Tawuła

( ilość produktów: 34 )

tawuła odmiany uprawa cena pielęgnacja

Tawuła jest dalekowschodnim krzewem ozdobnym, którego orientalne piękno podziwiają wszyscy, nie tylko zapaleni ogrodnicy. Posiada niesamowicie gęsty pokrój, a jej jasnozielone, drobne listki nadają wyrazistego piękna każdej przestrzeni w której się znajdują. Tawuła wyróżnia się nie tylko wyrazistymi i kształtnymi liśćmi, ale także niezwykle urokliwymi kwiatami, które uwodzą swoją delikatną estetyką i subtelnością zapachu. Kwiaty luźno obrastają gałązki krzewu liściastego, które wręcz uginają się pod wpływem ich obfitości.

Tawuła o zniewalających, białych baldachogronach

Tawuła przywędrowała do Polski z terenów dalekiej Azji i jak wszystkie kwiaty ogrodowe oraz krzewy ozdobne pochodzące z tych regionów, wyróżnia się oryginalnym i orientalnym pięknem. Na szczęście większość z nich doskonale radzi sobie w naszym polskim klimacie, dzięki czemu możemy ozdabiać nasze ogrody egzotyczną roślinnością, która nadaje zielonym przestrzeniom innego wymiaru piękna. Tawuła ma gęsto osadzone, dekoracyjne liście i zwarty pokrój, który dodatkowo uzupełniają przepiękne, filigranowe kwiaty. Nie jest wysokim krzewem ozdobnym, można nawet powiedzieć, że swój wzrost nadrabia szerokością. Jej pędy są sztywno uniesione ku górze i gęsto obrastają je urokliwe, duże i jajowate liście. Są one najczęściej pikowane, a ich zakończenie ostre, kolor z kolei zależny jest od odmiany tawuły, choć najczęściej występują w barwie jasnozielonej, bardzo intensywnej. Roślina liściasta nie jest niestety zimozielona, ponadto gubi liście na zimę. Urocze i delikatne kwiaty tawuły zaczynają przystrajać krzewy ozdobne w połowie lata. Wtedy to na roślinach liściastych zaczynają pojawiać się drobne pączki kwiatowe, które po zakwitnięciu prezentują się najczęściej w białym kolorze, choć często barwią się również na różowo. Mimo że kwiaty są bardzo drobne, to zbierają się w okazałe kwiatostany, formułując luźne baldachogrona. Tawuła jest częstym gościem polskich ogrodów, nie tylko ze względu na swoją dekoracyjność, ale także dzięki temu, że doskonale komponuje się z innymi kwiatami ogrodowymi. Idealnie nadaje się do obsadzenia nimi rabat, ogródków skalnych, świetnie sprawdza się też na żywopłoty.

Egzotyczna estetyka tawuł

Tawuły, mimo swego orientalnego pochodzenia, nie są szczególnie wymagającymi roślinami, z powodzeniem i łatwością można uprawiać je w ogrodach, ciesząc oko czarownym wyglądem roślin.

  • Uprawa i pielęgnacja

Tawuła, ze względu na swoje pochodzenie, potrzebuje dużo światła i ciepła, dlatego należy sadzić ją na słonecznych stanowiskach, choć niewielki półcień też jej nie zaszkodzi. Musimy jednak wziąć pod uwagę, że zasadzenie krzewu ozdobnego w niepełnym słońcu może spowodować, że roślina nie wypuści kwiatów w tak licznej ilości. Przed zasadzeniem tawuły powinno się dokładnie odchwaścić teren, aby roślina nie miała problemu z pobieraniem składników odżywczych i wody z gleby. Krzewy ozdobne są dość tolerancyjne względem podłoża, niemniej warto zapewnić jej świeżą, żyzną i spulchnioną ziemię. Tawuła jest odporna nawet na bardzo niskie temperatury, dlatego nie wymaga okrywania na okres zimowy. W kwestii podlewania nie możemy być zbyt nadgorliwi, ponieważ rośliny liściaste nie potrzebują go zbyt wiele. Nawadniać tawuły należy umiarkowanie, małymi dawkami. Najważniejszą czynnością pielęgnacyjną krzewów ozdobnych jest przycinanie. Na wiosnę należy usunąć uszkodzone pędy, a pozostałe skrócić do wysokości 25 – 30 cm, co pobudzi tawułę do rozrostu i zagęszczenia pokroju. Co kilka lat należy wyeliminować stare i nieatrakcyjne pędy krzewów ozdobnych, ponieważ mogą one hamować rozwój pozostałych.

Zaufane Opinie IdoSell
4.81 / 5.00 203 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-17
Szybka dostawa,solidnie spakowane i zabezpieczone.
2024-06-04
Wszystko zgodnie z opisem.
pixel