Bukszpan - odmiany, uprawa, sadzonki 

( ilość produktów: 1 )

bukszpan drzewa liściaste i krzewy

Bukszpan wieczniezielony (gryszpan)

Bukszpan to przepiękny zimozielony krzew liściasty, którego niezaprzeczalne walory dekoracyjne zostały docenione już w starożytności. Jest bardzo plastyczną rośliną, gdyż można z niego formować najbardziej fantazyjne kształty. Intensywnie zielony kolor bukszpanu odznacza się na tle innych roślin, które wraz z nim ozdabiają ogród. Wiecznozielony krzew ozdobny zniewala swoim urokiem przez cały rok, a najbardziej zjawiskowo prezentuje się zimą, kiedy to jego wyraziste listki kontrastują z opatulającym go białym puchem.

Cudaczne kształty żywopłotów z bukszpanu

Bukszpan obecnie cieszy się dość dużą popularnością w polskich ogrodach. Jest to spowodowane faktem, że jest krzewem uniwersalnym – świetnie komponuje się na tle innych roślin. Poza tym jest bardzo funkcjonalny – cudownie sprawdza się zarówno na niskie żywopłoty, jak i wszelkiego rodzaju obwódki. Ponadto bukszpan, jako krzew plastyczny, jest idealną rośliną na formowanie z niego różnego rodzaju rzeźb, od prostych, po najbardziej fantazyjne kształty. Sadzonki bukszpanu były niezwykle znanymi roślinami już od czasów starożytnych. Często można je było spotkać przy klasztorach czy pałacowych ogrodach, które z sukcesem zdobiły. W międzyczasie bukszpany straciły na uznaniu, jako rośliny staromodne, lecz obecnie moda na te szczególne rośliny powróciła. Bukszpany zimozielone niezaprzeczalnie wnoszą wiele życia do ogrodu, ponieważ pozostają zielone przez cały rok. Są one niewielkimi roślinami, osiągając wysokość od 2 do 4 metrów, przy czym rosną dość powoli. Ich największą ozdobą są oczywiście liście, które gęsto obrastają gałązki krzewu ozdobnego. Są one niewielkie, owalne, lśniące i intensywnie zielone o każdej porze roku. Bukszpany wczesnym latem obradzają w drobne, żółtawe kwiaty, które są miododajne. Roślina jest też elementem dekorującym koszyczki ze święconką, podczas świąt Wielkanocnych.

Uniwersalna zieleń bukszpanu. Uprawa i pielęgnacja bukszpanu.

Bukszpan jest długowieczną rośliną. Rośnie zarówno na stanowisku słonecznym, jednak w półcieniu rozwinie się równie urodziwie. Bukszpan to roślina zimozielona, preferuje zwięzłą i zasadową glebę i nie toleruje stanowisk podmokłych. Mogą one przyczynić się do rozwoju chorób grzybowych, poza tym na takim podłożu bukszpan marnieje. Krzew ozdobny jest odporny na susze, jednak przed nadejściem zimy należy obficie go podlać, by był odpowiednio nawodniony przez czas jej trwania. Mimo że bukszpan jest rośliną mrozoodporną, to w razie bardzo srogiej zimy warto okryć go włókniną. 

Warto stosować nawóz trzy razy w roku, to jest na przełomie marca i kwietnia, w czerwcu i wraz z końcem lipca. W pielęgnacji rośliny najistotniejsze jest przycinanie. Wpływa ono w znaczący sposób nie tylko na kształt krzewu ozdobnego, ale również jego gęstość. Można wykonywać je w trojaki sposób: raz, dwa lub trzy razy w roku. Dla bukszpanu najkorzystniejsze jest cięcie dwukrotne. Przycinać bukszpan należy pod koniec marca lub wraz z początkiem kwietnia, ponieważ w ten sposób pobudza się rośliny do zagęszczania i rozrastania. Kolejne warto wykonać pod koniec czerwca, by przygotować je do zimy. Cięcie i formowanie wiecznie zielonego bukszpanu jest wskazane dla lepszego wzrostu rośliny. Tak pielęgnowane bukszpany będą pięknie i długo ozdabiały ogród. Wczesną wiosną należy zastosować oprysk na szkodnika którym jest ćma bukszpanowa.  

