Kocimiętka

( ilość produktów: 5 )

kocimiętka byliny i pnącza

Kocimiętka to bardzo atrakcyjna i praktyczna bylina, która nadaje sielskiego charakteru każdemu ogrodowi. Jej nazwa wywodzi się stąd, że domowe zwierzaki – koty wprost za nią szaleją, wpadając w stan ekstazy, gdy ją wąchają. Kocimiętka stanowi oryginalne dopełnienie ogrodu, bujnie kwitnąc na tle róż, lawend i kosaćców, przy czym mocno akcentuje ich niewątpliwą urodę. Szczególnie malowniczo prezentuje się pęczniejąc wzdłuż ogrodowych ścieżek, asymetrycznie się na nie rozlewając. Ta bylina występuje w wielu odmianach, które rosną także dziko. Kocimiętka nadaje nieco angielskiej stylistyki każdemu ogrodowi, stanowiąc dla niego plastyczne tło.

Niezawodny wabik na koty - kocimiętka

Kocimiętka to wyjątkowy krzew ozdobny, który kusi nie tylko walorami estetycznymi, ale także znajduje swoje zastosowanie w ziołolecznictwie. Jest to również roślina miododajna, z której uzyskuje się od 100 do 200 kg miodu z jednego hektara. Ta bylina jest doskonałym sposobem na gorączkę i ból gardła, posiada też właściwości uspokajające. Ze względu na lecznicze przymioty kocimiętki, jej spożywanie w postaci herbaty jest niezwykle zdrowe. Ten krzew ozdobny wydziela olejek eteryczny, który bardzo lekko i przyjemnie pachnie. Dla kotów zapach kocimiętki stanowi wabik, któremu nie mogą się oprzeć. Bylina ta występuje w wielu odmianach, z których większość jest gatunkami wieloletnimi. Kocimiętka posiada solidne pędy, a jej szaro-zielone listki mają kształt serca. To one są źródłem subtelnego zapachu, który powoduje euforię u kotów. Ten krzew ozdobny posiada kwiaty, które występują w nienachlanych odcieniach lawendy, błękitu, różu i bieli. Kocimiętka kwitnie od maja do września, dodatkowo bardzo szybko i bujnie się rozrasta. Bylina ta, mimo niezaprzeczalnie nęcącego powonienia dla kotów, stanowi naturalną ochronę przed insektami, a także kretami i nornicami.

Lawendowa stylistyka kocimiętki

Kocimiętka to urokliwa bylina, która nie wymaga fachowej pielęgnacji. Jest polecana przede wszystkim początkującym ogrodnikom, ponieważ jest bezproblemowa i przyjemna w uprawie. Kocimiętka za niewielką uwagę odpłaca się bujnym rozkwitem, który można wykorzystać w stylizacji na staromodny, angielski ogród.

  • Uprawa i pielęgnacja

Kocimiętkom do rozwoju tak naprawdę w pełni wystarcza słoneczne, ciepłe stanowisko. Byliny te poradzą sobie na niemal każdym rodzaju podłoża, byle tylko nie było zbyt suche lub nadmiernie mokre i ciężkie. Kocimiętka gęsto się rozrasta dlatego należy pamiętać, aby przy sadzeniu zachować odstępy między krzewami ozdobnymi, wynoszące mniej więcej 30 – 50 cm. Kocimiętka nie wymaga nawożenia, trzeba jednak przestrzegać jej systematycznego podcinania. Ten krzew ozdobny bardzo szybko się rozrasta i nieskracany wygląda nieporządnie i mniej estetycznie. Kocimiętkę można posadzić również w skrzyni i umieścić na balkonie, a jej zapach doskonale odstraszy wszelkie insekty. Byliny nie obcinamy na zimę, ponieważ mogłoby to pobudzić roślinę do rozwoju, a dodatkowo łodygi chronią korzenie przed przymrozkami. Kocimiętkę dopiero na wiosnę ścinamy przy ziemi. Ten wyjątkowy krzew ozdobny nie potrzebuje ochrony przed chwastami, gdyż sam je naturalnie zwalcza.

pixel