Kolcosił

( ilość produktów: 1 )

Kolcosił to niesamowicie piękny krzew pochodzący z Chin i Japonii. Odznacza się niebywałymi walorami dekoracyjnymi i stanowi wielkie zainteresowanie kolekcjonerów roślin. Dorasta do wysokości około 1, 5 metra, tworząc gęsty parasol pędów, ozdobionych pięknymi, liśćmi, ale dostępna jest również odmiana karłowata oraz wolnorosnąca, która osiąga do 0.8 m wysokości i 0,5 m szerokości. Ten zjawiskowy krzew charakteryzuje się białymi liśćmi o nieregularnym obrzeżeniu. Pomimo małej popularności w Polsce, krzew ten odznacza się dużą tolerancją warunków i może rosnąć na różnych typach gleb, a także znosi suszę i jest odporny na zacienienie oraz nawet warunki miejskie, a do tego można rozsadzać je niemal przez cały okres wegetacyjny! Jedyne, co może przeszkadzać tej roślinie jest zbyt wilgotna gleba. Do tego krzew świetnie znosi przycinanie, które zalecane jest szczególnie wiosną (najpóźniej pod koniec maja) w celu odmładzającym i należy wówczas ściąć cały krzew do wysokości 20 cm. zwłaszcza zalecane jest cięcie odmładzające, wówczas należy ściąć cały krzew do wysokości 20 cm.

Kolcosił - uprawa, pielęgnacja i wymagania

Optymalnymi warunki uprawy są jednak stanowiska słoneczne lub półcieniste o glebie z odczynem lekko kwaśnym, obojętnym lub lekko zasadowym. Jeśli chcemy uzyskać piękne wybarwienie warto Kolcosił ustawić na stanowisku słonecznym, gdyż wtedy wybarwienie będzie bardziej intensywne i widoczne. Liście tej rośliny są niezwykle pięknym elementem dekoracyjnym, gdyż są błyszczące o dłoniastym kształcie i kremowym przebarwieniu, obejmującym większość blaszki. Rozmieszczenie barw w przypadku tego gatunku jest nieregularne. Kwiaty natomiast są dość drobne i zebrane w grona o kształcie kuli i barwie seledynowobiałej. Kolcosił kwitnie na początku lata, w czerwcu - a z kwiatów powstają później na przełomie września i października - pestkowe czarne owoce zebrane na długich szypułkach w owocostany. Należy pamiętać, że ten okaz gubi liście na zimę, ale jest mrozoodporna i mimo że podczas mrozów, niektóre korzenie mogą zamarznąć, Kolcosił regeneruje się wraz z przybyciem wiosny. Poza tym jest to roślina miododajna i nektarodajna i przyciągająca swoją barwą pszczoły. Może być to traktowane zarówno jako zaleta, ale też jako wada.

Zastosowanie

Krzew ten, ze względu na oryginalny i zachwycający wygląd, często wykorzystuje się jako element żywopłotu, a ze względu na jego niewielkie rozmiary, może być także wykorzystywany jako ozdoba na małych ogródkach czy amatorskich działkach. Polecana się sadzić Kolcosił w parkach, przed szkołami i w ogrodach przydomowych. Sadzić można pojedynczo lub w kolorowych grupach liczących po kilka sztuk. Jednym słowem Kolcosił jest rośliną idealną dla osób nie mających zbyt wielkiego pokładu czasu na pielęgnację roślin, gdyż jego tolerancja na warunki wybaczy każdemu hodowcy drobne błędy i niedopatrzenia. Ilość zastosowań tej rośliny jest niesamowita, ale na pierwszy plan wysuwają się jej walory estetyczne i dekoracyjne. Jej egzotyczny i orientalny wygląd zachwyci niejedną osobę, nada charakteru i rozjaśni niejeden ogród!

pixel