Szczodrzeniec

( ilość produktów: 3 )

szczodrzeniec

Występuje na terenach, gdzie inne rośliny miałyby spory problem z wegetacją. Szczodrzeniec rośnie nawet na miedzach, leśnych polanach i wrzosowiskach. Właśnie ze względu na to, szczodrzeniec idealnie nadaje się do uprawy na terenach wcześniej eksploatowanych przez człowieka, które cechuje jałowe podłoże. Należy do jednej rodziny wraz z żarnowcami i janowcami.

Osiąga wysokość od trzech do pięciu metrów, zaś na przełomie maja i czerwca kwitnie dużymi, intensywnie żółtymi kwiatkami. Jego liście można zobaczyć jedynie na młodych pędach, ponieważ w późniejszym okresie szybko je zrzucają, aby móc skuteczniej gromadzić wodę w swoich pięknych, zielonych łodygach.

Szczodrzeniec odmiany

Odmiany mieszańcowe szczodrzeńca obejmują wiele osobników różniących się od głównej odmiany jedynie zabarwieniem kwiatów. Są to m. in.:

- Szczodrzeniec czerniejący (Cytisus nigricans) - odmiana odporna na mróz, osiąga do dwóch metrów wysokości, okres kwitnienia przypada na letnie miesiące czyli przełom czerwca i lipca,

- Szczodrzeniec czerniejący Cyni - odmiana o ciemnożółtych kwiatach zebranych w długie grona osadzone na szczytach pędów,

- Szczodrzeniec rozesłany (Cytisus decumbens) - odmiana kwitnąca wiosną, w kolorze żółtym,

- Szczodrzeniec ratyzboński (Cytisus ratisbonensis) - odmiana charakteryzująca się niskim wzrostem,

- Szczodrzeniec ruski (Cytisus ruthenicus) - odmiana o wyprostowanym pokroju osiągającym od czterdziestu centymetrów do półtora metra wysokości,

- Szczodrzeniec biały (Cytisus albus) – w Polsce jest rośliną chronioną; posiada długie, nisko ścielące się pędy; kwitnie na biały albo biało-różowy kolor,

- Szczodrzeniec główkowaty (Cytisus supinus) – odmiana kwitnąca na piękny, żółty kolor,

- Szczodrzeniec purpurowy (Cytisus purpureus) – osiąga do pół metra wysokości; późną wiosną ma fioletoworóżowe kwiaty; jest również bardziej odporny na mróz.

Przy takim bogactwie barw nie dziwi fakt, że rośliny te chętnie wykorzystywane są przy projektowaniu aranżacji ogrodowych. Są to rośliny lubujące się w suszy. Przeważnie są odporne na niskie temperatury. Jest także odporna na choroby roślin i szkodniki – można rzecz, że w tym względzie jest praktycznie bezproblemowa, chyba, że chodzi o mszyce, które mogą jej zaszkodzić, dlatego należy na nie szczególnie uważać.

Szczodrzeniec uprawa

Nie posiadają specjalnych wymagań, co do warunków, w jakich są uprawiane. Mogą rosnąć na ubogich, kwaśnych piaskach. Dobrze czuje się także na glebach wapiennych, wolą jednak żyzne, suche podłoże. Dlatego też nie trzeba zbytnio inwestować w jej nawożenie – potrafi sama odżywiać się składnikami, które pozyska z gruntu. Po kwitnieniu przycina się pędy, aby zmusić roślinę do intensywniejszego wzrostu. Bardzo trudno jej się zaaklimatyzować w nowym środowisku, ponieważ w starym głęboko zapuszcza korzenie – z tego powodu nie zaleca się jej przesadzania.

Szczodrzeniec zastosowanie

Ze względu na jej charakterystyczne warunki, roślina ta doskonale nadaje się do hodowania na wszelkiego rodzaju skalniakach, skarpach i murkach ogrodowych i działkowych. Nadaje się również do nasadzania na terenach zurbanizowanych, ponieważ wykazuje wysoką tolerancję na miejskie zanieczyszczenia powietrza.

pixel