Rojnik

( ilość produktów: 23 )

rojnik

Należący do rodziny roślin gruboszowatych rojnik, po łacinie ma nazwę Sempervivum L., co w dosłownym tłumaczeniu oznacza: wiecznie żywe, dobrze tłumaczącą naturę tego gatunku.

Rojniki potrafią bez większych problemów przetrwać wyjątkowo trudne warunki, jak susze. Dzięki swoim mięsistym liściom pokrytym wyjątkowo grubą skórą, rojniki potrafią bowiem magazynować wodę i przetrwać bez większego uszczerbku nawet długie okresy bez deszczu. Wśród występujących w Polsce gatunków, rozróżniamy rojnik górski, rojnik pajęczynowaty, rojnik ogrodowy oraz rojnik murowy, a w sumie występuje ich około 30 do nawet 50 różnych gatunków. Mają charakterystyczny kształt rozetek, a ich liście w zależności od odmiany, pokryte są bardziej lub mniej drobnymi, białymi włoskami. W lecie na dorosłych okazach rojników pojawiają się kwiaty. Po kwitnieniu rośliny powoli obumierają, wydając w zamian nasiona i wymagając zastąpienia ich młodymi okazami.

Rojnik odmiany

Wyróżniamy, m.in: rojnik Alladyn, rojnik Blue Star, rojnik Bronco, rojnik Cezar, rojnik Commander Hay, rojnik Faraon, rojnik Fauconetta, rojnik Feldmaier, rojnik Fidel, rojnik Funcka, rojnik Granat, rojnik Hey Hey, rojnik Jubilee, rojnik Julia, rojnik Lipari, rojnik Mahagonistern, rojnik Noir, rojnik Othello, rojnik Packardian, rojnik Patton, rojnik Pilatus, rojnik Pruhonice, rojnik Pseudo-ornatum, rojnik Rubin, rojnik Silberkarneol, rojnik Smaragd, rojnik Triste; rojnik ćmy (łac. Sempervivum marmoreum), rojnik ćmy Brunneifolium, rojnik ćmy Rubrifolium; rojnik górski (łac. Sempervivum montanum); rojnik murowy (łac. Sempervivum tectorum), rojnik murowy Atropurpureum, rojnik murowy Atroviolaceum, rojnik murowy Bicolor, rojnik murowy Purpureum; rojnik orzęsiony (łac. Sempervivum ciliosum); rojnik pajęczynowaty (łac. Sempervivum arachnoideum), rojnik pajęczynowaty Red Papaver, rojnik pajęczynowaty Rubrum; rojnik wapienny (łac. Sempervivum calcareum), rojnik wapienny Bicolor.

Rojnik uprawa

Rojniki są wyjątkowo łatwymi w uprawach roślinami, które nie mają znaczących wymagań dotyczących gleby czy nawożenia. Dobrze znoszą piaszczyste i jałowe gleby z przewagą piasku, pod warunkiem ich dobrej przepuszczalności. Idealnie sprawdzają się jako rośliny do ogródków skalnych, na kwiatowe murki, ale też sadzone w pojemnikach na balkonie, w których mogą przetrwać nawet zimę. Warto jednak zapewnić stanowiska w miarę dobrze doświetlone w ciągu dnia, a zacienione w czasie zachodzenia słońca. PO posadzeniu w pierwszym roku, rojniki nie wymagają specjalnego nawożenia. W kolejnych można użyć długo działającego nawozu w okresie wiosennym, uważając przy jego wysypywaniu, aby nie dostał się między liście rojnika, które może poparzyć. Rojniki nie lubią nadmiaru wilgoci, która może wywoływać gnicie liści znajdujących się na ich spodzie. W trakcie podlewania starajmy się więc nie przesadzać i nie puszczać zbyt mocnego strumienia wody, wypłukującego drobinki piasku spod roślin. Rojniki są też odporne na niskie temperatury pod warunkiem rośnięcia w grupie, która tworzy dla nich swoistą warstwę ochronną.

Rojnik rozmnażanie

Rozrośnięte, kilkuletnie kępy rojników warto odmłodzić i rozmnożyć, zapobiegając mało estetycznemu efektowi tracenia przez nie liści w środku rozet. Dzielenie warto przeprowadzić w okresie wczesnego lata, przeprowadzając podział rojników na poszczególne rozety, które można zagłębić w ziemi. Młode rośliny wyjątkowo szybko ukorzeniają się w ziemi, dzięki czemu kępa rojników może powiększać znacząco terytorium, które zajmuje.

Rojnik zastosowanie

Dzięki różnorodności gatunków rojników, można swobodnie łączyć je ze sobą, tworząc efektowne kompozycje idealne do ozdoby skalniaków, szczelin na skałach, murków, konarów drzew czy dachów domków dla dzieci. Do tworzenia kompozycji ogrodowych z rojnikami można też wykorzystać już uszkodzone lekko i nieużywane narzędzia i naczynia, jak konewki, donice czy misy. Sok z liści rojników ma podobne właściwości lecznicze do aloesu, łagodząc m. in. oparzenia słoneczne czy podrażnienia w miejscach ukąszeń komarów w lecie.

Zaufane Opinie IdoSell
4.81 / 5.00 226 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-23
Polecam
2024-06-19
Dobrej jakości sadzonki, wszystkie się przyjęły.
pixel