Gdzie posadzić bukszpan?

Bukszpan najlepiej posadzić na stanowisku o dostępie do pełnego słońca lub lekkiego cienia. Gleba powinna być przepuszczalna, lekka i bogata w składniki odżywcze. Ważne jest, aby zapewnić dobrą drenaż gleby, aby uniknąć nadmiernego zalewania korzeni. Bukszpan dobrze rośnie w strefach klimatycznych umiarkowanych, ale może być także wykorzystywany jako roślina doniczkowa wewnątrz pomieszczeń. 

Jak gęsto sadzić bukszpan?

Odległości pomiędzy sadzonkami powinny wynosić około 30-60 cm od siebie, w zależności od tego, jak gęsto chcemy by rosły. Jeśli chcemy uzyskać gęstą i zwartą formę, to możemy sadzić je w odległości około 30 cm od siebie. Natomiast jeśli chcemy, aby były bardziej rozrzedzone i miały więcej przestrzeni do rośnięcia, to możemy sadzić je w odległości około 60 cm od siebie. Ważne jest również regularne przycinanie bukszpanu, aby utrzymać odpowiedni kształt i gęstość roślin. Bukszpan, to ciemnozielony krzew, dobrze znosi cięcie i szczególnie efektownie prezentuje się posadzony jako niski formowany żywopłot. Możemy go sadzić bez obaw przez cały sezon wegetacyjny,

Bukszpan w ogrodzie – aranżacje

 1. Można stworzyć z niego naturalne żywopłoty lub dzięki formowaniu w kule lub kwadraty, można stworzyć niskie ogrodowe granice.
 2. Bukszpan jako element kompozycji - bukszpan świetnie komponuje się z innymi roślinami, takimi jak róże, lawenda, czy wrzosy. Może być także używany do tworzenia solorowych aranżacji w ogrodzie, np. jako niskie obwódki do rabaty kwiatowej.
 3. Bukszpan jako roślina doniczkowa - dzięki swojej odporności na przycinanie i formowanie, bukszpan doskonale sprawdza się jako roślina do formowania w doniczkach na tarasach lub balkonach. Można stworzyć z niego niskie żywopłotki lub też interesujące kształty ozdobne.
 4. Bukszpan w ogrodach japońskich - bukszpan jest chętnie wykorzystywany w ogrodach japońskich, gdzie jest formowany w charakterystyczne kształty, takie jak kule, pagody, czy zwierzęta. Dodaje ogrodowi spokoju i elegancji.
 5. Bukszpan w ogrodach formalnych - w ogrodach z ogromnym porządkiem i geometryczną regulacją, bukszpan jest jednym z ulubionych krzewów. Może być formowany w regularne kształty, takie jak kule, prostopadłościany czy stożki, co tworzy niezwykle dekoracyjne i eleganckie kompozycje. 
 6. Często jest formowany w kształty geometryczne lub zwierzęce, co dodaje ogrodowi elegancji i oryginalności.

Popularne odmiany bukszpanu

Bukszpan to roślina ozdobna znana ze swojej zwartości i zdolności do formowania kształtów. Istnieje wiele popularnych odmian bukszpanu, które różnią się kształtem, kolorem liści i zastosowaniem. Oto kilka z nich:

 1. Bukszpan Suffruticosa - To jedna z najpopularniejszych odmian, znana również jako bukszpan kępkowy. Charakteryzuje się niskim wzrostem i zwartym, kulistym kształtem, co czyni go idealnym do formowania niskich żywopłotów i ogrodowych kształtów.
 2. Bukszpan Faulkner - Ta odmiana bukszpanu ma gęste, jasnozielone liście i zwarty wzrost. Jest odporna na warunki atmosferyczne, co sprawia, że jest popularnym wyborem do ogrodów.
 3. Bukszpan Elegantissima - Ten bukszpan charakteryzuje się białym obrzeżeniem liści, co nadaje mu elegancki wygląd. Jest często stosowany jako roślina ozdobna w ogrodach i parkach.
 4. Bukszpan Justin Brouwers - To miniaturowa odmiana bukszpanu o zwartym wzroście i drobnych liściach. Idealna do małych ogrodów i pojemników.
 5. Bukszpan Graham Blandy - Ta odmiana ma wąskie, kolumnowe kształty, co czyni ją doskonałym wyborem do pionowych elementów w ogrodzie.
 6. Bukszpan Green Beauty - Charakteryzuje się gęstym wzrostem i ciemnozielonymi liśćmi. Nadaje się do formowania różnych kształtów i żywopłotów.
 7. Bukszpan Aureovariegata - Odmiana ta ma liście z żółtym obrzeżeniem, co nadaje jej kontrastowy wygląd. Jest często wykorzystywana do dodania koloru i struktury w ogrodach.
 8. Bukszpan Rotundifolia - Ta odmiana ma duże, okrągłe liście i gęsty wzrost, co czyni ją popularnym wyborem do formowania brył i żywopłotów.

