Tawulec

( ilość produktów: 1 )

Tawulec sadzenie ogród wymagania

Tawulec (Stephanandra) należy do rodziny roślin różowatych.

Tawulec – odmiany

W arboretach i ogrodach botanicznych możemy spotkać tawulca pogiętego (Stephanandra incisa). Jest to roślina występująca naturalnie w Japonii (wyspy Kiusiu i Hondo) oraz w południowej części Półwyspu Koreańskiego. W 1930 roku w Danii wyselekcjonowano odmianę „Crispa”, osiągającą 0, 5 m wysokości i 1, 5 m szerokości i odznaczoną w 1984 roku nagrodą AGM (Award of Garden Merit). Odznacza się ścielącymi się po ziemi, długimi pędami, które pokryte są brązową, połyskującą korą. Liście tej odmiany przypominają liście głogu, są jasnozielone, a jesienią przebarwiają się na żółto lub pomarańczowo. Delikatnie aromatyczne, niepozorne kwiaty pojawiają się latem (czerwiec-lipiec) i są zebrane w luźne wiechy.

Tawulec – uprawa, wymagania, pielęgnacja

Tawulec jest rośliną niemal bezproblemową. Najchętniej rośnie na próchniczych, świeżych, zasobnych w składniki odżywcze, przepuszczalnych i umiarkowanie wilgotnych podłożach, na stanowiskach słonecznych bądź lekko zacienionych. Jest tolerancyjny w stosunku do odczynu pH gleby. Chociaż zdarza mu się przemarzać zimą (nie na zachodzie Polski), szybko regeneruje się wiosną. Ograniczamy się do przycinania zbyt długich pędów, które mogą się ukorzenić – najlepiej jest robić to zaraz po kwitnieniu.

Tawulec – sadzenie

Sadzić tawulca można od wiosny do jesieni, natomiast najlepiej zrobić to w okresie od marca do kwietnia lub od sierpnia do listopada. Na wstępie wybieramy stanowisko odpowiadające wymaganiom uprawowym rośliny. Dokładnie je odchwaszczamy, ręcznie, bądź stosując herbicydy – nie chcemy przecież, aby nasz krzew musiał konkurować o wodę, światło i składniki odżywcze. Wykopujemy dołek o rozmiarach wystarczających, aby umieścić w nim bryłę korzeniową i obsypać ją dookoła ziemią – zazwyczaj będzie to około 30 cm średnicy i 40 cm głębokości. Szpadlem, widłami, pazurkami bądź grabiami wzruszamy glebę, co ułatwi tawulcowi wrośnięcie w nią korzeniami. Oczyszczamy sadzonkę z wyschniętych i uszkodzonych fragmentów, pozbywając się potencjalnych ognisk chorobotwórczych. Bryłę korzeniową namaczamy przez około 10-20 minut, w przypadku gdy jest ona bardzo zbita, możemy naciąć ją w kilku miejscach sekatorem lub ostrym nożem. Skracamy pędy o 1/3 ich długości, co sprawi, że pokrój rośliny stanie się bardziej gęsty. Umieszczamy sadzonkę we wcześniej przygotowanym dołku, uważając, aby szyjka korzeniowa znajdowała się na wysokości gruntu, a następnie przysypujemy świeżą ziemią. Ugniatamy i w razie potrzeby dodajemy więcej ziemi. Jeśli wokół rośliny uformujemy zagłębienie bądź misę, uniemożliwimy wodzie „uciekanie”. Obficie podlewamy. Możemy także wyściółkować roślinę korą (5 cm) lub żwirem (3 cm), co ograniczy rozwój chwastów i zapobiegnie utracie wilgoci z podłoża.

Tawulec – zastosowanie

Tawulce są świetnymi roślinami okrywowymi, sprawdzają się również w ogrodach skalnych, naturalistycznych i przy murach. Znakomicie prezentują się w towarzystwie krzewów o żółtych lub biało zabarwionych liściach oraz wysokich drzew (np. brzóz, grabów, jesionów). Bywają hodowane w pojemnikach, stanowiąc ozdobę balkonów i tarasów. Sadzone na skarpach i terenach nachylonych przyczyniają się do stabilizacji gruntu i przeciwdziałają erozji gleby.
 

pixel