Bukszpan

( ilość produktów: 9 )

bukszpan drzewa liściaste i krzewy

Bukszpan to przepiękny krzew liściasty, którego niezaprzeczalne walory dekoracyjne zostały docenione już w starożytności. Jest bardzo plastyczną rośliną, gdyż można z niego formować najbardziej fantazyjne kształty. Intensywnie zielony kolor bukszpanu odznacza się na tle innych roślin, które wraz z nim ozdabiają ogród. Wiecznozielony krzew ozdobny zniewala swoim urokiem przez cały rok, a najbardziej zjawiskowo prezentuje się zimą, kiedy to jego wyraziste listki kontrastują z opatulającym go białym puchem.

Cudaczne kształty żywopłotów z bukszpanu

Bukszpan obecnie cieszy się dość dużą popularnością w polskich ogrodach. Jest to spowodowane faktem, że jest krzewem uniwersalnym – świetnie komponuje się na tle innych roślin ogrodowych. Poza tym jest bardzo funkcjonalny – cudownie sprawdza się zarówno na niskie żywopłoty, jak i wszelkiego rodzaju obwódki. Ponadto bukszpan, jako krzew plastyczny, jest idealną rośliną na formowanie z niego różnego rodzaju rzeźb ogrodowych, od prostych, po najbardziej fantazyjne kształty. Krzewy ozdobne były niezwykle znanymi roślinami już od czasów starożytnych. Niezwykle często można je było spotkać przy klasztorach czy pałacowych ogrodach, które z sukcesem zdobiły. W międzyczasie bukszpany straciły na uznaniu, jako rośliny staromodne, lecz obecnie moda na te szczególne rośliny powróciła. Bukszpany niezaprzeczalnie wnoszą wiele życia do ogrodu, ponieważ pozostają zielone przez cały rok. Są one niewielkimi roślinami, osiągając wysokość od 2 do 4 metrów, przy czym rosną dość powoli. Ich największą ozdobą są oczywiście liście, które gęsto obrastają gałązki krzewu ozdobnego. Są one niewielkie, owalne, lśniące i intensywnie zielone o każdej porze roku. Bukszpany wczesnym latem obradzają w drobne, zielone kwiaty, które są miododajne. Roślina jest też elementem dekorującym koszyczki ze święconką, podczas świąt Wielkanocnych.

Uniwersalna zieleń bukszpanu

Bukszpany zachęcają do siebie nie tylko pięknym wyglądem i łatwością formowania, ale także niewielkimi wymaganiami pielęgnacyjnymi. Najistotniejszą kwestią w uprawie roślin jest regularne przycinanie.

Uprawa

Bukszpan jest długowieczną rośliną ogrodową. Najpiękniej rośnie w słońcu, jednak w półcieniu rozwinie się równie urodziwie. Preferuje zwięzłą i zasadową glebę i nie toleruje stanowisk podmokłych. Mogą one przyczynić się do rozwoju chorób grzybowych, poza tym na takim podłożu bukszpan marnieje. Krzew ozdobny jest odporny na susze, jednak przed nadejściem zimy należy obficie go podlać, by był odpowiednio nawodniony przez czas jej trwania. Mimo że bukszpan jest rośliną mrozoodporną, to w razie bardzo srogiej zimy warto okryć go włókniną.

Pielęgnacja

Bukszpan warto nawozić trzy razy w roku, to jest na przełomie marca i kwietnia, w czerwcu i wraz z końcem lipca. W pielęgnacji rośliny najistotniejsze jest przycinanie. Wpływa ono w znaczący sposób nie tylko na kształt krzewu ozdobnego, ale również jego gęstość. Można wykonywać je w trojaki sposób: raz, dwa lub trzy razy w roku. Dla bukszpanu najkorzystniejsze jest cięcie dwukrotne. Pierwsze należy przeprowadzić pod koniec marca lub wraz z początkiem kwietnia, ponieważ w ten sposób pobudza się rośliny do zagęszczania i rozrastania. Kolejne warto wykonać pod koniec czerwca, by przygotować je do zimy. Tak pielęgnowane bukszpany będą pięknie i długo ozdabiały ogród.

pixel