Klon palmowy - sadzonki, odmiany, uprawa.

( ilość produktów: 6 )

klon palmowy sadzenie cena pielęgnacja krzew_ozdobny uprawa

Klon palmowy jest najbardziej dekoracyjną i barwną odmianą tych drzew liściastych. W ogrodzie zachwyca swą rozłożystą koroną, która żywo przywodzi na myśl sporych rozmiarów parasol. Klon palmowy zachwyca nie tylko wyrazistymi, przepięknymi kolorami, ale przede wszystkim niecodziennym kształtem liści. Ze względu na swój nieco egzotyczny pokrój i niewysoki wzrost, drzewo liściaste jest idealnym uzupełnieniem ogrodów stylizowanych na japońskie.

Orientalna czerwień klonu palmowego - ciekawa odmiana

Klon palmowy jest rodowitym mieszkańcem Chin, stąd też jego orientalna prezentacja. Jest niewielkich rozmiarów drzewem liściastym, które w polskim klimacie osiąga nie więcej jak 3 metry wysokości. Na atrakcyjność rośliny nie składają się jedynie zjawiskowe liście. Całe drzewo liściaste posiada dekoracyjne atrybuty. Jego kora jest gładka, w kolorze szarym lub szarobrązowym. Klon palmowy posiada też ozdobne, czerwone pędy, które szczególnie urodnie prezentują się wczesną wiosną. Na największą uwagę zasługują liście rośliny. Wyróżniają się nie tylko finezyjnymi kształtami, ale też żywymi kolorami. W zależności od odmiany drzew liściastych, mogą mienić się odcieniami złota, czerwieni, różu i purpury, nierzadko również są to barwy mieszane. Klony palmowe znajdują swoje miejsce w ogrodach, do których są z upodobaniem zapraszane. Ich uroda stanowi niecodzienny detal, wspaniale harmonizując z innymi roślinami ogrodowymi.

Klon palmowy - Acer palmatum - uprawa i pielęgnacja

Uprawa klonu palmowego (Acer palmatum) wymaga odpowiedniego dobrania stanowiska, aby roślina mogła dobrze się rozwijać. Oto kilka wskazówek jak sadzić klon:

 1. Nasłonecznienie - klon palmowy najlepiej rośnie na stanowisku o półcienistym do cienistego. Zbyt intensywne słońce może prowadzić do poparzeń liści, zwłaszcza w przypadku odmian o delikatnych liściach. Przy bardzo ostrym słońcu można krzew zacienić. 
 2. Ochrona przed Wiatrem - wybierz miejsce, które jest osłonięte przed silnymi wiatrami. Klon palmowy ma delikatne liście, które mogą być podatne na uszkodzenia w wyniku silnych podmuchów wiatru.
 3. Gleba - klon palmowy preferuje żyzne, przepuszczalne gleby o lekko kwasowym lub neutralnym pH. Unikaj zbyt ciężkich lub zbyt suchej gleby.
 4. Wilgotność Gleby - należy pamiętać o regularnym nawadnianiu, utrzymuj równomierną wilgotność gleby, zwłaszcza w okresie letnim. Klon palmowy nie lubi przesuszenia, ale jednocześnie nie toleruje zbyt wilgotnej gleby.
 5. Zabezpieczenie Przed Mrozem - w obszarach o surowym klimacie zimowym, szczególnie w pierwszych latach uprawy, warto zabezpieczyć młode klonowe palmowe przed mrozem, zwłaszcza w okresie bezśnieżnym. Klon nie jest w pełni mrozoodporny, 
 6. Odpowiednia Przestrzeń - klon palmowy powinien mieć wystarczającą przestrzeń do swobodnego wzrostu. Upewnij się, że odmiana, którą wybierasz, nie będzie zbyt duża dla dostępnego miejsca w ogrodzie.
 7. Podłoże - mulczowanie pod klonem palmowym pomoże utrzymać równomierną wilgotność gleby, chronić przed chwastami i regulować temperaturę gleby. Preferuje podłoże o odczynie lekko kwaśnym do lekko zasadowego.

Pamiętaj, że warunki lokalne mogą wpływać na rozwój rośliny, więc warto dostosować się do konkretnych warunków panujących w danym ogrodzie. Regularna opieka nad rośliną, nawożenie i odpowiednie podlewanie przyczynią się do zdrowego wzrostu klonu palmowego.

