Pysznogłówka

( ilość produktów: 2 )

pysznogłówka odmiany uprawa sadzenie pielęgnacja krzewy_ozdobne

Pysznogłówka ogrodowa to ozdobna bylina o licznych i szybko rozwijających się rozłogach. Bywa nazywana indiańskim pióropuszem oraz pszczelim balsamem.

Roślina osiąga około 60-100 metrów wysokości, gdzie pędy są sztywne, miękko owłosione, dość gęsto ulistnione, zakończone główkowatymi kwiatostanami. Liście jajowato-lancetowate, ostro zakończone, tak jak pędy są owłosione, pachnące. Okres kwitnienia przypada na koniec czerwca, początek lipca, aż do września. Po szybkim przecięciu zakwitają po raz drugi późną jesienią. Kwiaty zrośnięte w długą rurkę zebrane są w główki. Swoim cierpkim, cytrynowym zapachem zwabiają pszczoły i motyle. Jest również rośliną miododajną. W zależności od odmiany mogą posiadać barwę różową, czerwoną lub fioletową, rzadko spotkać można białe lub wrzosowe.

Pysznogłówka odmiany

Najczęściej spotykanymi odmianami są: "Claire Grace" (kwiaty jasno-liliowe), "Cambridge Scarlet" (kwiaty czerwone), "Schneewittchen" (kwiaty białe, do 100 cm wysokości), "Baby Spice" (kwiaty różowe, do 40 cm wysokości), "Blue Stocking" (kwiaty fioletowe, do 80-100 cm wysokości).

 

Pysznogłówka- uprawa i pielęgnacja

Monarda ma również swoje wymagania w uprawie. Lubi glebę żyzną i wilgotną. Jeśli nie jesteśmy pewni co do jakości gleby, wówczas najlepiej zasilać ja nawozami organicznymi, np. kompostownik, obornik. Najlepszymi dla niej miejscami są słoneczne lub półcieniste stanowiska. Roślina ukorzeniona jest bardzo płytko, dlatego wymagane jest podlewanie w czasie suszy. Może stosowana być do obsadzania oczek wodnych, lub przydomowych stawów. Pysznogłówka ogrodowa jest jedną z najmniej wymagających roślin. Jednak posiada duże walory estetyczne i dekoracyjne. Ściółkować powinna być każdego roku. Cięcie pędów wymagane jest w okresie przekwitnienia. Pozwoli to nie tylko na ponowne zakwitnięcie, ale także puszczenie nowych, młodych pędów. Jednak pamiętajmy o odpowiednim zabezpieczeniu na zimę. W tym celu najlepiej przykryć ją warstwą liści lub gałązek. Rozmnażanie rośliny najlepiej odbyć wiosną lub jesienią. najlepszym sposobem jest podzielenie rośliny poprzez ukorzenienie rozłogów, które są licznie wytwarzane. Istnieje także możliwość poprzez sadzonki wierzchołkowe, a także nasiona. Co trzy, cztery lata kępa powinna zostać podzielona i przesadzona. Pozwoli to na odmłodzenie i odświeżenie rośliny. Jednak pamiętajmy o kontrolowaniu przed chorobami. Roślina podatna jest na mączniaka prawdziwego. Jednak nie każda odmiana jest bardzo podatna. Choroba wykazuje się białoszarym brzydkim nalotem na liściach w połowie czerwca.

Pysznogłówka zastosowanie

Pysznogłówki sadzone mogą być na większych rabatach, kwietnikach. Bardzo ciekawie prezentują się również w większych wazonach, na tarasach, czy balkonach. Najlepiej prezentują się kępy o intensywnych kolorach. Bardzo popularne jest łączenie razem różnych odmian, co daje nam unikalny i wyjątkowy wygląd. Zastosowanie posiada także jako suszona roślina. Ze względu na specyficzny, cytrusowy zapach, przypominający ten, który wydobywa się ze startej skórki pomarańczy bergamotki. Dzięki temu roślina często wykorzystywana jest jako podstawa naparów, oraz dodatek do sałatek, a także innych potraw. Liście rośliny idealnie smakują z napojami takimi jak: yerba mate, herbatą zieloną, bergamotową i czarną. Wykorzystywane są również w medycynie. Na katar najlepiej pić napar z pysznogłówki, melisy, eukaliptusa, kwiatu wiązówki i dziewanny. Na ból gardła polecany napar z pysznogłówki, sok malinowy i miód. Na grypę natomiast napar z pysznogłówki, akacji, szałwii, mięty, majeranku, kocimiętki, ziela hyzopu, ziela fiołka wonnego, korzenia mydlnicy i omanu. Z pysznogłówki robiona jest także nalewka nadająca się do odkażania ran i przyśpieszenia gojenia.

Zaufane Opinie IdoSell
4.79 / 5.00 178 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-21
Super zapakowane Super szybko jestem zadowolony rośliny zdrowe pozdrawiam obsługę 5/5
2024-05-21
Zamówienie dotarło bardzo szybko, profesjonalnie zapakowane
pixel