteryzuje się większymi liśćmi niż typowy bluszcz pospolity. Jest bardziej tolerancyjny na zróżnicowane warunki wzrostu.
  2. Bluszcz Goldchild - odmiana ta ma liście z zielonym centrum i złotymi brzegami, co nadaje jej atrakcyjny wygląd.
  3. Bluszcz Sagittifolia - posiada liście w kształcie strzały, co nadaje mu unikalny wygląd.
  4. Bluszcz Needlepoint - odmiana o wąskich i zaostrzonych liściach, przypominających igły.
  5. Bluszcz Baltica - charakteryzuje się większymi i ciemniejszymi liśćmi niż podstawowy bluszcz pospolity.
  6. Bluszcz Glacier - odmiana ta ma liście z białym lub kremowym obrzeżem, co dodaje jej ozdobności.
  7. Bluszcz Woerner - odmiana o ciemnozielonych liściach i silnym wzroście.
  8. Bluszcz Thorndale - posiada liście o kształcie koniczynki, co nadaje mu charakterystyczny wygląd.
 

Dekoracyjny i praktyczny bluszcz pospolity

Uprawa i pielęgnacja w domu

Bluszcz pospolity jest rośliną długowieczną, która nie wymaga pracochłonnej pielęgnacji. Pozbawiona podpórek zwisa swobodnie do dołu i w taki sposób prezentuje się najpełniej. Do posadzenia bluszczu w donicy potrzebna jest uniwersalna ziemia do kwiatów doniczkowych. Należy pilnować, aby miał stałą wilgoć podłoża, ale też nie może być ono nadmiernie mokre, by korzenie kwiatu nie przegniły. Bluszcz najlepiej rozwija się w chłodnej temperaturze 15 stopni i preferuje cieniste stanowiska. Jeżeli nie możemy mu zapewnić takich warunków, należy regularnie zraszać całą roślinę miękką wodą. Ten krzew ozdobny trzeba nawozić raz w tygodniu, zgodnie z zaleceniami producenta. Bluszcz pospolity jest rośliną długowieczną i hodowany w doniczce może rosnąć nawet 10 lat. Pnącze to powinno się raz w roku przycinać, aby nadać mu odpowiedniego kształtu. Dzięki temu zabiegowi bluszcz regeneruje swoje pędy.

Uprawa i pielęgnacja w ogrodzie

Gleba dla bluszczu pospolitego powinno być stale wilgotna. Nie można dopuścić do przesuszenia podłoża ani do tego, by było zbyt mokre. Najlepszą ziemią dla bluszczu jest próchnicza i lekko kwaśna. Bluszcz, który wspina się po podporach, warto sadzić w miejscach osłoniętych od wiatru, ponieważ podczas zimy może przemarzać. Ten krzew ozdobny bardzo lubi cień i chłodną temperaturę, dlatego należy zapewnić mu miejsce osłonięte od słońca. Raz w roku warto zasilić bluszcz pospolity nawozem wieloskładnikowym, najlepiej zrobić to w marcu lub kwietniu. Najskuteczniej zadziała wsypany pod liście rośliny. Trzeba też regularnie usuwać suche i uszkodzone pędy bluszczu, aby pobudzić do rozwoju nowe. Takimi zabiegami nadamy też pnączom oczekiwany kształt. 

Bluszcz należy do roślin ozdobnych, najlepiej rośnie posadzony w okolicy drzew i krzewów. Roślina ta ma nazwę wiecznie zielonego pnącza, cały rok jest zielona. Jest łatwa w uprawie, piękna jako roślina okrywowa łatwo zadarnia miejsca, cechuje się szybkim wzrostem. To efektowne pnącze, które za pomocą korzeni czepnych mocno przylega i przyczepia się do różnych powierzchni, umożliwiając mu wspinanie się i rozwijanie na ścianach, ogrodzeniach lub innych podporach. Na wiosnę możemy ją zasilić nawozem do roślin zielonych. Bluszcz rośnie szybko w zależności od spełnionych warunków może osiągnąć 20 m Ciemnozielony, ładnie będzie się prezentował na tarasie posadzony w donicy. Jest wiele odmian bluszczu, dobieramy w zależności od potrzeb. Może być trójklapowy, jaśniejszy, o skórzastych liściach. 

Odmiany bluszczu pospolitego różnią się nie tylko wyglądem liści, ale także warunkami wzrostu i wymaganiami. Przed zakupem warto zwrócić uwagę na specyfikę danej odmiany i dostosować uprawę do jej potrzeb. Sadzonki wysyłamy, aby zapewnić klientom dostęp do zdrowych i gotowych do sadzenia roślin, które można łatwo wprowadzić do swoich ogrodów i cieszyć się ich urodą.

Zaufane Opinie IdoSell
4.81 / 5.00 203 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-05
szybko i bardzo sprawnie, dobra komunikacja
2024-06-04
Wszystko zgodnie z opisem.
pixel