Kocimiętka

( ilość produktów: 4 )

kocimiętka byliny i pnącza

Kocimiętka to bardzo atrakcyjna i praktyczna bylina, która nadaje sielskiego charakteru każdemu ogrodowi. Jej nazwa wywodzi się stąd, że domowe zwierzaki – koty wprost za nią szaleją, wpadając w stan ekstazy, gdy ją wąchają. Kocimiętka stanowi oryginalne dopełnienie ogrodu, bujnie kwitnąc na tle róż, lawend i kosaćców, przy czym mocno akcentuje ich niewątpliwą urodę. Szczególnie malowniczo prezentuje się pęczniejąc wzdłuż ogrodowych ścieżek, asymetrycznie się na nie rozlewając. Ta bylina występuje w wielu odmianach, które rosną także dziko. Kocimiętka nadaje nieco angielskiej stylistyki każdemu ogrodowi, stanowiąc dla niego plastyczne tło.

Niezawodny wabik na koty - kocimiętka

Kocimiętka to wyjątkowy krzew ozdobny, który kusi nie tylko walorami estetycznymi, ale także znajduje swoje zastosowanie w ziołolecznictwie. Jest to również roślina miododajna, z której uzyskuje się od 100 do 200 kg miodu z jednego hektara. Ta bylina jest doskonałym sposobem na gorączkę i ból gardła, posiada też właściwości uspokajające. Ze względu na lecznicze przymioty kocimiętki, jej spożywanie w postaci herbaty jest niezwykle zdrowe. Ten krzew ozdobny wydziela olejek eteryczny, który bardzo lekko i przyjemnie pachnie. Dla kotów zapach kocimiętki stanowi wabik, któremu nie mogą się oprzeć. Bylina ta występuje w wielu odmianach, z których większość jest gatunkami wieloletnimi. Kocimiętka posiada solidne pędy, a jej szaro-zielone listki mają kształt serca. To one są źródłem subtelnego zapachu, który powoduje euforię u kotów. Ten krzew ozdobny posiada kwiaty, które występują w nienachlanych odcieniach lawendy, błękitu, różu i bieli. Kocimiętka kwitnie od maja do września, dodatkowo bardzo szybko i bujnie się rozrasta. Bylina ta, mimo niezaprzeczalnie nęcącego powonienia dla kotów, stanowi naturalną ochronę przed insektami, a także kretami i nornicami.

Lawendowa stylistyka kocimiętki

Kocimiętka to urokliwa bylina, która nie wymaga fachowej pielęgnacji. Jest polecana przede wszystkim początkującym ogrodnikom, ponieważ jest bezproblemowa i przyjemna w uprawie. Kocimiętka za niewielką uwagę odpłaca się bujnym rozkwitem, który można wykorzystać w stylizacji na staromodny, angielski ogród.

  • Uprawa i pielęgnacja

Kocimiętkom do rozwoju tak naprawdę w pełni wystarcza słoneczne, ciepłe stanowisko. Byliny te poradzą sobie na niemal każdym rodzaju podłoża, byle tylko nie było zbyt suche lub nadmiernie mokre i ciężkie. Kocimiętka gęsto się rozrasta dlatego należy pamiętać, aby przy sadzeniu zachować odstępy między krzewami ozdobnymi, wynoszące mniej więcej 30 – 50 cm. Kocimiętka nie wymaga nawożenia, trzeba jednak przestrzegać jej systematycznego podcinania. Ten krzew ozdobny bardzo szybko się rozrasta i nieskracany wygląda nieporządnie i mniej estetycznie. Kocimiętkę można posadzić również w skrzyni i umieścić na balkonie, a jej zapach doskonale odstraszy wszelkie insekty. Byliny nie obcinamy na zimę, ponieważ mogłoby to pobudzić roślinę do rozwoju, a dodatkowo łodygi chronią korzenie przed przymrozkami. Kocimiętkę dopiero na wiosnę ścinamy przy ziemi. Ten wyjątkowy krzew ozdobny nie potrzebuje ochrony przed chwastami, gdyż sam je naturalnie zwalcza.

Zaufane Opinie IdoSell
4.80 / 5.00 225 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-19
Super
2024-06-19
Wszystko ok
pixel