Lagerstroemia

( ilość produktów: 7 )

lagerstroemia odmiany cena przycinanie indyjska szczepiona

Lagerstroemia to najpiękniejsze i najdłużej kwitnące drzewko bądź krzew (w zależności od upodobania). Nazywana potocznie bzem południa, w naturalnych warunkach występuje najczęściej w krajach azjatyckich: Chinach, Laosie, Kambodży, Wietnamie oraz Tajwanie. Należy do rodziny krwawnicowatych. Jest uznawana za jedną z najbardziej urokliwych roślin ozdobnych świata.

DŁUGO KWITNĄCY KRZEW 

Lagerstroemia to roślina dorastająca do 8 metrów wysokości, w Polsce do 4-5. Zakwita w lipcu i cieszy wzrok aż do października, co sprawia, że jest to najdłużej kwitnąca roślina.
Jej korona jest szeroka i kulista. Liście są malutkie, pojedyncze, owalne. Jesienią przybierają żółty kolor.
Pień jest karbowany, a trójbarwna kora łuszczy się przez cały rok.
Pojedyncze, 5-płatkowe kwiaty zebrane są w efektowne wiechy, osiągające nawet do 20 cm. Wyrastają na szczytach pędów. Mogą być w białym, czerwonym, różowym i purpurowym kolorze. Mają rurkowatą nasadę i pofałdowane brzegi.

ODMIANY

Barwa kwiatów zależna jest od odmiany:

  •  „Petite Snow” – kwiaty białe,
  •  „Eavesii” – kwiaty jasnoróżowe,
  •  „Petite Orchid” – kwiaty fioletoworóżowe,
  •  „Tuscarora” – kwiaty purpurowe,
  •  „Ruby Lace” – kwiaty ciemnoczerwone.

 

SADZENIE, UPRAWA I PIELĘGNACJA

Lagerstroemia upodobała sobie stanowisko ciepłe, nasłonecznione i zaciszne, osłonięte od wiatru (np. żywopłotem z zimozielonych roślin, matami osłaniającymi lub ścianą budynku).
Gleba powinna być żyzna, przepuszczalna, umiarkowanie wilgotna, o odczynie od lekko kwaśnego do obojętnego. Na glebach cięższych, mniej przepuszczalnych przed sadzeniem należy wykonać drenaż. Zasadź lagerstroemię wiosną, aby dać jej jak najwięcej czasu na aklimatyzację. Zachowaj odległość 3-4 m, dla mniejszych odmian 1, 5-2 m.
Nasz bez południa nie przepada za zimnem, dlatego niezwykle ważna jest jej osłona. Podłoże przy pniu okryj grubą warstwą ściółki (nawet 10-20 cm). Natomiast drzewo owiń materiałem przepuszczającym powietrz (słomą, jutą, agrowłókniną). Jeśli zamieszkujesz chłodniejsze rejony Polski, zrezygnuj z uprawy lagerstroemii.
Młode okazy należy regularnie podlewać. Tak samo wody potrzebują w czasie suszy wszystkie egzemplarze. Nie dokarmiaj rośliny przez cały okres kwitnienia. Wiosną użyj nawozu azotowego, latem zaś nawozu potasowo-fosforowego i wieloskładnikowego. Możesz użyć też bezpieczniejszych opcji, tzn. nawozów organicznych: kompostu i obornika.
Cięcie pielęgnacyjne jest niezwykle ważnym zabiegiem dla naszego okazu, ponieważ stymuluje wzrost nowych pędów. Wykonaj je wiosną, najlepiej pod koniec kwietnia.

LAGERSTROEMIA - ZASTOSOWANIE

Lagerstroemia doskonale sprawdzi się w ogrodzie jako soliter. Chcąc stworzyć kompozycję, wybierz gatunki ozdobne wiosną, ponieważ nasze drzewko traci w tym czasie na atrakcyjności. Karłowe odmiany możesz uprawiać w pojemnikach na balkonie lub tarasie. Lecz pamiętaj wtedy, aby zimą przenieść je do chłodnego, ale widnego pomieszczenia.
Rosnąca swobodnie uformuje się w krzew, lecz przy odpowiednim cięciu przyjmie kształt zjawiskowego drzewka.
W krajach naturalnego kwitnienia, bez południa wykorzystywany jest do celów leczniczych.

pixel