Krzewuszka - sadzonki, uprawa, odmiany, przycinanie

( ilość produktów: 29 )

krzewuszka weigela drzewa liściaste i krzewy

Różne barwy i zmienne kształty krzewuszki

Jest niewielkim krzewem ozdobnym, którego wartość dekoracyjna wynika zarówno z dzwoneczkowatych, filigranowych kwiatów, jak i niewielkich, aczkolwiek intensywnie zielonych, liści. Pełna nazwa brzmi: krzewuszka cudowna i nie bez powodu roślina określana jest takim epitetem. Kiedy zakwitnie dodaje ogrodowi wielobarwnej estetyki, która pozostaje w nim na długo. Kwiaty krzewuszki cudownej obrastają gęsto cienkie gałązki rośliny, przez co sprawiają one wrażenie uginania się pod ciężarem urodziwego kwiecia. Krzew ozdobny jest idealną oprawą ogrodu, ponieważ jego urok jest nie do przecenienia, dodatkowo jego pielęgnacja nie sprawia problemów. Jest to krzew dalekowschodni, jednak w pełni przystosowany do polskiego klimatu. Nie jest wymagająca w uprawie, dlatego warto sadzić ją w ogrodzie, który bezsprzecznie uatrakcyjni.

Cudowna prezentacja krzewuszki

Krzewuszka cudowna jest rodowitym mieszkańcem Azji, skąd w XIX wieku została sprowadzona do naszej ojczyzny, w której radzi sobie bardzo dobrze. W zależności od pokroju krzewu ozdobnego, może ona osiągać różne wysokości, niekiedy nawet 3 metrów. W ogrodzie często zasadza się jako soliter, gdzie rosnąc na tle budynku bądź drzew, prezentuje się ciekawie i urokliwie. Wiele odmian sadzonych jest w ogrodzie, by spełniać funkcję ogrodzeniową, dlatego tworzy się z niego żywopłoty. Posiadają wzniesiony i rozłożysty pokrój, a jej pędy są sztywne. Gęsto obrastają je niewielkie liście, które, w zależności od odmiany, przybierają różny kolor. Najczęściej jest to ciemna lub jasna zieleń, zawsze intensywna. Niektóre gatunki odznaczają się dwukolorowymi liśćmi, o jasnych brzegach i ciemnym środku, niekiedy spotyka się je nawet w purpurze. W maju krzewy ozdobne obradzają w przepiękne, finezyjne kwiaty. Ich dzwoneczkowaty kształt uatrakcyjnia rośliny liściaste do końca lipca, niekiedy zakwitają ponownie jesienią. Urzekające kwiaty najczęściej występują w różnych odcieniach różu, od jasnego po ciemny, niekiedy nawet okrywają się czerwienią i otulają niemal w całości gałęzie, dzięki czemu roślina prezentuje się pełnie i dostojnie. Niestety, nie są ani zimozielone, ani mrozoodporne, dlatego nie mogą stanowić całorocznej dekoracji ogrodowej.

Krzewuszka - pielęgnacja, kwitnienie, sadzenie i cięcie

Uprawa i pielęgnacja

Jest to delikatny, choć niesamowicie piękny krzew, dla którego największe znaczenie ma odpowiednia gleba. Warto mu ją zapewnić, ponieważ dzięki temu możemy cieszyć się w ogrodzie corocznym, bujnym rozkwitem kolorowych kwiatów. Podłoże powinno być żyzne, próchnicze, dodatkowo stale wilgotne. Ze względu na dalekowschodnie pochodzenie, powinna być posadzona na miejscach słonecznych i osłoniętych od wiatru, który mógłby łatwo uszkodzić delikatną roślinę ogrodową. Bardzo źle znoszą cień i suszę, dlatego nie wolno doprowadzić do przesuszenia ich stanowiska. Zapewniając jej takie warunki, możemy być pewni, że krzewuszka cudowna co roku przepięknie zakwitnie, a odpowiednie cięcie zapewni obfity rozrost. Właściwe cięcie krzewuszki jest równie ważne jak odpowiednia gleba. Pierwszą redukcję należy wykonać tuż po posadzeniu, czyli wiosną. Wtedy to gałęzie  powinno się skrócić o połowę, ponieważ taki zabieg zachęci krzew ozdobny do intensywnego wzrostu. Kolejne cięcia warto wykonywać co roku, tuż po przekwitnięciu rośliny ogrodowej. Przyciąć wtedy należy pędy z przekwitniętymi kwiatami, pozostawiając nienaruszone te nowe, na których wytworzą się kwiaty w przyszłym sezonie. Na wiosnę dokarmiamy rośliny nawozem wieloskładnikowym.

