Funkia Hosta

( ilość produktów: 33 )

funkia hosta byliny i pnącza

Funkia, znana też pod nazwą hosta, to dekoracyjna bylina, której uroda tkwi przede wszystkim w intensywnie zielonych liściach, które można podziwiać przez większą część roku. Byliny te kwitną od lipca do października, zachwycając drobnymi kwiatami, które dumnie wznoszą się nad liśćmi. Funkia jest idealnym kwiatem dla każdego, kto pragnie nadać swojemu ogrodowi nieco egzotycznego charakteru. Te krzewy ozdobne lubią cień, a gęsto sadzone pobliżu drzew dopełniają całości tajemniczego krajobrazu.

Pełne liście i niewielkie kwiaty funkii

Funkia, nazywana też hosta, pochodzi z rejonów Azji Wschodniej. Swą oryginalną urodę bylina zawdzięcza przede wszystkim ciekawym liściom, ale posiada także urokliwe, białe lub jasnofioletowe kwiaty. Zazwyczaj przybierają dzwonkowaty kształt i zebrane są w jednostronne kwiatostany. Czas kwitnienia kwiatów funkii jest różny, w zależności od odmiany. Najwcześniejsze z nich rozkwitają w lipcu, a najpóźniejsze kwitną do października. Podobnie jak kwiaty, również liście tych bylin występują w różnych kształtach i kolorach, o czym decyduje rodzaj rośliny. Najczęściej liście funkii przypominają serce i występują w całej gamie barw: od ciemnozielonego, przez różne jego odcienie, po sinozielone i błękitno-szare. Bardzo często posiadają żółte lub białe obwódki. Funkia, czyli hosta, osiąga różne wysokości. Najniższe z bylin liczą sobie nieco ponad 10 cm, znajdując swoje zastosowanie w pojemnikach, ale niektóre odmiany potrafią wzrosnąć na ponad 100 cm, tworząc obszerne kępy. Funkia, dzięki swoim rozmaitym odmianom, ma szerokie zastosowanie w ogrodach, nadając mu zróżnicowanego wyglądu. Bylina ta świetnie prezentuje się w kompozycji z paprociami i w cieniu rozłożystych drzew. Funkia najpiękniej wygląda w grupie różnych jej odmian, gdzie mieni się różnokolorowymi liśćmi. Niezmiernie ciekawie bylina ta przedstawia się posadzona w donicach i dzbanach, przez co sprawia wrażenie, jakby się z nich wylewała.

Niecodzienna uroda krzewu liściastego

Funkia, inaczej hosta, to wyjątkowa roślina, która raz zasadzona nie potrzebuje częstego doglądania. Dodatkowo jest mrozoodporna, przez co jej pielęgnacja ogranicza się do minimum.

  • Uprawa i pielęgnacja

Funkia, zwana też hosta, potrzebuje przepuszczalnej, bogatej w składniki odżywcze gleby, która dodatkowo musi być stale wilgotna. Przed posadzeniem byliny należy dokładnie usunąć wszelkie chwasty w jej pobliżu, aby nie zabierały funkii wilgoci i składników odżywczych. Po posadzeniu młodego krzewu ozdobnego, trzeba obficie podlać go wodą. Powinno się funkii zapewnić półcień, na słońcu przyjmie się kiepsko lub wcale. Sadząc tę bylinę w grupach należy pamiętać, że łatwo się rozrasta, także trzeba zachować dla niej odpowiednie odstępy, by mogła swobodnie rosnąć. Funkia jest jak wino, im starsza tym lepsza. W przypadku tego krzewu ozdobnego chodzi o estetykę wyglądu, który jest coraz okazalszy z biegiem lat. Dlatego warto nie przesadzać funkii i pozwolić jej rosnąć w jednym miejscu kilka lub nawet kilkanaście lat. Bylina jest mrozoodporna i nawet ta uprawiana w donicy nie musi być chroniona przed zimą. Jedyna pielęgnacja funkii polega na usuwaniu uschniętych liści, pędów i przekwitniętych kwiatów. Można też pokusić się o wyściółkowanie podłoża byliny, co uniemożliwi parowanie wody.

Zaufane Opinie IdoSell
4.77 / 5.00 100 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-18
Bardzo kompetentna obsług, szybka wysyłka. Polecam
2024-04-18
Super zapakowane Rośliny zdrowe i ładne.
pixel