Cytryniec chiński

( ilość produktów: 1 )

cytryniec chiński drzewka owocowe i krzewy

Cytryniec chiński to nie tylko niezwykle zdrowy i wielowartościowy owoc, ale także znakomite pnącze, które zachwyca swoim urokiem. Jego mocno czerwone, zebrane w okazałe grona owoce są niesłychaną dekoracją całej rośliny. Zanim pnącze zaowocuje, zachwyca swoimi niesłychanie pięknymi, niedużymi kwiatami, które swą prezentacją przywodzą na myśl baśniową krainę. Ze względu na swe niewątpliwe walory dekoracyjne, a także właściwości zdrowotne, które płyną nie tylko z owoców, ale całej rośliny, cytrynowiec chiński jest niezwykle pożądaną rośliną w każdym ogrodzie.

Cytryniec chiński o bajkowych kwiatach i cytrusowych owocach

Cytryniec chiński pochodzi z terenów Chin. Jest pnączem, które w polskim klimacie nie osiąga większej długości niż 10 metrów. Roślina wspina się po podporach za pomocą cienkich i rozgałęzionych pędów, które początkowo są czerwone, z czasem jednak drewnieją i tracą na elastyczności. Trudno orzec, co stanowi o największej dekoracyjności cytryńca chińskiego, ponieważ zarówno liście jak i kwiaty, później również owoce, są niesamowicie atrakcyjne. Pierwsze charakteryzują się eliptycznym kształtem, z wyraźnie zarysowanym unerwieniem na blaszce i ciemnozielonym, pięknym kolorem. Kiedy rozetrze się je na dłoni, roślina wydziela przyjemny, cytrynowy zapach. Jesienią przybierają żółtą barwę i choć pozostają takie jedynie przez chwilę, to przez ten krótki moment, przed opadnięciem, doskonale harmonizują z czerwonymi owocami. Wraz z końcem maja pnącze zakwita, dopełniając swój urok cudownymi kwiatami. Odznaczają się cudacznym, fantazyjnym wyglądem i pięknym, delikatnym zapachem. Posiadają przy tym biało-kremowy kolor i zbierają się na gałązkach w luźne pęczki. Owoce cytryńca chińskiego zaczynają dojrzewać końcem sierpnia. Wtedy to pnącze obradza w okazałe, czerwone grona, które czarująco zwisają z rośliny. Ich smak jest dość kwaśny, dlatego lepiej przygotowywać z nich przetwory. W Chinach, skąd roślina pochodzi, cytryniec chiński nazywa się owocem pięciu smaków. Jest to podyktowane tym, że jego okrywa jest słodka, miąższ kwaśny, nasiona gorzkie i cierpkie, a sporządzony z nich wyciąg słonawy. Cytryniec chiński posiada wiele właściwości zdrowotnych, które działają kojąco na układ nerwowy. Owoce poleca się osobom cierpiącym na depresje, kłopoty z pamięcią i koncentracją. Wykazuje także cechy korzystnie wpływające na układ odpornościowy.

Mieniące się w słońcu czerwone grona cytryńca chińskiego

Cytryniec chiński to źródło zdrowych owoców i atrakcyjna ozdoba ogrodu. Pnącze doskonale nadaje się do dekorowania altan, pergoli oraz płotów. Nie jest też kłopotliwy w uprawie i świetnie znosi polskie warunki, dlatego jest polecaną rośliną ogrodową.

  • Uprawa i pielęgnacja

Cytryniec chiński nie jest skomplikowaną w uprawie rośliną. Lubi słoneczne i ciepłe stanowiska, ale nie może być bezpośrednio wystawiony na słońce. Dodatkowo miejsce w którym ma rosnąć, powinno być osłonięte od wiatrów. Najbardziej odpowiednią rośliną dla pnączy będzie żyzna i przepuszczalna gleba, o kwaśnym lub obojętnym odczynie. Roślina źle znosi susze, dlatego powinna mieć stale wilgotne podłoże. Początkowo, przez pierwsze 2 – 3 lata, cytryniec chiński rośnie swobodnie, później należy mu pomóc, przywiązując najsilniejsze pędy do podpory. Pnącze należy też raz w roku, to jest w kwietniu, nawozić i ściółkować jego podłoże. Cytryniec chiński dobrze znosi cięcie, jednak nie musi być ono coroczne. W okresie wegetacji warto usunąć uszkodzone pędy. Pnącze jest mrozoodporne, dlatego zimą nie wymaga dodatkowej ochrony.

Zaufane Opinie IdoSell
4.77 / 5.00 100 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-16
bardzo udane zakupy
2024-04-16
Sadzonki duże i w bardzo dobrym stanie.Dziękuję za sadzonkę gratis.
pixel