Tawułka

( ilość produktów: 7 )

tawułka odmiany uprawa sadzenie pielęgnacja

Tawułki to krzewy liściaste, które zachwycają wielu urokiem puszystych, delikatnych i lekkich kwiatostanów.

Tawułka to roślina z rodziny skalnicowatych. Obecnie liczy sobie ponad 20 gatunków, z czego najwięcej występuje we wschodniej Azji. Tawułka bardzo często uprawiana jest jako roślina ozdobna. Posiada drobne kwiaty w kolorze białym, czerwonym lub różowym, które występują w postaci gron lub kłosów. Jej nasiona bardzo łatwo rozprzestrzenia wiatr, gdyż mają one luźną łupinę. Tawułka kwitnienie ma zazwyczaj w okresie od kwietnia do września. Roślina ta osiąga wysokość od 0, 5 do 1, 5 m.

Tawułka - odmiany

Najpopularniejsze odmiany, to: tawułka chińska, tawułka biała, tawułka ogrodowa, tawułka japońska, tawułka szara, tawułka wierzbolistna, tawułka Arendsa (mieszaniec), tawułka drobnolistna, tawułka potokowa.

Tawułka - wymagania do sadzenia oraz zastosowanie

Tawułka wymaga wilgotnej gleby. Konieczne jest dostarczenie jej dużej ilości wody, szczególnie wiosną. Najbardziej ceni sobie półcień, a szczególnie nie lubi długotrwałego okresu suszy. Warto także wiedzieć, że jest to roślina mrozoodporna, aczkolwiek wymaga przykrycia. Tawułki z reguły potrzebują również żyznej gleby, najlepiej o kwaśnym odczynie, kompostowej, głęboko uprawionej. Nie przepada jednak za zbyt dużą ilością mineralnego nawozu. Tyczy się to zwłaszcza popularnej tawułki Arendsa. Rośliny te rosną chętnie w pobliżu zbiorników wodnych, w parkach, ogrodach. Naturalnie rosną przede wszystkim w pasie od Himalajów do Japonii. Najlepiej sadzić je grupowo z roślinami o podobnych wymaganiach, między innymi paprociami, funkiami i pełnikami.

Tawułka - pielęgnacja, rozmnażanie, cięcie

Pielęgnacja tawułki nie jest wcale taka prosta, aczkolwiek spokojnie można się jej nauczyć. Przede wszystkim należy ją systematycznie podlewać, zwłaszcza w okresie kwitnienia oraz wzrostu. Na zimę, a zwłaszcza w pierwszym roku, dobrze jest przykryć ją torfem albo liśćmi. Od drugiego roku, pomiędzy rośliny najlepiej rozłożyć kompost torfowo-obornikowy, gdyż właśnie taki najbardziej toleruje prawie każdy rodzaj tawułki, między innymi tawułka Arendsa. Rozstawa również jest niezwykle ważną kwestią. Niskie odmiany tej rośliny powinno się sadzić co około czterdzieści centymetrów, zaś te wyższe przynajmniej co pięćdziesiąt centymetrów na trzydzieści, ale najlepiej jeśli odległość będzie jeszcze większa. Rozmnażać tawułkę można na dwa sposoby. Pierwszy to przez podział około dziesięcioletnich roślin. Najlepiej jest przeprowadzić to jesienią. Drugi sposób to rozmnażanie przez odrosty korzeniowe, co z kolei powinno się odbyć wiosną. Tawułka cięcie dobrze znosi, aczkolwiek należy pamiętać o tym, aby wykonać to ostrym nożem, wówczas, gdy minimum połowa kwiatów jest rozwinięta. Cięte kwiaty tawułki są bardzo trwałe i świetnie nadają się do różnego rodzaju dekoracji. Tawułka Arendsa przycinanie systematyczne także lubi. Powinno ono mieć miejsce co roku, wczesną wiosną, kiedy to jej pędy należy skrócić o 20-30 cm, w zależności od odmiany. Oprócz tego trzeba systematycznie, a zwłaszcza jesienią usuwać suche kwiaty i liście.

Tawułka to roślina, której uprawa przyniesie wiele satysfakcji. Pięknie będzie komponowała się w każdym ogrodzie. Zapraszamy do zakupu w sklepie krzewyozdobne.net – zapewniamy najniższe ceny i najpiękniejsze sadzonki tawułek w porównaniu do konkurencji.

Zaufane Opinie IdoSell
4.79 / 5.00 175 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-22
Wszystko super
2024-05-21
Zamówione rośliny przyszły w bardzo dobrej kondycji i bardzo szybko. Jestem zadowolona z zakupu.
pixel