Krwawnik

( ilość produktów: 2 )

krwawnik

Krwawnik jest rośliną o wszechstronnym zastosowaniu, przeważnie jednak pełni rolę zioła leczniczego.

Swoją nazwę wziął ze względu na rodzaj dolegliwości, jakim zapobiega. W przeszłości był stosowany głównie do tamowania krwawienia oraz wspomagania organizmu w stanach osłabienia. Dzisiaj jest nieco zapomniany, mimo to nadal występuje w ogródkach i zielnikach. Łacińska nazwa Achillea pochodzi od imienia legendarnego wojownika Achillesa, który niemal nie posiadał słabych punktów. Rośnie przeważnie na suchych łąkach, pastwiskach i miedzach pól. Najpopularniejsze odmiany posiadają kwiaty w odcieniach różu i bieli. Ma przyjemny, choć nieco gorzkawy posmak. Można go stosować zarówno na dolegliwości wewnętrzne, jak i jako środek do stosowania zewnętrznego.

Krwawnik odmiany

Do najpopularniejszych odmian należą: krwawnik baldaszkowy (Achillea umbellata); krwawnik Clavenny (krwawnik kalweński; łac. Achillea clavennae); krwawnik Coronation Gold, krwawnik Credo, krwawnik Feuerland, krwawnik Summer Pastels, krwawnik Terracotta, krwawnik Walther Funck; krwawnik kichawiec (łac. Achillea ptarmica): krwawnik kichawiec Perry's White, krwawnik kichawiec The Pearl; krwawnik pospolity (łac. Achillea millefolium): krwawnik pospolity Apfelblüte, krwawnik pospolity Cerise Queen, krwawnik pospolity Kelwayi, krwawnik pospolity Paprica, krwawnik pospolity Red Beauty, krwawnik pospolity Red Velvet; krwawnik wełnisty (Achillea tomentosa): krwawnik wełnisty Aurea; krwawnik wiązówkowaty (łac. Achillea filipendulina), krwawnik wiązówkowaty Parker's Variety; krwawnik żeniszkolistny (łac. Achillea ageratifolia).

Krwawnik uprawa

Stosowany jako uniwersalny środek leczniczy, chętnie hodowany jest w zielnikach i przydomowych ogródkach. To wysoka, silnie rozrastająca się bylina, tworząca gęste darnie. Posiada silny, korzenny zapach, drobne koszyki kwiatowe oraz lekko gorzkawy smak. Osiąga wysokość do osiemdziesięciu cm. Posiada ciemnozielone liście, a okres jej kwitnienia przypada na czerwiec i trwa aż do października. Nie posiada specjalnych wymagań glebowych – lubi za to suszę i dobrze nasłonecznione miejsce. Najlepiej jednak hodować ją na glebie bogatej w próchnicę i unikać takiej o wysokim odczynie kwasowości. Nie przepada także za gliną ani nadmierną wilgocią. Należy także pamiętać, że jest to roślin inwazyjna, która wabi pszczoły, motyle oraz odstrasza mrówki, które nie przepadają za ich zapachem.

Krwawnik zastosowanie

Działa w przypadku: stanów zapalnych skóry (np. trądziku). Posiada właściwości przeciwkrwotoczne (idealnie nadaje się jako zioło na łagodzenie skutków choroby wrzosowej oraz krwawienia z przewodu pokarmowego), reguluje cykl menstruacyjny. Działa przeciwskurczowo, zwłaszcza przy bolesnych skurczach jelita grubego i mięśni gładkich. Dodatkowo posiada właściwości oczyszczające i odtruwające, które zapobiegają zbieraniu się złogów. Stosowany jest także przy długotrwałych wzdęciach oraz zaparciach. Niezawodnie przyśpiesza przemianę materii, co wspomaga procesy trawienne oraz odchudzanie, nie należy go jednak nadużywać. Łagodzi stany zapalne gardła, dlatego stosowany jest przy przeziębieniach i grypie. Szklanka herbaty działa wspomagająco na migreny – jeżeli stosuje się ją wystarczająco długo w małych dawkach, możliwe jest jej całkowite ustąpienie. Krwawnik jest także składnikiem licznych preparatów do higieny intymnej ze względu na swoje antybakteryjne działanie. Również obniża ciśnienie krwi i łagodzi skutki menopauzy. Stosowany wspomagająco przy alergiach, zwłaszcza przy katarze siennym. Wykorzystywany przy kolkach, spadkach apetytu oraz jako środek wspomagających metabolizm.

Zaufane Opinie IdoSell
4.79 / 5.00 180 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-22
Wszystko super
2024-05-21
Zamówione rośliny przyszły w bardzo dobrej kondycji i bardzo szybko. Jestem zadowolona z zakupu.
pixel