Dąbrówka

( ilość produktów: 4 )

dąbrówka odmiany zastosowanie wymagania sadzenie

Dąbrówka roślina o ciekawym pokroju. Dąbrówka rozłogowa to roślina, która ma obfite kwiatostany, pokrywające w dużej części łodygę, na której one występuję. Kwiaty tej rośliny są kolory niebieskiego lub różowego. One są nietypowe, mają jedynie drobne płatki, w dolej części, a w górnej znajduje się pyłek. Występują one w kilkunastu poziomach, które tworzą wspaniały efekt kwiatostanu.

Liście znajdują się w dolnej części rośliny, tworząc również poziomy i wyrastają z łodygi. Ich kształt jest owalny, ma postać serca lub półkola. A liściu znajduje się w mnóstwo linii, które tworzą jego zielony, elastyczny wygląd. Dąbrówka kosmata ma nieco bogatszy wygląd od dąbrówki rozłogowej. Jej kwiaty są bardziej wypełnione, mają mocniejszy, wyrazistszy kolor. Jej całokształt pokryty jest lekkim meszkiem. Liście dąbrówki są jasne zielone, mają owalny kształt oraz prze-działkę, dzieląca każdy liść w połowie. Okrywają one łodygę, jedynie w dolnej części. Wzrost rośliny sięga do 10- 20 cm, tworzy ładną, gęstą kępę, o przyjemnych i wesołych kolorach. Jej kwiatostan zakwita w czasie V, VI, VII, i VII miesiąca.

Dąbrówka - odmiany

Odmiany dąbrówki:
dąbrówka kosmata,
dąbrówka piramidalna,
dąbrówka podolska,
dąbrówka rozłogowa,
dąbrówka zółtokwiatowa,
dąbrówka kosmata.

Gleba, wymagania dotyczące uprawy

Dąbrówka ogrodowa wymaga gleby próchniczej i żyznej. Dobrze wytrzymuje warunki naturalne bez ingerencji człowieka. Stanowiska, jakie zajmuje to między innymi chłodne, nie muszą być mroźne, klimat polski jest jej znany, nie ma wymagań warunków tropikalnych. W miejscach lekko nasłonecznionych, jasnych oraz pół - cieniach. Występuje na łonie natury, gdzie jest mało dostrzegana przez ludzi, ale traktowana jako gatunek o wielu odmianach. Dąbrówka kosmata nie ma wymagań co do gleby, wytrzymuje na glebach, żyznych, próchniczych, piaszczysto – gliniastych itd. Stanowisko dla tej odmiany może być słoneczne lub pół- cieniste.

Zastosowanie oraz sadzenie dąbrówki

Zastosowanie dąbrówki można ujrzeć w ogrodzie, skalniaku, przy oczkach wodnych, rybnikach. Rośnie sama w miejscach takich, jak łąki, lasy itd. Sadzenie odmian dąbrówki poprzez korzenie może odbywać się w miesiącu VIII oraz IX. Dąbrówka występuje na kontynentach, takich jak: Europa, Azja oraz Ameryka Północna. Dąbrówka kosmata to odmiana nieco inna, jej występowanie może pojawić się w miejscach takich, jak skarpy, lasy, zarośla itd. Traktowana jest jako gatunek pod ochroną. Jej sadzenie odbywa się jesienią, pomimo że to sezon zimny, jest ona mrozoodporna, dlatego też jest pokryta ochronnym włosiem. Na zakończenie wypada stwierdzić, że dąbrówka pomimo swojego dzikiego sposobu bycia, znalazła fanów w przydomowych ogródkach, została wprowadzona do miejskich, publicznych ogrodów.

Zaufane Opinie IdoSell
4.79 / 5.00 180 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-25
Czas realizacji dostawy i jakość sadzonek super. Polecam wszystkim
2024-05-21
Obsługa zamówienia bardzo profesjonalna, Produkt dobrze opakowany i zabezpieczony. Polecam
pixel