Krzewuszka preferuje stanowiska słoneczne, ale umiarkowanie, więc należy znaleźć odpowiednie miejsce dla sadzonki. Krzewuszka kwitnie na przełomie wiosny i lata, prezentując zjawiskowy okres kwitnienia, niektóre gałęzie pod ciężarem kwiatów mogą zwisać. Warto też zwrócić uwagę na wymagania glebowe krzewuszki i zadbać o odpowiednie podłoże dla jej wzrostu. Krzewuszka najlepiej rośnie, gdy jest zasadzona w odpowiednim podłożu i regularnie podlewana. Ważne jest także regularne nawożenie krzewuszki, aby zapewnić jej zdrowy wzrost. Aby zachować estetykę, należy przyciąć pędy zeszłoroczne krzewuszki różowej. Kulisty kształt rośliny krzewuszki różowej nadaje jej zwarty wygląd. Jasnoróżowe dzwonkowate kwiaty krzewuszki są obsypane na przełomie kwitnienia, co dodaje uroku ogrodowi. Sadzonki krzewuszki różowej powtarzają kwitnienie co roku, co czyni ją popularną rośliną ozdobną. W chłodniejszych rejonach kraju należy dobierać rodzaj krzewuszki, która dostosuje się do tamtejszych warunków. Krzewuszka ładnie prezentuje się na rabatach, jest odporna na mrozy. Jeżeli sadzimy młode sadzonki, w pierwszym roku warto okryć agrowłókniną. Krzewuszkę warto przyciąć wczesną wiosną

Różne odmiany krzewuszki

Krzewuszka (Weigela) to popularny rodzaj krzewów ozdobnych, znanych ze swoich pięknych kwiatów i łatwej pielęgnacji.

  1. Krzewuszka Bristol Ruby - cechuje się intensywnie czerwonymi kwiatami. Kwitnie obficie wiosną i latem.
  2. Krzewuszka Variegata - liście są jasnozielone z białymi krawędziami, co nadaje roślinie atrakcyjny wygląd. Kwiaty są różowe i pojawiają się w okresie wiosna-lato.
  3. Krzewuszka Alexandra - charakteryzuje się intensywnie różowymi kwiatami. kompaktowa, doskonała do małych ogrodów i donic.
  4. Krzewuszka Wine and Roses - ma ciemnofioletowe liście i różowe kwiaty. Jest popularna ze względu na atrakcyjny kolor liści.
  5. Krzewuszka Nana Variegata - karłowa o zielonych liściach z białymi krawędziami. Kwiaty są różowe i pojawiają się w okresie wiosna-lato.
  6. Krzewuszka Midnight Wine - kompaktowa o ciemnofioletowych liściach. Kwiaty są różowe i pojawiają się w czerwcu.
  7. Krzewuszka Candida (Weigela biała Candida) - kwiaty białe, co stanowi piękny kontrast z zielonymi liśćmi. Kwitnie obficie w okresie wiosna-lato.
  8. Krzewuszka Pink Poppet (Weigela Pink Poppet) - małe, zwarty krzew z intensywnie różowymi kwiatami. Kwitnie wiosną i latem.
  9. Krzewuszka Foliis Purpureis (Weigela o liściach purpurowych) - liście mają purpurowy kolor, co nadaje roślinie atrakcyjny wygląd. Kwiaty są różowe.

Różnorodność sprawia, że można dopasować je do różnych stylów ogrodów, zarówno jako solitery, jak i w grupach czy żywopłotach.

Zaufane Opinie IdoSell
4.79 / 5.00 178 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-21
Wszystko dobrze, profesjonalna obsluga
2024-05-17
Sadzonka zdrowa, żywa, bovto nie jest takie oczywiste przy zakupach internetowych
pixel