Klon palmowy odmiany

Klon palmowy (Acer palmatum) to popularny gatunek drzewa ozdobnego, szczególnie ceniony ze względu na atrakcyjny wygląd liści i dekoracyjny pokrój. Istnieje wiele odmian klonu palmowego, różniących się kształtem liści, kolorami, wysokością i ogólnym habitusem. Oto kilka popularnych odmian klonu palmowego:

 1. Klon palmowy Bloodgood - to jedna z najbardziej znanych odmian, charakteryzująca się głęboko czerwonymi liśćmi, które utrzymują intensywny kolor przez większą część sezonu.
 2. Klon palmowy Dissectum Atropurpureum (Czerwony Krzewowy) - jest to odmiana klonu palmowego o delikatnie podzielonych, fioletowoczerwonych liściach, tworzących gęstą, nieregularną koronę.
 3. Klon palmowy Sango Kaku (Kora Koralu) - charakteryzuje się jasnozielonymi liśćmi wiosną, które zmieniają kolor na złoto-żółty jesienią. Co wyróżnia tę odmianę, to intensywnie czerwona kora, zwłaszcza zimą.
 4. Klon palmowy Viridis (Zielony) - to drzewo o zielonych liściach, które jesienią zmieniają się w odcienie pomarańczy i czerwieni.
 5. Klon palmowy Orange Dream - odmiana ta ma intensywnie pomarańczowe liście wiosną, które stopniowo przejściowo do zielono-żółtych latem.
 6. Klon palmowy Inaba Shidare (Czerwony Zwisający) - posiada zwisające, purpurowo-czerwone liście, co nadaje mu efektowny, kaskadowy wygląd.
 7. Klon palmowy Katsura (Katsura Dwubarwna) - liście tej odmiany są dwubarwne, zielone z czerwonymi brzegami. Jesienią zmieniają kolor na odcienie pomarańczy i czerwieni.
 8. Klon palmowy Beni Kawa (Czerwony Potok) - charakteryzuje się czerwonawym odcieniem pędów i delikatnie podzielonymi liśćmi, które jesienią zmieniają kolor na pomarańczowy.
 9. Klon palmowy Osakazuki - odmiana ta ma intensywnie czerwone liście jesienią, co sprawia, że drzewo staje się wyjątkowo efektowne. 

Pozostałe odmiany klonu palmowego: klon shirasawy, klon japoński, klon garnet

Klon palmowy występuje naturalnie w Azji Wschodniej, w takich regionach jak Japonia, Korea i Chiny.

Klon palmowy atropurpureum jest popularną rośliną w japońskich ogrodach ze względu na swój czerwony kolor. Dzięki swojemu małemu rozmiarowi doskonale nadaje się do naszych klimatów oraz małych ogrodów. Należy pamiętać, że w naszym klimacie klon palmowy atropurpureum może przemarznąć w czasie mroźnych zim. Dorasta do około 6 metrów wysokości, tworząc parasolowaty kształt, który ładnie komponuje się w ogrodzie.

Pamiętaj, że odpowiednie stanowisko, takie jak nasłonecznienie, wilgotność gleby i klimat, mogą wpływać na wygląd i rozwój klonu palmowego. Wybierając odmianę, warto dostosować ją do warunków panujących w danym ogrodzie.

Klon palmowy może występować jako krzew lub być w formie drzewka, jesienią przebarwiają się na kolor w zależności od odmiany. Klon palmowy, szczepiony na pniu, stanowi piękną ozdobę ogrodu dzięki swojemu wyprostowanemu pokrojowi. Jesienią liście klonu czerwonego klapowanego przebarwiają się na intensywny czerwony kolor, tworząc malowniczy widok. Niektóre odmiany klonów czerwonych są powcinane i ostro zakończone, co nadaje im charakterystyczny wygląd. Klon czerwony wybarwia się na piękny bordowy odcień jesienią, co sprawia, że zyskuje jeszcze większą atrakcyjność w ogrodzie. Z klonu 

Klon palmowy - choroby

 1. Mączniak rzekomy – jest to grzybowa choroba, która objawia się jako biały nalot na liściach i łodygach, a w zaawansowanych przypadkach prowadzi do opadania liści i zahamowania wzrostu rośliny.
 2. Plamistość liści – objawia się jako ciemnobrunatne lub czarne plamy na liściach, które mogą rozprzestrzenić się i prowadzić do zamierania tkanek rośliny.
 3. Zgniłka korzeni – może być spowodowana nadmiernym podlewaniem lub zbyt wilgotnymi warunkami, prowadzi do gnicia korzeni i zahamowania wzrostu rośliny.
 4. Zaraza klonów – jest to grzybowa choroba, która powoduje zwijanie się liści, zahamowanie wzrostu, a w zaawansowanych przypadkach nawet obumarcie rośliny. 

Więcej informacji możemy uzyskać w katalogu roślin. Klony pięknie prezentują się posadzone w ogrodach japońskich.

Zaufane Opinie IdoSell
4.79 / 5.00 180 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-21
Zamówione rośliny przyszły w bardzo dobrej kondycji i bardzo szybko. Jestem zadowolona z zakupu.
2024-05-21
Super zapakowane Super szybko jestem zadowolony rośliny zdrowe pozdrawiam obsługę 5/5
pixel