Mozga

( ilość produktów: 1 )

mozga sadzenie wymagania zastosowanie odmiany

Mozga to bylina, dorastająca do 2 m wysokości. Jest dość popularną, ozdobną trawą, należącą do rodziny wiechlinowatych, z rzędu plewowców. Występuje na całej półkuli z wyjątkiem Azji wschodniej. Roślina złożona jest z licznych rozłogów, rośnie w skupiskach i ma ekspansywny charakter. Średnia wysokość rośliny z kwiatostanem najczęściej wynosi około 1 m. Liście są wąskie, podłużne, szpiczaste, przypominające większe źdźbło trawy. Szerokie do 2 cm. Na początku jasnożółte, z upływem czasu ciemnieją i są zielone z charakterystycznym, podłużnym, kremowym paskiem, który w gorące lata ciemnieje. Pędy rośliny są grube i sztywne. Korzenie potrafią osiągać długość nawet 3 m. Kwiatostan składa się z ciemnoczerwonych kłosków. Owoc jest ziarniakiem, który okalają szare plewki.

Mozga kwitnie od czerwca do sierpnia. Jest rośliną okrywową i najładniej prezentuje się w pobliżu wodnych zbiorników. W Polsce występuje na terenach niżowych i podmokłych.

Mozga - odmiany

Odmiany botaniczne mozgi to:
Pure Gold- rozrasta się szybko za pomocą podziemnych rozłogów. Ma piękny złocisty kolor liści i jako jedyna odmiana wykazuje dużą odporność na silne nasłonecznienie. Jej jaskrawo żółte liście doskonale rozświetlają ogrody, wspaniale komponują się z innymi bylinami.
Luteopicta- to posiadaczka żółto paskowanych liści. Jest bardzo ekspansywna w rozroście. Nadaje się do ogrodów miejskich, naturalistycznych, japońskich, wodnych kaskad.
Motycka- preferuje tereny zalewowe, z mocno wilgotną glebą. Jej liście mają soczysty, zielony kolor. Nadaje się do terenów torfowych, podmokłych łąk, sąsiedztwa wodnych zbiorników.
Feesey- jest mniej ekspansywna od innych odmian. Charakteryzuje się szerokimi, przewieszającymi się na końcach zielonymi liśćmi. Są one ozdobione długim, białym, podłużnym paskiem. Wiosną liście ulegają zabarwieniu na jasnoróżowy kolor.
Picta-jej liście mają kolor biało zielony. Jest bardzo efektowna, wspaniale ozdabia każdy ogród. Rośnie do 60 cm wysokości. Rośnie również nad zbiornikami wodnymi. Szybko się rozrasta, tworzy ładne skupiska, dlatego dobrze jest nią obsadzać również skarpy. Jest bardzo odporna na choroby i niezwykle wytrzymała. Preferuje ubogie podłoże, piaszczyste. Lubi stanowiska ciepłe, słoneczne, suche. Nie wymaga częstego podlewania. Dobrze radzi sobie z suszą.
Dwarf Garters -trawa zielona, w białe paski. Rośnie do około 1m. Tworzy duże wiechy o odcieniach: seledynu, białego i żółtego. Mało wymagająca, jeśli chodzi o podłoże, lubi stanowiska ciepłe i słoneczne. Jest inwazyjna, szybko rozrasta się tworząc gęste kępy, które pięknie falują na wietrze. Kwitnie od czerwca.

Uprawa, wymagania i pielęgnacja

Uprawa mozgi nie jest skomplikowana. Roślina nie ma dużych wymagań, jeśli chodzi o odczyn gleby. Najlepsze warunki do jej uprawy gwarantuje stanowisko lekko wilgotne, żyzne, bogate w fosfor i azot. Mozga nie lubi gleb nieprzepuszczalnych, zbitych i ciężkich. Wytrzymuje w siedliskach mocno wilgotnych, a nawet mocno zalewowych. Jest odporna na mrozy, ale ma spore wymagania, jeśli chodzi o nasłonecznienie. Lubi przestrzenie ciepłe i słoneczne.

Zastosowanie

Zastosowanie rośliny ma charakter głównie dekoracyjny. Stanowi ciekawe tło dla innych roślin. Ładnie prezentuje się w pobliżu oczek wodnych. Na rabatach, skarpach oraz w pojemnikach. W ogrodzie dobrze sadzić ją w grupach. Stosuje się ją również do tworzenia tzw. łąk mozgowych. Wtedy stanowi cenne środowisko życia wielu gatunków fauny łąkowej. Ma również zastosowanie jako trawa pastewna, ze względu na dużą zawartość białka.

Zaufane Opinie IdoSell
4.77 / 5.00 93 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-16
szybka realizacja zamówienia, bardzo solidnie i bezpiecznie zapakowane duże i ładne sadzonki, trochę mała latria kłosowa, ale może sobie poradzi, bardzo polecam sklep
2024-04-14
Szybko, sprawnie i zgodnie z opisem.Polecam
pixel