Rogownica

( ilość produktów: 1 )

rogownica zastosowanie wymagania sadzenie

Rogownica – rodzaj roślin należących do goździkowatych. Obejmuje od około 100 do ponad 200 gatunków. Roślina zielna zielna (bylina i jednoroczna) występująca głównie na obszarze klimatu umiarkowanego półkuli północnej. Rośnie w miejscach skalistych, na terenach górskich, na wydmach, w murawach i na świeżych łąkach. Niektóre gatunki uznawane są za chwasty. Szereg roślin uprawiana jako rośliny ozdobne.

Roślina zielna zwykle do 15 cm wysokości, zazwyczaj owłosiona (nierzadko srebrzyście), także gruczołowato, rzadko naga. Łodygi u nasady czasem nieco drętwiejące, często skupione, tworzą różnej wielkości kępy. U bylin płożą się i zwykle korzenią w węzłach. Naprzeciwległe, jajowate, eliptyczne, lancetowate do równowąskich. Z 1 do 5 wiązkami przewodzącymi. Skupione w szczytowy kwiatostan w formie luźnej lub gęstej wierzchotki, rzadko kwiaty są pojedyncze. Działki kielicha są wolne, w liczbie 5, rzadko 4. Płatki korony są zwykle białe, w liczbie 5, rzadziej 4, a rzadko brak ich w ogóle. Na szczycie płatki zwykle głęboko wcięte, rzadko całobrzegie. Pręciki w liczbie 10, rzadko 5 lub 3. Zalążnia górna, jednokomorowa, z licznymi zalążkami. Szyjek słupka jest zwykle 5, rzadziej 3. Cylindryczne, żółknące podczas dojrzewanie torebki zawierające liczne nasiona. Często nieco wygięte. Zwykle schowane w trwałym kielichu. Otwierają się ząbkami w liczbie dwukrotnie większej od liczby szyjek słupka. Ząbki są zwykle nieco zagięte, czasem proste lub odgięte. Nasiona są kuliste lub nerkowate, bocznie nieco ścieśnione, pomarańczowe do brązowych.

Rogownica - odmiany 


W Polsce występuje w naturze 17 gatunków. Poniżej opis kilku spotykanych.

Rogownica alpejska – w Polsce jej stanowisko znajduje się tylko na Babiej Górze. Uprawiana jako roślina ozdobna. Przyziemne różyczki liściowe nie posiadają puszystego owłosienia jak pozostała część rośliny, nie są jednak całkiem nagie. Na szczycie pędu wyrasta pojedynczy kwiat, czasami 2, rzadko 3. Ma szerokie płatki, purpurowo nabiegłe w gardzieli, owocem jest torebka o długości 10-11 mm.

Rogownica Biebersteina – roślina ozdobna, dość często uprawiana. Ze względu na białosrebrzysty kolor całej rośliny dobrze komponuje się z innymi. Tworzy zwarte kobierce. Szczególnie nadaje się ogródków skalnych, na murki, skarpy, obwódki. Osiąga od 15 do 45 cm wysokości. Kwitnie od połowy maja do lipca. Oprócz łodyg kwiatowych wytwarza także pędy płonne.

Rogownica kutnerowata – popularna roślina ozdobna, uprawiana w Polsce, gdzie czasami przejściowo dziczeje. Osiąga wysokość od 15 do 45 cm. Cała jest srebrzyście kutnerowata. Podobna do rogownicy Biebersteina, ma jednak nieco większe liście i płaskie, nieodgięte ząbki torebki. Kwitnie od maja do lipca, zapylana jest przez błonkówki i muchówki.

Rogownica polna – roślina pospolita w Polsce. Osiąga wysokość 15-30 cm. Krótko owłosione liście. Bylina o łodygach mających zdolność zakorzenienia się w węzłach. Występuje na przydrożach, łąkach, polach uprawnych, kamienistych zboczach, w szczelinach murów.

Uprawa

Rogownica referuje stanowiska nasłonecznione o podłożu lekkim, przepuszczalnym i niezbyt bogatym w składniki pokarmowe. Przy jej uprawie należy unikać żyznej gleby i nadmiaru wilgoci, które sprawiają, że srebrzyste liście zielenieją, stają się drobniejsze, kępy tracą zwarty pokrój, a kwitnienie słabnie. Idealna jest gleba przepuszczalna, uboga i nieco piaszczysta.

Zastosowanie, sadzenie


Rogownicę można wysiewać z nasion, ale podział pędów, które bardzo szybko i łatwo się ukorzeniają, jest sposobem o wiele skuteczniejszym i szybszym. Ze względu na dużą ekspansywność rogownicę należy sadzić w dużych odstępach, zalecane jest także przerywanie kęp starszych roślin. Zabieg ten przeprowadza się dwukrotnie – wczesną wiosną lub w czerwcu po przekwitnięciu rośliny, nie stosuje się od drugiej połowy sierpnia.

Zaufane Opinie IdoSell
4.77 / 5.00 93 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-16
szybka realizacja zamówienia, bardzo solidnie i bezpiecznie zapakowane duże i ładne sadzonki, trochę mała latria kłosowa, ale może sobie poradzi, bardzo polecam sklep
2024-04-16
bardzo udane zakupy
pixel