Wierzba japońska

( ilość produktów: 2 )

wierzba japońska drzewa liściaste i krzewy

Wierzba japońska, często określana także jako wierzba całolistna, to niespotykane, niewysokie drzewo liściaste, występujące także pod postacią krzewów. Trudno osądzić który element rośliny jest najbardziej zjawiskowy. Charakterystyczne dla wierzby japońskiej są też bazie, nazywane też mechatymi kotkami, co jest zdecydowanie bardziej trafną nazwą, ze względu na to, że niezwykle uroczo uzupełniają atrakcyjność krzewów ozdobnych. Na widowiskowość wierzb japońskich składają się również wiotkie, aczkolwiek malownicze pędy, barwna kora, niesamowicie egzotyczne i ciekawe, rzadko spotykane liście, które zmieniają swój kolor w zależności od pory roku. Drzewa i krzewy liściaste są niezastąpioną ozdobą ogrodów, ponieważ nieczęsto można w naturze spotkać tak fantastyczną roślinę, której wygląd nie tylko napawa estetycznie, ale również pobudza zmysły i wyobraźnię.

Wierzba japońska o uroczych, włochatych kotkach

Wierzba japońska, nazywana również wierzbą całolistną, pochodzi z chłodnych terenów Japonii. Drzewa i krzewy liściaste nie odznaczają się wysokim wzrostem, za to ich szerokość, a dokładniej objętość ich korony, jest imponująca. W ogrodach wierzba japońska najczęściej nie osiąga wiele ponad metr wysokości, za to jej rozłożysta i gęsta peruka czyni całą roślinę efektowną, osiągając niemal 3 metry. Wierzba japońska wygląda nieco egzotycznie, czemu trudno się dziwić, ze względu na jej pochodzenie. Najbardziej wyrazistym elementem rośliny ogrodowej są liście. Mienią się bowiem trzema kolorami: białym, zielonym i, we wczesnym etapie rozwoju, różowym. Co prawda, z czasem liście krzewów ozdobnych tracą swój młodzieńczy, różowy błysk, niemniej biało-zielone prezentują się równie atrakcyjnie. Po okresie zimowym, dokładnie w marcu, kiedy liście nie zdążą jeszcze zaszczycić swą obecnością wierzb japońskich, drzewa liściaste przystrajają rozkoszne bazie, nazywane też kotkami. Nie bez walorów ozdobnych są też pędy wierzb japońskich. Swoją bordowo-brązową barwą podnoszą walory dekoracyjne całej rośliny ogrodowej. Warto również podkreślić, że zimą gałęzie barwią się na intensywnie bordowy kolor, dzięki czemu wyglądają nieziemsko, szczególnie pod puchową, śnieżną kołderką.

Japoński parasol wesołej wierzby japońskiej

Wierzba japońska nie jest szczególnie wymagającą rośliną ogrodową, ale nie należy też do najmniej wymagających. Potrzebuje uwagi, szczególnie w początkowym okresie wzrostu. Warto jednak poświęcić jej nieco czasu, by móc pochwalić się posiadaniem tak zjawiskowego krzewu ozdobnego w swym ogrodzie.

  • Uprawa i pielęgnacja

Wierzba japońska nie jest wybredna w stosunku do rodzaju gleby. Najlepiej zapewnić jej stale wilgotne, ciężkie stanowisko. Nie toleruje jedynie ziem przesuszonych, a podczas letnich upałów należy zwracać szczególną uwagę na mokrość podłoża rośliny ogrodowej. Drzewom i krzewom liściastym bezwzględnie trzeba zapewnić słoneczne miejsce w ogrodzie, w cieniu urośnie zdecydowanie mniej efektownie. Wierzba japońska od czasu do czasu potrzebuje być zasilona nawozami, które dostosowane są do różnych wielkości krzewów ozdobnych. Najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie w tym celu nawozów naturalnych, którymi trzeba wspomóc roślinę ogrodową raz w roku, to jest wczesną wiosną. Wierzby japońskie powinno się przycinać dwa razy w roku, gdyż bardzo pomaga im to w rozwoju – ich korona jest jeszcze bardziej rozłożysta i gęsta. Pierwsze cięcie należy wykonać w kwietniu, zanim jeszcze drzewo liściaste zdąży wypuścić dekoracyjne liście. Wtedy to zdecydowanie skracamy pędy, dzięki czemu bogato obrodzą. Drugie cięcie, zdecydowanie mniej radykalne, wykonać powinno się jesienią, jednak trzeba zwrócić uwagę, żeby nie zostało przeprowadzone zbyt późno. W przeciwnym razie narazimy wierzbę japońską na przemarznięcie zimą.

Zaufane Opinie IdoSell
4.79 / 5.00 175 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-21
Zamówione rośliny przyszły w bardzo dobrej kondycji i bardzo szybko. Jestem zadowolona z zakupu.
2024-05-21
Wszystko dobrze, profesjonalna obsluga
pixel