Krzewuszka

( ilość produktów: 45 )

krzewuszka weigela drzewa liściaste i krzewy

Krzewuszka jest niewielkim krzewem ozdobnym, którego wartość dekoracyjna wynika zarówno z dzwoneczkowatych, filigranowych kwiatów, jak i niewielkich, aczkolwiek intensywnie zielonych, liści. Pełna nazwa krzewu ozdobnego brzmi: krzewuszka cudowna i nie bez powodu roślina określana jest takim epitetem. Kiedy zakwitnie dodaje ogrodowi wielobarwnej estetyki, która pozostaje w nim na długo. Kwiaty krzewuszki cudownej obrastają gęsto cienkie gałązki rośliny, przez co sprawiają one wrażenie uginania się pod ciężarem urodziwego kwiecia. Krzew ozdobny jest idealną oprawą ogrodu, ponieważ jego urok jest nie do przecenienia, dodatkowo jego pielęgnacja nie sprawia problemów.

Cudowna prezentacja krzewuszki

Krzewuszka cudowna jest rodowitym mieszkańcem Azji, skąd w XIX wieku została sprowadzona do naszej ojczyzny, w której radzi sobie bardzo dobrze. W zależności od odmiany krzewu ozdobnego, może ona osiągać różne wysokości, niekiedy nawet 3 metrów. Krzewuszkę cudowną w ogrodzie często zasadza się jako soliter, gdzie rosnąc na tle budynku bądź drzew, prezentuje się ciekawie i urokliwie. Wiele odmian krzewu ozdobnego sadzonych jest w ogrodzie, by spełniać funkcję ogrodzeniową, dlatego tworzy się z niego żywopłoty. Krzewuszki cudowne posiadają wzniesiony i rozłożysty pokrój, a jej pędy są sztywne. Gęsto obrastają je niewielkie liście, które, w zależności od odmiany, przybierają różny kolor. Najczęściej jest to ciemna lub jasna zieleń, zawsze intensywna. Niektóre gatunki krzewuszki cudownej odznaczają się dwukolorowymi liśćmi, o jasnych brzegach i ciemnym środku, niekiedy spotyka się je nawet w purpurze. W maju krzewy ozdobne obradzają w przepiękne, finezyjne kwiaty. Ich dzwoneczkowaty kształt uatrakcyjnia rośliny liściaste do końca lipca, niekiedy zakwitają ponownie jesienią. Urzekające kwiaty najczęściej występują w różnych odcieniach różu, od jasnego po ciemny, niekiedy nawet okrywają się czerwienią i otulają niemal w całości gałęzie krzewuszek cudownych, dzięki czemu roślina prezentuje się pełnie i dostojnie. Niestety, krzewy liściaste nie są ani zimozielone, ani mrozoodporne, dlatego nie mogą stanowić całorocznej dekoracji ogrodowej.

Różne barwy i zmienne kształty krzewuszki

Krzewuszka cudowna to krzew dalekowschodni, jednak w pełni przystosowany do polskiego klimatu. Nie jest wymagająca w uprawie, dlatego warto sadzić ją w ogrodzie, który bezsprzecznie uatrakcyjni.

  • Uprawa i pielęgnacja

Krzewuszka cudowna to delikatny, choć niesamowicie piękny krzew, dla którego największe znaczenie ma odpowiednia gleba. Warto mu ją zapewnić, ponieważ dzięki temu możemy cieszyć się w ogrodzie corocznym, bujnym rozkwitem kolorowych kwiatów. Podłoże pod krzewy ozdobne powinno być żyzne, próchnicze, dodatkowo stale wilgotne. Ze względu na dalekowschodnie pochodzenie, krzewuszka cudowna powinna być posadzona na miejscach słonecznych i osłoniętych od wiatru, który mógłby łatwo uszkodzić delikatną roślinę ogrodową. Krzewy liściaste bardzo źle znoszą cień i suszę, dlatego nie wolno doprowadzić do przesuszenia ich stanowiska. Zapewniając jej takie warunki, możemy być pewni, że krzewuszka cudowna co roku przepięknie zakwitnie, a odpowiednie cięcie zapewni obfity rozrost. Właściwe przycinanie krzewuszki jest równie ważne jak odpowiednia gleba. Pierwszą redukcję należy wykonać tuż po posadzeniu, czyli wiosną. Wtedy to gałęzie krzewuszki cudownej powinno się skrócić o połowę, ponieważ taki zabieg zachęci krzew ozdobny do intensywnego wzrostu. Kolejne cięcia warto wykonywać co roku, tuż po przekwitnięciu rośliny ogrodowej. Przyciąć wtedy należy pędy z przekwitniętymi kwiatami, pozostawiając nienaruszone te nowe, na których wytworzą się kwiaty w przyszłym sezonie.

pixel