Azalia

( ilość produktów: 115 )

azalia uprawa pielęgnacja sadzenie krzew kwitnący sklep cena

Azalia jest uznawana za jeden z najpiękniejszych krzewów ozdobnych, której różne odmiany można hodować z przeznaczeniem do ogrodów, a inne w domowym zaciszu, jako kwiaty doniczkowe. Wyróżniają się niezapomnianym, intensywnym zapachem, który niezaprzeczalnie zwraca uwagę i na długo pozostaje w pamięci. Są to kwiaty ogrodowe, które za niewielki wysiłek włożony w ich pielęgnację, odpłacają zapierającym dech w piersiach pięknem i różnobarwnością.

Azalia - królewski kwiat ogrodowy

Obecnie dostępna jest już niemal setka ogrodowych odmian azalii, różniących się między sobą kolorami, wielkością i kształtem płatków kwiatów, a także rozmiarem samego krzewu ozdobnego. Dzięki wciąż rosnącemu wokół nich zainteresowaniu, powstają coraz to nowe warianty kwiatowe. Niesamowite, baśniowe kwiatostany azalii sprawiają, że ogród, w którym kwitną te kwiaty ogrodowe, staje się miejscem tajemniczym, przywołującym na myśl przepiękny, zaczarowany ogród, stanowiący doskonałe miejsce do relaksu i wyciszenia. Azalie to krzewy ozdobne, które występują zazwyczaj w odcieniach bieli, różu, czerwieni i żółci, a niekiedy pomarańczy. Pojawiają się nawet mieszanki tych wszystkich kolorów, co daje jeszcze większy efekt odrealnienia. Szeroka oferta sklepów ogrodniczych gwarantuje, że każdy znajdzie odpowiednią dla siebie odmianę kwiatów azalii, która będzie cieszyła wzrok swoją dekoracyjnością i efektownością.

Co zrobić, by azalie kochały nas jak my miłujemy te piękne kwiaty

Te niesamowite kwiaty ogrodowe wymagają od swoich hodowców naprawdę niewiele. Za nieco wysiłku włożonego w ich pielęgnację, odpłacają się niewspółmierną do poświęconego trudu, niesamowitą dostojnością i niezapomnianym zapachem. Niemniej, aby te krzewy zdobne mogły rozwijać się jak najlepiej, należy  poświęcić im odrobinę czasu i uwagi, co zaowocuje cudownymi efektami. 

Uprawa azalii

Azalie lubią światło słoneczne, jednak nie w nadmiarze. Dlatego, aby były najefektowniejsze, warto je zasadzić w średnio oświetlonej i osłoniętej części ogrodu, ponieważ doceniają bezwietrzne przestrzenie. Najlepiej służącą im jest próchnicza, kwaśna gleba, która dodatkowo jest przepuszczalna i lekko wilgotna. Należy zasadzać azalie w dole wypełnionym mieszaniną kwaśnego torfu, glinianej ziemi i kory sosnowej. Taka kombinacja najpełniej sprzyja ich rozwojowi. Oczywiście, jeżeli nie będziesz mógł w pełni sprostać niewygórowanym potrzebom azalii, to i tak pięknie zakwitną, jednak ich kolor nie będzie już tak pełny, a kwiaty rozwinięte. Te piękne krzewy ozdobne można zasadzać zarówno osobno jak i w grupach, pamiętając jednak, aby zapewnić im przestrzeń. Decydując się na flancowanie ich gromadnie należy wiedzieć, żeby nie tylko zapewnić azaliom miejsce do rozrostu, zachowując odstępy od jednego do półtora metra, ale również by zasadzane były na jednakowej głębokości. Rosnąc w grupie te kwiaty ogrodowe prezentują się najbardziej estetycznie, mieniąc się wielobarwnością i podkreślając wzajemnie urodę kwiatostanów. Azalie można zasadzać praktycznie o dowolnej porze roku, ponieważ są odporne na mróz, a dodatkowo rosną nawet do dziesięciu lat. Przygotowany dołek pod azalię, o głębokości mniej więcej 50 cm, należy przed posadzeniem odpowiednio nawodnić.

Pielęgnacja, sadzenie

Warto również pamiętać, aby powierzchnię bryły korzeniowej tych krzewów ozdobnych umieścić 5 cm poniżej gruntu. Ponieważ azalia ma płytki system korzeniowy, nie jest w stanie czerpać składników odżywczych, niezbędnych do rozwoju, z gleby. Dlatego tak ważne jest regularne nawożenie tych pięknych krzewów ozdobnych, by mogły w pełni czarować swoją urodą. Nie każdy nawóz, dostępny w sklepach ogrodniczych, będzie dla azalii odpowiedni, gdyż jako jedne z nielicznych kwiatów ogrodowych lubią dość kwaśne podłoże, a większość nawozów sklepowych odkwasza ziemię. Najlepiej w przypadku azalii sprawdzają się nawozy do pielęgnacji kwiatów wrzosowatych, ponieważ zakwaszają glebę oraz posiadają wszelkie niezbędne elementy odżywcze. Zakupiony nawóz należy rozsypać wokół krzewu ozdobnego koliście, a następnie podlać niewielką ilością wody, by mógł w całości wchłonąć w ziemię. Azalie są wyjątkowymi kwiatami ogrodowymi, ponieważ nigdy nie wymagają przycinania. Te krzewy ozdobne kwitną na przełomie maja i czerwca, a po ich przekwitnięciu należy ściąć cały kwiatostan. Azalia lubi wilgoć, dlatego trzeba pamiętać o regularnym jej podlewaniu, a w trakcie  upałów warto także zrosić jej kwiaty i liście. Należy także wiedzieć, że przed zimą azalie trzeba dodatkowo zabezpieczyć. Pierwszym krokiem jest obfite nawodnienie podłoża, a następnie rozłożenie wokół azalii warstwy kory lub liści, które ochronią korzenie tych kwiatów ogrodowych przed przymrozkami.

pixel