Naparstnica

( ilość produktów: 1 )

naparstnica odmiany uprawa sadzenie wymagania pielęgnacja

Naparstnica (Digitalis) przybyła do Europy z Azji Środkowej oraz Zachodniej. Należy do rodziny babkowatych. W XX-wiecznych systemach klasyfikowany jest do rodziny trędownikowatych. Nazwa nawiązuje do kształtu kwiatów rośliny, które przypominają naparstek. Rodzaj ten obejmuje 19 gatunków, które głównie występują na obszarze śródziemnomorskim, w Europie, Afryce Północnej, Azji Zachodniej oraz Azji Środkowej. W naszym kraju gatunkiem rodzimym jest tylko naparstnica zwyczajna. Zadomowioną jest naparstnica purpurowa. Obecnie uprawiana jest w celach przemysłowych głównie w Europie Południowo-Wschodniej. Roślina i jej nasiona są toksyczne, ale mimo tego w medycynie używa się wyciągu z jej liści i nasion w celach leczniczych.

Naparstnica - odmiany

Do odmian byliny należą przede wszystkim: naparstnica orzęsiona, żółta, wątpliwa, gładkokielichowa, zielonkawa, drobnokwiatowa. Najczęściej uprawianymi w celach dekoracyjnych są naparstnica purpurowa, zwyczajna, rdzawa i wełniasta.

Naparstnica purpurowa (Digitalis purpurea) jest krótkowieczną byliną, uprawianą jako roślina dwuletnia. Jej wysokość sięga do 1, 8 m i rozrasta się na szerokość około 60 cm. Liście rośliny są wąskie, ciemnozielone, podłużne i zebrane w charakterystyczne rozety. Kwiaty tej naparstnicy są pojedyncze, dzwonkowate w kolorze od różowego do purpurowego, z ciemnofioletowymi plamkami. Są one gęsto osadzone na długich kiściach. Zakwitają wiosną w drugim roku od posadzenia. Długość grona wynosi około pół metra, zaś liczba kwiatów do kilkudziesięciu. Naparstnica purpurowa nazywana była „naparstkiem nieżywych ludzi”, ze względu na wydzielany szkodliwy sok.

Naparstnica zwyczajna (Digitalis grandiflora) to roślina wieloletnia, która osiąga 1 m wysokości, a jej szerokość wynosi około 45 cm. Jej liście są lancetowate, z wierzchu gładkie, a pod spodem orzęsione, o długości zbliżającej się do 25 cm. Pędy kwiatowe okrywają się bladożółtymi dzwonkami z brązowymi żyłkami wewnątrz. W Polsce występuje przede wszystkim na nizinach i w Tatrach.

Naparstnica rdzawa (Digitalis ferruginea) est dwuletnią byliną, która ma około 1, 2 metra wysokości i 45 centymetrów szerokości. Liście rośliny są lancetowate i zebrane w rozetę i ułożone naprzeciwlegle. Liczne kwiaty występują w odcieniach od jasnopomarańczowego do bieli. Żółtobrązowe liście mieszczące się pod kwiatami podpierają poszczególne kwiaty. Naparstnica zakwita pod koniec lipca, a jej owoce w postaci torebek z drobnymi nasionami dojrzewają jesienią.

Naparstnica wełniasta (Digitalis lanata) to roślina o jasnokarmelowych lub w odcieniach złamanej bieli kwiatach o długości 2, 5 cm. W pierwszym roku roślina ma rozetę gęsto zaostrzonych na końcach liści. Pęd kwiatowy z żółtobrunatnymi kwiatami pojawia się w dopiero drugim roku. Jej kwiaty mają długość 2−3 cm. Naparstnica wełniasta kwitnie do końca lata. Jej naturalnym środowiskiem są rejony o klimacie gorącym i suchym.

Naparstnica- uprawa, wymagania, pielęgnacja

Aby naparstnice rosnące w ogrodzie tworzyły ładne, gęste kępy oraz miały liczne kwiaty, muszą mieć zapewnione odpowiednie warunki. Rośliny potrzebują środowiska łąkowo-leśnego. Należy im zapewnić jasne, ale osłonięte przed bezpośrednim słońcem stanowisko oraz próchniczą, przepuszczalną, bogatą w materię organiczną i dość wilgotną glebę lekko kwaśną. Roślina to zasadniczo nie wymaga żadnych specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych i jest dość odporne na choroby oraz szkodniki.

Naparstnica - zastosowanie i sadzenie

Naparstnicę można posadzić na dużych rabatach bylinowych. Znakomicie nadaje się do ogrodów w stylu wiejskim oraz naturalistycznym. W ogrodzie doskonale prezentuje się w niewielkich grupach, a także dobrze wygląda w kompozycjach wielogatunkowych z bylinami i krzewami takimi jak na przykład bodziszki, orliki, róże. Roślina nadaje się również na kwiat cięty. W ogrodach można też spotkać odmiany naparstnicy zwyczajnej, o kremowo-żółtych kwiatach, która jest ściśle chroniona w stanowiskach naturalnych.

pixel