Tiarella

( ilość produktów: 3 )

tiarella odmiany uprawa roślina sercolistna

Tiarella (tiarella) jest to roślina należąca do rodziny skalnicowatych, do gromady okrytonasiennych. Występuje ona w warunkach naturalnych w Azji i Ameryce Północnej. Tiarella porasta cieniste stoki górskie oraz wilgotne lasy. Z takimi roślinami jak żurawka czy utajma tworzy mieszańce, które bardzo często uprawia się jako rośliny ozdobne ( zazwyczaj ich kwiaty są okazalsze).

TIARELLA - OGÓLNA CHARAKTERYSTYKA

Tiarelle są to byliny kłączowate, które rosną kępiasto. Należą do roślin średniej wysokości, bo osiągają maksymalnie około 50 centymetrów wysokości. Ich kwiaty znajdują się na szczycie nagich pędów i są uformowane w tzw. grona. Kwiaty posiadają barwę białą lub bladoróżową. Zawsze posiadają 5 płatków, które są bardzo drobne i niepodzielne. Pręciki, których jest 10 są cienkie i długie. Owocem tiarelli jest wielonasienna torebka, w której znajdują się drobne nasionka. Rośliny te charakteryzują się bardzo szybkim tempem wzrostu. Liście w zależności od odmiany mają różny kształt i osiągają wielkość od 4 do 11 centymetrów.

SADZENIE I PIELĘGNACJA

Tiarella to naprawdę mało wymagająca roślina i bardzo prosta w uprawie. Należy do roślin leśnych, dlatego lubi stanowiska półcieniste i wilgotne. W czasie długich upałów lub suszy należy regularnie ją podlewać. Rozmnaża się je poprzez ucięcie ukorzenionych już rozłogów i zasadzenie ich od razu do ziemi. Można również wyhodować ją z nasion, bez większego wysiłku. Lubi też jeśli podłożę nie jest zbite i próchnicze ( typowe podłoże leśne, gdzie występują w warunkach naturalnych). Najlepiej gdy gleba ma odczyn obojętny lub lekko kwaśny.

Jeżeli opadną nam liście na tiarellę z innych krzewów lub drzew możemy je pozostawić, bo z czasem przemienią się one w naturalny nawóz. Przed posadzeniem rośliny najlepiej jak wykopiemy większy dołek i damy do niego trochę kompostu. Jeśli jako środek użyźniający wybierzemy obornik to musimy pamiętać, żeby przysypać go ziemią lub warstwą kompostu, aby bezpośrednio korzenie tiarelli się z nim nie stykały. Gdy roślina przekwitnie najlepiej jeśli usuniemy kwiatostany, chyba że potrzebujemy ich do uzyskania nasion, żeby rozmnożyć tiarellę. Jest to roślina całkowicie mrozoodporna. Znosi temperatury nawet do – 30 stopni Celsjusza. Nie potrzebuje specjalnego zabezpieczania na okres zimowy, dlatego jest często wybierana do naszych ogródków. Jest odporna na wszelkiego rodzaju choroby oraz nie jest narażona na atak szkodników np. mszyc. Podgryzanie przez gryzonie oraz podkopywanie zawsze może wystąpić.

TIARELLA - ZASTOSOWANIE

Tiarella znalazła swoje zastosowanie jako roślina okrywowa. Sadzi się ją w lasach oraz nad strumieniami – funkcja zadarniania. W przydomowych ogródkach pełni rolę ozdobną na rabatach, skarpach czy klombach. Fajnie sprawdza się jako podszyt pod wyższe krzewy lub drzewa. Można posadzić ją w skrzynkach lub pojemnikach samodzielnie lub z innymi roślinami. Jako dodatek do innych roślin tworzy z nimi bardzo różnorodne kompozycje. Ze względu na łatwą uprawę nie wymaga dużego wysiłku w hodowlę.

Zaufane Opinie IdoSell
4.78 / 5.00 165 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-20
Szybka dostawa, rosliny jak zwykle doskonale zabezpieczone.
2024-05-14
Jestem zadowolony z obsługi i zamówionych produktów. Jedynie na co zwróciłem uwagę to rozbieżność dotyczącą kosztów przesyłki. Polecam firmę.
pixel