Wierzba płącząca

( ilość produktów: 1 )

wierzba płacząca drzewa liściaste i krzewy

 

 

Wierzba płacząca jest jednym z najbardziej znanych drzew w Polsce. Jej ,,żałobnego” pokroju, na który składają się zwisające, cienkie gałązki, nie da się pomylić z żadną inną rośliną. Drzewo liściaste znane jest nawet dzieciom, jest bowiem jednym z bohaterów kultowej bajki Walta Disneya Pocahontas. Spersonalizowana została jako postać pełna życiowej mądrości i dobrych rad. Nie da się jednak ukryć, że wierzba płacząca jest pięknym drzewem liściastym, które najbardziej malowniczo prezentuje się wiosną, kiedy budzi się do życia i zimą, kiedy śnieg przyprósza jej delikatne gałązki.

Zwisające, żałobne gałązki wierzby płaczącej

 

Wierzba płacząca jest europejskim drzewem, które swym zasięgiem obejmuje cały kontynent. Drzewo liściaste jest też często nazywane wierzbą cmentarną lub żałobną, ze względu na swoją pełną smutku prezentację. Nierzadko można ją zresztą spotkać rosnącą w miejscach wiecznego spoczynku, nieopodal kościołów i plebanii. Wierzba płacząca jest drzewem znanym od starożytności, gdzie przypisano jej dość ambiwalentną symbolikę. Z jednej strony uważana była za roślinę śmierci, z drugiej zaś mądrości i życiowego doświadczenia. Patrząc na drzewo liściaste trudno wyzbyć się uczucia żalu, jakie wzbudza jego wygląd, niemniej cenione jest za swoją malowniczość, stąd też często zasadza się je w ogrodach, które pięknie dekoruje. Wierzba płacząca jest dość wysokim drzewem, które niekiedy przekracza wysokość 20 metrów. Jej długi pień pokryty jest jasną, brązowo-szarą, spękaną korą. Drzewo liściaste ma niezwykle rozłożystą koronę, którą budują cienkie, wiotkie i długie gałęzie, które mogą osiągać nawet 6 metrów długości. Wierzba płacząca posiada piękne liście, które gęsto obrastają gałązki drzewa. Są wąskie i lancetowate kształtem, a ich koniec jest zaostrzony. Charakteryzują się zieloną, niekiedy żółtozieloną barwą blaszki wierzchniej, od spodu zaś są szaroniebieskie. Jesień zaś maluje je na piękne, intensywne, żółte barwy, które dodają uroku całej roślinie. Na przełomie kwietnia i maja wierzba płacząca obradza w żółte, zwisające kwiaty, które dopełniają smutnego wyrazu drzewa.

Piękno pełnego smutku drzewa liściastego - sadzenie

Wierzba płacząca jest prostą w uprawie rośliną, której nie trzeba specjalnie pilnować. Warto zasadzać ją na skrajach zbiorników wodnych, gdzie pięknie rośnie i niezwykle malowniczo się prezentuje. Wierzba płacząca w ogrodzie nadaje mu nieco nostalgicznego, ale jakże pięknego wyrazu.

  • Uprawa i pielęgnacja

Wierzba płacząca do pełnego rozwoju potrzebuje dużo światła i wilgoci, dlatego idealnym miejscem dla niej są obrzeża zbiorników wodnych, gdzie ma zapewniona oba te czynniki. Może rosnąć na przeciętnych glebach, jednak przed ich zasadzeniem warto zaaplikować w dołek nieco kompostu. Drzewa liściaste nie wymagają cięcia, jednak można je stosować, aby nadać im ładny pokrój. Wykonuje się je nie później niż w lipcu, podcinając pędy o kilka centymetrów. Wierzba płacząca jest mrozoodporna, dlatego niezwykle zjawiskowo prezentuje się zimą, okryta białym puchem i ozdobiona malowniczymi soplami.

Zaufane Opinie IdoSell
4.79 / 5.00 180 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-25
ok
2024-05-24
Przesyłka doszła szybko, była bardzo dobrze zabezpieczona, polecam
pixel