Złotokap

( ilość produktów: 1 )

złotokap odmiany cena pielęgnacja sadzenie krzew_ozdobny

Złotokap jest niesamowitą dekoracją wszelkich zielonych przestrzeni, któremu polska nazwa została nadana nie bez powodu. Roślina dzięki swoim bujnym, zwisającym kwiatostanom wygląda jakby dosłownie kapała złotem. Nie da się wyrazić słowami jak zjawiskowo złotokap prezentuje się zwisając z pergoli lub innych podpór. Spacer tak udekorowanymi alejkami przenosi do innego świata, pełnego magii i czarów. Dzięki tym roślinom, które swobodnie opadają z filarów i kolumn, możemy wyobrazić sobie, jak wyglądał czarodziejski świat Alicji, do którego przedostała się przez króliczą norę. Odpoczynek w otoczeniu złotokapów daje radość oczom i relaks ciału.

Królewskie, pełne złota aleje złotokapów

Złotokap pochodzi z południowo-wschodnich terenów Europy, lubi więc ciepłe i słoneczne stanowiska w ogrodach. Choć niewątpliwie jest to jeden z efektowniejszych krzewów liściastych, to jednak należy uważać z zasadzaniem go w miejscach pełnych dzieci, takich jak place zabaw przy przedszkolach. Złotokap jest rośliną bardzo trującą, dlatego wszelkie czynności pielęgnacyjne należy wykonywać w rękawiczkach ochronnych. Niegdyś nasiona owoców rośliny wykorzystywane były w celach leczniczych, sporządzano z nich środki przeczyszczające, pomagały także przy nerwobólach. Złotokap najczęściej występuje w formie krzewów liściastych, rzadziej drzew. Jego wysokość mieści się w przedziale 5 – 7 metrów, a szerokość korony potrafi osiągać nawet 4 metry. Roślina dość szybko rośnie, wypuszczając z pnia liczne pędy, które bujnie obrastają kwiaty i liście. Kora jest początkowo zielonkawa i gładka, później jednak przybiera ciemnobrązowy odcień i pęka.

Złotokap najpierw pokrywa się w mnogości zielonymi, złożonymi z trzech listków, osadzonych na długich ogonkach liśćmi, które od spodu pokryte są delikatnym meszkiem. Istne widowisko rozpoczyna się na przełomie kwietnia i maja, kiedy to krzew liściasty zakwita, a magia jego uroku utrzymuje się do czerwca. Roślina oblewa się wtedy deszczem złocistych kwiatów, które zbierają się w gęste wiechy. Kształt pojedynczego kwiatu przypomina motyla, a wszystkie razem zwieszają się z gałęzi, przywodząc na myśl złociste warkocze uwięzionej w wierzy księżniczki. Po przekwitnięciu oszałamiających kwiatów, pojawiają się strąkowe owoce. Złotokapy szczególnie majestatycznie prezentują się zwisając z pergoli, dzięki czemu tworzą zapierające dech w piersiach tunele.

Złoty deszcz kwiatów złotokapu w ogrodzie

Złotokap nie jest szczególnie wymagającą rośliną, dlatego można śmiało ozdabiać nim ogrody i parkowe aleje. Ze względu na trujące właściwości krzewów liściastych należy uważać przy jego uprawie i zawsze mieć przy sobie rękawiczki ochronne. Złotokap czarująco prezentuje się w każdej przestrzeni, sadzony zarówno pojedynczo, jak i w grupie.

  • Uprawa i pielęgnacja

Złotokap jest ciepłolubną i delikatną rośliną, dlatego wymaga słonecznych, ciepłych i osłoniętych od wiatrów stanowisk. Gleba w której planujemy posadzić krzew liściasty powinna być żyzna, lekka, wapienna i umiarkowanie wilgotna, ponieważ roślina nie toleruje suszy. Złotokap warto wiosną wspomóc, aplikując mu dobrze przerobiony kompost. Młode okazy powinno się przywiązać do podpór, gdyż są dość delikatne. Krzewy liściaste nie wymagają przycinania, w wręcz źle na nie reagują. Jedynym zabiegiem jest usuwanie uszkodzonych gałązek wiosną. Ze względu na słabą mrozoodporność roślin, należy osłonić je przed nadejściem zimy, a podłoże ściółkować korą.

Zaufane Opinie IdoSell
4.78 / 5.00 166 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-15
Jestem zadowolona z realizacji mojego zamowienia
2024-05-15
Profesjonalnie zapakowane kwiaty .
pixel