Świerk kłujący

( ilość produktów: 4 )

Świerk kłujący zastosowanie uprawa sadzenie

Świerk kłujący (Picea pungens), zwany także srebrnym, to wiecznie zielone drzewo, które w warunkach naturalnych występuje w Górach Skalistych zachodniej części Ameryki Północnej na wysokości 1800-3300 m n. p.m. Należy do rodziny sosnowatych. Charakteryzuje się gęstą, stożkowatą koroną, wysokością (dziko) ponad 30 m, cienką, popękaną, szarobrązową lub brunatnoszarą korą, srebrnosinymi, bardzo kłującymi igłami i zwisającymi, jasnobrązowymi szyszkami i o długości 8-10 cm. Świerk kłujący bywa mylony ze świerkiem sitkajskim i świerkiem Engelmanna.

Świerk kłujący – odmiany

Świerk srebrny zachwyca różnorodnością ozdobnych odmian. „Argentea” charakteryzuje się sztywnymi gałęziami, które wyrastają z pnia niemal pod kątem prostym oraz srebrzystymi igłami. „Białobok” ma niezwykle dekoracyjne pędy, o jasnożółtej, słomkowej barwie wiosną i jasnoniebieskiej jesienią. „Columnaris” odznacza pokrój kolumnowy, a „Donna’s Rainbow” jest karłowata o początkowo kulistym, później bardziej stożkowatym pokroju. Jednak jedną z najpopularniejszych odmian jest „Glauca” o czerwonobordowych, z czasem brązowiejących szyszkach. „Green Globe” bywa szczepiona na pniu.

Świerk kłujący – uprawa, wymagania, pielęgnacja

Świerki kłujące są niewymagające – rosną nawet na bardzo suchych, piaszczystych i żwirowatych podłożach. Preferują słoneczne stanowiska, szczególnie w przypadku odmian o srebrzystych i niebieskawych igłach, które w cieniu tracą intensywność. Są praktycznie niewrażliwe na niskie temperatury, susze i zanieczyszczenia powietrza. Podlewamy umiarkowanie tylko młode osobniki. Przycinamy tylko, kiedy jest to konieczne z powodów estetycznych – najlepiej jest robić to między kwietniem a czerwcem. Świerk srebrny jest raczej odporny na choroby i szkodniki, mogą go jednakże atakować mszyce świerkowe i ochojniki.

Świerk kłujący – sadzenie

Świerk srebrny sadzimy z sadzonek, gdyż nasiona nie dają gwarancji na wierne odtworzenie cech rośliny matecznej. Można sadzić go w trakcie całego okresu wegetacyjnego. Wybieramy stanowisko spełniające nieliczne wymagania rośliny i wykopujemy odpowiednich rozmiarów dołek. Sadzonkę oczyszczamy z suchych i uszkodzonych fragmentów, a bryłę korzeniową umieszczamy na około 15-30 minut w wodzie. Wkładając sadzonkę do dołka, należy zwrócić uwagę, aby szyjka korzeniowa znalazła się na wysokości gruntu. Okazy z pojemników możemy sadzić na tej samej wysokości, na której znajdują się w donicy. Po posadzeniu ubijamy glebę, solidnie podlewamy roślinę, a gdy podłoże osiądzie – dosypujemy ziemi, aby dokładnie oblepiła korzenie.

Świerk kłujący – zastosowanie

Tradycyjna forma świerku kłującego występuje przede wszystkim w parkach, ogrodach i w zieleni miejskiej. Najkorzystniej prezentuje się w nasadzeniu pojedynczym lub w grupach z innymi iglakami, może być stosowany również na szpalery i żywopłoty. Odmiany ozdobne, cechujące się mniejszym i wolniejszym wzrostem oraz bardziej ozdobnymi igłami mają szerokie zastosowania. Bywa używany w roli drzewka bożonarodzeniowego.

Zaufane Opinie IdoSell
4.79 / 5.00 180 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-25
Czas realizacji dostawy i jakość sadzonek super. Polecam wszystkim
2024-05-22
Wszystko super
pixel