Gajowiec

( ilość produktów: 1 )

gajowiec

Gajowiec to ciekawa, pachnąca roślina okrywowa, która może zastąpić również trawnik. Znana jest również pod inną nazwą: jasnota gajowiec.

Gajowiec to niska bylina, idealnie sprawdzająca się jako roślina okrywowa, kłączowa. Osiąga do 60 cm wysokości. Szybko się rozwija, rozprzestrzenia, głównie podczas zakończenia kwitnienia. Wówczas może zagłuszyć inne rośliny. Łodyga jest nierozgałęziona, czterokanciasta, ulistniona liśćmi, które ustawione są parami naprzeciw siebie o sercowatym kształcie. Grzbieciste kwiaty kwitną od kwietnia do czerwca i ułożone są w kółko po około 10 sztuk. Posiadają miodniki, co wiąże się z ciągłym oblatywaniem przez trzmiele. Gajowiec żółty naturalnie występuje w naszym kraju. W sklepach można zakupić wiele odmian, które zachwycają srebrzystymi, wzorzystymi przebarwieniami na liściach.

Gajowiec odmiany

Jednymi z najciekawszych odmian są: gajowiec żółty Variegatum, gajowiec żółty Hermann’s Pride, gajowiec żółty Florentinum, ponieważ posiadają ciekawe wzory, odcienie na liściach. Pięknie się prezentują i wykazują estetyczny wygląd. Druga odmiana nie jest tak ekspansywna jak pozostałe. Gajowiec wymagania Gajowiec jednak jako roślina posiada swoje wymagania. Bez sprzyjających warunków roślina nie będzie odpowiednio rosła. Najlepiej sprawdzają się gleby od słabo kwaśnych do obojętnych, koniecznie przepuszczalne, a zarazem dobrze gospodarujących wodą. Dla utrzymania wilgoci warto rośliny ściółkować. W okresie susz wymagane jest podlewanie. Gajowiec żółty bylina preferuje stanowiska półcieniste do cienistych. Roślina nie posiada dużych wymagań, jednak ze względu na silne rozrastanie powinniśmy wyznaczyć ogranicznik, np. w postaci plastikowych wysokich obrzeży.

Gajowiec uprawa, wymagania

Gajowiec, który rośnie na wolnej przestrzeni, między innymi roślinami, nie musimy nawozić środkami chemicznymi, wystarczy co roku dać naturalny kompost. Jednak w doniczkach konieczne jest stosowanie nawozu uniwersalnego. Jeśli chcemy ulepszyć kwitnienie powinniśmy usuwać powstające owoce. Z biegiem czasu roślina zacznie gubić dolne liście. Wówczas powinniśmy ściąć roślinę na wysokości 2-3 oczek. Dzięki temu wyrosną nowe, młode pędy. Rozmnożyć roślinę możemy głównie na dwa sposoby. Najłatwiejszym jest podzielenie, poprzez oderwanie pokładającego się nowego pędu i posadzeniu go w odpowiednim dla nas miejscu. Innym sposobem jest oderwanie wierzchołkowej sadzonki i ukorzenienie jej w przepuszczalnym podłożu. Poprzez nasiona rozmnażamy jedynie gatunek, nie odmianę. Sadzenie odbywać może się wiosną, jak i jesienią. Zazwyczaj na jeden metr kwadratowy sadzi się około 10 sztuk roślin. Gajowiec rosnący w naturalnych warunkach jest mrozoodporny. Natomiast hodowane w doniczkach, powinny być odpowiednio zabezpieczone.

Gajowiec zastosowanie

Idealnym miejscem, gdzie może się sprawdzić się teren o charakterze zalesionym, np. domowe lasy, czy sady. Jednak uprawiana jest również w pojemnikach, doniczkach, w których tworzy się większa kępka. Głębokość nie ma znaczenia, ale dobrze jeśli byłaby szeroka. Na dno konieczne zastosowanie jest drenażu, np. w postaci kamieni, by doniczka nie przewracała się. Kwiaty i liście stosowane są również w ziołolecznictwie, gdzie tworzona zostaje herbata. Posiada działania w m. in.: w przypadku trudności w oddawaniu moczu, w ciężkich schorzeniach nerek i puchlinie osierdzia, w zaburzeniach trawienia.

Zaufane Opinie IdoSell
4.78 / 5.00 98 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-16
Daje pięć, piękne sadzonki starannie zapakowane, sprawna dostawa, czytelne informacje dotyczące dostawy
2024-04-14
Szybko, sprawnie i zgodnie z opisem.Polecam
pixel