Abeliofylum

( ilość produktów: 1 )

 

Abeliofylum sadzenie pielęgnacja wymagania (Abeliophyllum) to rośliny z rodziny oliwkowatych występujące na Półwyspie Koreańskim w skrajnie niewielkiej ilości (do 20 okazów). Rodzaj ten obejmuje tylko jeden gatunek, abeliofylum koreańskie (Abeliophyllum distichum). Z powodu podobieństwa kwiatów abeliofylum do forsycji (z wyjątkiem koloru), czasami roślinę tą nazywa się „białą forsycją”. Jej pokrój jest luźny i rozłożysty, w polskich warunkach klimatycznych osiąga 120-150 cm wysokości. Na przełomie marca i kwietnia na roślinie pojawiają się aromatyczne białe kwiaty z delikatnym, różowym nalotem, o średnicy do 1, 5 cm, szczególnie znane z wydzielanego przez nie migdałowego zapachu. Dzieje się to jeszcze przed rozwojem liści. Te natomiast są dosyć duże, do 5 cm długości, zielone, jajowate, lśniące, lecz delikatnie owłosione. Jesienią przebarwiają się na żółto lub pomarańczowo. Daje owoce przypominające płaskie bądź kuliste orzechy.

Abeliofylum – odmiany

Popularną w USA odmianą abeliofylum jest „Pink Star” o różowawych kwiatach. Jest czasem utożsamiana z inną odmianą – „Roseum” – która charakteryzuje się z kolei różnorodnością w zakresie zaróżowienia płatków.

Abeliofylum – uprawa, wymagania, pielęgnacja

Abeliofylum przepada za miejscami słonecznymi, ewentualnie poradzi sobie na stanowisku lekko zacienionym. Musi być ono także osłonięte od wiatru i ciepłe. Podłoże pod uprawę tej rośliny powinno być przepuszczalne, próchnicze, wilgotne, o lekko kwaśnym odczynie pH. Bywa, że zimą przemarza – dlatego warto ją zabezpieczać, mając na uwadze szczególnie młode okazy. Prostym sposobem na ten problem jest usypanie z ziemi kopczyka. Abeliofylum nie jest specjalnie podatne na żadne choroby ani ataki szkodników. W razie konieczności można wykonać przycinanie w celu skorygowania kształtu krzewu bądź usunięcia słabych, suchych lub niewłaściwie rosnących i chorych pędów. Robimy to przed rozpoczęciem wegetacji, czyli jeszcze zimą, ponieważ roślina ta rośnie na pędach jednorocznych. Podlewanie jest ważne jedynie w czasie długotrwałych suszy. Aby zasilić roślinę, można od czasu do czasu użyć kompostu.

Abeliofylum – sadzenie

Abeliofylum sadzimy jesienią, ponieważ ta roślina rozpoczyna wzrost już wczesną wiosną. Wybieramy stanowisko zgodne z wymaganiami uprawowymi rośliny i wykopujemy w tym miejscu dołek o średnicy dwa razy większej niż średnica samej sadzonki. W przypadku piaszczystych i ubogich gleb warto podsypać garść kompostu i dokładnie wymieszać. Jeśli korzenie abeliofylum są mocno zbite, można je rozluźnić palcami rąk. Sadzonkę umieszczamy w dołku, zasypujemy ziemią i solidnie podlewamy.

Abeliofylum – zastosowanie

Abeliofylum radzi sobie zarówno w nasadzeniach pojedynczych, jak i w grupach złożonych z krzewów i bylin kwitnących wczesną wiosną. Może być uprawiana w pojemniku, nadaje się również na wrzosowiska. Podobnie jak forsycja dobrze prezentuje się sadzona w rzędach przy ogrodzeniu. Również stanowisko w szpalerze przy ogrodzeniu bądź przy ścianie domu jest doskonałym pomysłem na wykorzystanie białej forsycji. Roślina efektownie rozjaśnia ciemniejsze miejsca ogrodu. Abeliofylum jednak największe wrażenie robi na tle żółtych kwiatów forsycji pośredniej.

Zaufane Opinie IdoSell
4.79 / 5.00 173 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-21
Obsługa zamówienia bardzo profesjonalna, Produkt dobrze opakowany i zabezpieczony. Polecam
2024-05-20
Szybka dostawa, rosliny jak zwykle doskonale zabezpieczone.
pixel