Te odmiany bukszpanu oferują różnorodność w kształtach, kolorach i rozmiarach, co pozwala ogrodnikom dostosować je do swoich indywidualnych potrzeb i preferencji projektowych.

Roślina Odporna i Wszechstronna

Jest to roślina niezwykle odporna na warunki atmosferyczne, co czyni go łatwym w pielęgnacji i idealnym do uprawy w różnych środowiskach. Bez trudu rośnie zarówno na pełnym słońcu, jak i w miejscach zacienionych. Jego wszechstronność pozwala ogrodnikom na stworzenie pięknych kompozycji we wszystkich zakątkach ogrodu.

Odmiany o Liściach Dwubarwnych

Jedną z fascynujących cech bukszpanu są odmiany o liściach dwubarwnych. Odmiany te wyróżniają się różnorodnością kolorów, takich jak białe obrzeżenia czy czerwone akcenty. Takie liście nadają ogrodowi charakteru i kontrastu, co sprawia, że bukszpan staje się nie tylko praktycznym elementem ogrodu, ale również ozdobą.

Owoce i Drewno Bukszpanu

Mimo że bukszpan słynie głównie z gęstych, zimozielonych liści, warto zauważyć, że również jego owoce mają swój urok. Niewielkie, kuliste jagody pojawiające się na roślinie mogą dodać subtelnej dekoracji, zwłaszcza jesienią. Owoce bukszpanu są trujące i niezalecane do spożycia przez ludzi czy zwierzęta. Drewno bukszpanu jest trwałe i elastyczne, co czyni je cenionym surowcem w sztuce topiary oraz przy produkcji różnego rodzaju ozdób ogrodowych.

Walka z Gąsienicami

Jednym z wyzwań, z jakimi czasami muszą zmierzyć się miłośnicy bukszpanu, są ataki gąsienic. Niektóre gatunki, jak np. gąsienica, mogą powodować uszkodzenia liści. Regularna obserwacja rośliny oraz stosowanie środków zwalczających gąsienice mogą pomóc w ochronie bukszpanu przed szkodnikami.

Ciekawostki

Sadzonki pędowe bukszpanu to popularna metoda rozmnażania, umożliwiająca uzyskanie nowych roślin.

Ten krzew to nie tylko praktyczny element ogrodu, ale również roślina o niezwykłym pięknie i wszechstronności. Jego zimozielone liście, odmiany o liściach dwubarwnych, owoce i drewno nadają ogrodowi charakteru i elegancji. Pomimo pewnych wyzwań, takich jak walka z gąsienicami, bukszpan pozostaje jednym z najpopularniejszych wyborów w ogrodnictwie. Dlatego warto poświęcić mu uwagę i cieszyć się jego urodą przez wiele lat. Pięknie zaprezentuje się posadzony w donicy, jako ozdoba na naszych balkonach i tarasach. Jest to roślina do każdego ogrodu. Lubi silne cięcie, nawożenie i podlewanie podstawowe potrzebne czynności a odwdzięczy nam się soczystymi barwami zieleni.

Zaufane Opinie IdoSell
4.79 / 5.00 175 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-21
Obsługa zamówienia bardzo profesjonalna, Produkt dobrze opakowany i zabezpieczony. Polecam
2024-05-21
Zamówienie dotarło bardzo szybko, profesjonalnie zapakowane
pixel